"Czar retro gier" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o pasjonatach gier z lat 70. i 80. Reportaż o pasji bywalców kultowego salonu - Muzeum gier video w Elblągu i wpływie chłopięcych zainteresowań na wybór zawodu. Gracze na retro maszynach z lat 70/80-ych to nawet sześciolatkowie, którzy pokonują o wiele starszych kolegów. To świat kultowych flipperów, wyścigów samochodowych i "laserowych strzelawek". Salon odwiedzają uczniowie wraz z ojcami, którzy pasję grania przekuli np. w zawód informatyka. Potrafią w domu ze swoimi synami rozpracować system np. laserowych "strzałów" w automatach i zastosować je do własnych konstrukcji. To także audycja o kontynuacji przez Andrzeja Krawczyńskiego - właściciela tego muzeum gier sprzed ok 30. lat i syna wynalazcy urządzeń elektronicznych w latach 70/80., życiowej pasji taty. Andrzej Krawczyński senior - nieznany szerzej konstruktor stworzył min. pierwszy w Polsce joystick, pierwsze w kraju gry telewizyjne, pierwszy w kraju kwarcowy zegar cyfrowy z budzikiem czy instalację alarmową do samochodu, co w latach 70. było absolutną nowością. Zobacz więcej na temat:
Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad Z okazji 20. urodzin Happysad podsumowuje swoją historię w książkowej formie. "Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad" to przede wszystkim wspomnienia muzyków, głos mają jednak także fani grupy i współpracownicy, również ci, z którymi drogi Happysad się rozeszły. Jest tu miejsce na konflikty, rozstania, rozliczenie się z ludzkimi słabościami. Bartek Koziczyński rozmawia z autorką biografii, Żanetą Gotowalską. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 29.11.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Niektóre nie tak dobre 29 listopada 1842 r. jeden z najgenialniejszych uczniów Chopina, Charles Filtsch, opowiadał rodzicom: „Wczoraj, gdy miałem lekcję u Chopina, przyszło kilka pań i panów, aby posłuchać jak gram Koncert [e-moll] Chopina. Ja grałem partię solową, a Chopin partię orkiestrową”. Dwunastoletni wówczas pianista swym wykonaniem zachwycił samego Mistrza, nie kryjącego wzruszenia. W tej „otwartej lekcji” uczestniczył baron Stockhausen z rodziną, ambasadorowie Saksonii i Hanoweru, baronowa Rothschild, hrabia Apponyi, Meyerbeer i inni. Obecna była także George Sand, która „zachowywała się jak mysz”. Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki koncertu, Chopin milczał, po czym rzekł: „Niewiarygodne”. Za chwilę jednak zwrócił się do swego genialnego ucznia, mówiąc: „Bardzo dobrze, mój chłopcze, niektóre rzeczy są świetne, inne nie tak dobre”. (md) Zobacz więcej na temat:
Zimowe konstelacje Zimowe niebo przy sprzyjającej pogodzie jest jednym z najlepszych widoków, którego doświadczycie spoglądając do góry. Mnóstwo mitycznych postaci oraz gwiazd, które wyróżniają się kolorami oraz jasnością, a wśród nich najjaśniejsza gwiazda widoczna nocą. Do całej plejady zimowych gwiazd w tym roku może dołączyć kometa, zatem głowa do góry - dosłownie! Zobacz więcej na temat:
Kim są ŚWIECCY dominikanie? Dominikanie - a właściwie Zakon Braci Kaznodziejów - to jeden z najbardziej znanych zakonów w Polsce. Warszawska STUDNIA, krakowska BECZKA czy rzeszowska SZOPKA. To tylko kilka duszpasterstw akademickich prowadzonych przez dominikanów, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów.Dominikanie przodują też jeśli chodzi o działalność na youtubie. „Langusta na Palmie” to kanał stworzony przez o. Adama Szustaka, który subskrybuje niespełna 800 tysięcy osób. Obok Ojców dominikanów w Polsce działają też siostry dominikanki. To one prowadzą m.in. Dom chłopaków w Broniszewicach.Co może być zaskakujące DOMINIKANIE to nie tylko księża i zakonnice, ale też ludzie świeccy. Na czym polega bycie świeckim dominikaninem? Zobacz więcej na temat: