Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"W przestworzach" - reportaż Joanny Bogusławskiej o Jerzym Makuli, mistrzu świata w akrobacji szybowcowej

Przygoda Jerzego Makuli z lotnictwem rozpoczęła się od budowania modeli. Wygrał zawody modelarskie, a nagrodą był lot samolotem. To końcówka lat 60. Już jego pierwszy samodzielny lot obfitował w nieprzewidziane emocje. Leciał szybowcem, startującym z wyciągarki. Na małej wysokości pękła lina i było ryzyko, że szybowiec spadnie. Wiedział, że musi coś zrobić. Po raz pierwszy wylądował tak, jak chciał, a nie tak, jak kazał instruktor. W latach 80. jego samolot został porwany. W naturalny sposób od szybowców Jerzy Makula przeszedł do samolotów akrobacyjnych. Później wujek, także pilot, namówił go na samoloty rejsowe. - Jerzy Makula pilotował pierwszego dreamlinera, który przyleciał do Polski. Na pokładzie jego samolotu był też papież Franciszek. Jerzy Makula jest indywidualnym mistrzem świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotnym srebrnym medalistą, ośmiokrotnym mistrzem świata w drużynie, trzykrotnym indywidualnym mistrzem Europy, a także 12-krotnym mistrzem Polski. 
Zobacz więcej na temat: 

Uchwycić nieuchwytne

26 listopada 2003 r., Mieczysław Tomaszewski, najwybitniejszy polski chopinolog, kończąc swe fundamentalne dzieło zatytułowane Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne, napisał: „Myśl naczelna wypowiedziana została już w tytule: uchwycić choć część tego, co w tej niepowtarzalnie zniewalającej muzyce – nieuchwytne”. Autor podjął temat obecności twórcy w dziele, cytując słowa niemieckiego filozofa Martina Heideggera: „Im większy mistrz, tym bardziej jego osoba skrywa się za dziełem”. „Według tego kryterium – pisał Tomaszewski – Chopin należał do największych; nie lubił się się zbytnio odsłaniać, ani w nutach, ani w listach. Chociaż jego obecność czuje się nieodparcie w jednych i drugich. Czasami, jak wiemy, się odsłaniał. Jak na przykład wówczas, gdy zwierzał się z rodzaju emocji zawartych w romansach obu koncertów lub ze stanu ducha, jaki towarzyszył mu po ukończeniu   Fantazji f-moll”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Powrót na studia" - reportaż Weroniki Puszkar o studenckiej zbiórce na rzecz żaków z Afganistanu

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali zbiórkę na rzecz żaków z Afganistanu. W ośrodkach dla cudzoziemców pod Warszawą mieszkają studenci i studentki ewakuowani kilka tygodni temu z Kabulu. Potrzebują dosłownie wszystkiego. Studenci z Warszawy zbierają kosmetyki, materiały biurowe, czapki, ale planują też zorganizować dla nich kursy językowe. Jak wygląda ich kontakt ze studentami z Afganistanu?
Zobacz więcej na temat: 

"Włoch w Warszawie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Giannim, który przyjechał do Polski za swoją wielką miłością

Gianni od ponad 20 lat mieszka w Warszawie. Pochodzi z Sardynii. Ma żonę Polkę. Przyjechał do Polski za swoją wielką miłością. Polubił Polskę, ale też stara się zaszczepić u nas część włoskiej kultury. Nigdzie się nie śpieszy, lubi zagadywać ludzi i pośpiewać piękne włoskie piosenki. I kocha gotować. Czy decyzja o przyjeździe do Polski była dla niego łatwa? Co stracił, a co zyskał?  
Zobacz więcej na temat: 

Sokółka residents speak out about Belarus border crisis

Sokółka is a town in northeastern Poland, some 20 km from the Belarusian border. In recent months, the area has found itself at the centre of a mounting migrant crisis. The crisis has forced Sokółka to shut schools as it became overrun with security and police forces deployed to tackle migration pressure from Belarus. Polish Radio reporters went down to the area to ask local residents what they think of the border standoff.
Zobacz więcej na temat: 

Szeptać wieczyście

25 listopada 1860 r., amerykański pianista Louis-Moreau Gottschalk na łamach „La France Musicale” zamieścił artykuł Muzyka, fortepian i pianiści. Wspominał w nim Chopina, pisząc: „[…] Gdy owa szkoła [Thalberga] rządziła niepodzielnie […], na scenę prześlizgnęła się blada, melancholiczna postać, strącony, smutny anioł – był to Chopin, poeta, bard Polski. […] Powrócił do swej pierwszej ojczyzny, pozostawiając po sobie, niczym ślad migotliwego meteoru, natchnienia swego boskiego geniuszu. […] Jego Nokturny i Ballady są poematami pełnymi czułości i łez zarazem, przeznaczonymi, by szeptać wieczyście do serc tych, którzy go kochali, tych, którzy mają owe dwie struny, z których składa się lira tego poety fortepianu: Melancholia i Miłość”. W 1835 r. w sali Pleyela Chopin słuchał gry 13-letniego wówczas Gottschalka. Udał się do jego garderoby i rzekł: „Podaj mi rękę, dziecko, zapewniam cię, że będziesz królem fortepianu”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Odcinek 1 Dzieła utracone

Dzieła utracone, dzieła odzyskane. Wśród wielu polskich strat II wojny światowej wciąż poszukuje się zaginionych dzieł sztuki, które mogą znajdować się w kraju lub poza jego granicami. Ich historie niosą ze sobą losy właścicieli, kolekcji czy miejsc, z którymi były związane. Niewyjaśnione tajemnice, sposoby poszukiwań i odzyskiwania cennych zabytków wciąż rozpalają wyobraźnię historyków sztuki czy kolekcjonerów. Obrazy, rzeźby czy manuskrypty uznane za spalone lub zaginione nieoczekiwanie mogą pojawić się na aukcjach i tym samym wrócić do rodzimych kolekcji, a praca nad odtwarzaniem dziedzictwa naukowego i historycznego nieustannie trwa.
Zobacz więcej na temat: 

"Spełnione marzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego o muzycznych marzeniach Kasi Dereń

Kiedy śpiewała podczas szkolnych akademii, ludzie przechodzący obok szkoły zatrzymywali się na ulicy i słuchali jej zjawiskowego głosu. Kasia Dereń od dwudziestu lat idzie krętą, muzyczną drogą. Myśl o tym, by wydać debiutancką płytę, pojawiła się w jej głowie blisko dziesięć lat temu. Tyle czasu potrzebowała, aby zakończyć pracę nad autorskimi utworami i znaleźć pieniądze na wydanie albumu "Moje historie". 
Zobacz więcej na temat: 

Na tarasie życia - odcinek 9.

W ramach cyklu „Na tarasie życia” kontynuujemy temat szlaku bojowego I-ej Dywizji Pancernej gen. Maczka. Temat został zasygnalizowany przez gościa poprzednich odcinków cyklu panią Annę Maciejowską Chmielowską, córkę podpułkownika Jana Maciejowskiego - poległego pod Falaise. Zaprosiliśmy dra Krzysztofa Jabłonkę, historyka, nauczyciela i wykładowcę szczególnie interesującego się tematyką znaczących dla naszego kraju bitew. Dr Jabłonka jest autorem obszernej pracy na ten temat. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat: