Serce głęboko czujące 8 czerwca 1837 r. urodził się Jan Kleczyński, kompozytor, pianista, krytyk muzyczny i pisarz, którego spuścizna skupiła się głównie na muzyce Chopina, jej charakterystyce oraz interpretacji. Pierwszy w światowej literaturze omówił też chopinowską metodę gry, wykorzystując uwagi uczniów mistrza, wśród nich Czartoryskiej, Dubois, Zaleskiej i Fontany. „Chopin jako człowiek – pisał on po śmierci kompozytora – był typem szlachetności, poezji, wdzięku. Serce jego głęboko czujące, potrzebowało dużo czułości, dużo opieki. Nie znajdując jej zawsze w ludziach, szukał jej w Bogu i ta to była logiczna przyczyna szczerej religijności […] która stała się potrzebą jego natury, […] na łożu śmiertelnym okoliła jego ostatnie chwile prawdziwą pociechą”. (md) Zobacz więcej na temat:
Bajeczne smakołyki Misia Michasia - 29 - Jajka Dziadek zadał dość popularne pytanie - co było pierwsze? Kura czy jajo...? No właśnie i wokół jajek będzie ten odcinek podcastu. Będą jaja ptasie, jaja rybie, jaja płazów, gadów, jak i jajka dziobaków. O jajach dziwnych, o jajkach małych i o jajkach przepysznych! Zobacz więcej na temat:
"Dorastając z Chopinem" – reportaż Antoniego Rokickiego 110 pianistów z całej Polski wzięło udział w Alternatywie Konkursowej Polskiego Radia Chopin. Grand Prix zdobyła Sonia Schwabe, 15-letnia pianistka z Warszawy. Jej interpretacja etiudy Fryderyka Chopina podbiła serca jurorów. Jury, w składzie: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha, Jakub Puchalski, wybrało zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursowych. Nagrodę publiczności otrzymał Eryk Koszela, natomiast laureatką Grand Prix została Sonia Schwabe, uczennica prof. Joanny Ławrynowicz-Just z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W reportażu wystąpili również: Przemysław Mrozik – zwycięzca kategorii polonez; Maciej Schwabe. Zobacz więcej na temat:
Z Panią Literką rozmowy o języku - 06 - Grzechy etykietalne Tym razem Agata Hącia opowiada o różnego rodzajach grzechach etykietalnych jakie popełniamy, zarówno podczas mówienia, jak i podczas pisania maili chociażby. Dowiemy się między innymi, jak poprawnie prosić o chleb w sklepie czy też kto może życzyć "smacznego". Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i soma - 16 - Książki na wakacje O książkach na wakacje idealnych dla dzieci opowiada Emka Kowalska, autorka bloga o książkach. Zobacz więcej na temat:
Z Wojciechem Szczęsnym o atmosferze w kadrze przed Euro rozmawiał Filip Jastrzębski (Jedynka) Zobacz więcej na temat:
Dogoterapia, czyli z psem po lepsze zdrowie Jest to jedna z trzech obecnie stosowanych zooterapii. Wyróżniamy jeszcze hipoterapię, która pozwala nam wrócić do pełni zdrowia we współpracy z koniem, natomiast felinoterapia polega na bliskich relacjach z kotem. O psach mówi się, że są to nasi najlepsi, czworonożni przyjaciele, zatem terapia z ich udziałem powinna przynieść dość szybko pozytywne skutki. A jak odczuwają takie zadanie nasze psy? Co dzieje się w ich głowach? A jak wpływa na nas taka praca z tymi zwierzętami? O tym, z Anną Skweres rozmawiał Kacper Kowalczyk. Zobacz więcej na temat:
Europa od kuchni 7.06.2021 Komisja Europejska chce, aby wszystkie unijne kraje już w przyszłym roku rozpoczęły program pilotażowy systemu europejskiej tożsamości cyfrowej dla obywateli, który byłby uznawany w całej Wspólnocie. Ma ułatwić mieszkańcom Unii Europejskiej dostęp do usług online. Podstawą projektu jest wymóg, aby cyfrowo zapamiętane dowody tożsamości, wydane w którymkolwiek z unijnych państw były obowiązkowo uznawane we wszystkich państwach Wspólnoty oraz przez wielkie platformy internetowe (z co najmniej 45 milionami użytkowników) w całej Unii. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 07.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Panie w klubie jeździeckim 7 czerwca 1846 r. George Sand, Solange i Augustine, niedoszła żona Maurycego, wybrały się do majątku hrabiego Stanislasa de Lancosme-Brèves w Méezières-en-Brenne w Berry. Hodował on konie czystej krwi, a George pełniła tam funkcję sekretarki klubu jeździeckiego. Okazją do spotkania były czterodniowe wyścigi konne. Chopin pozostał w domu, nie wykazując zainteresowania imprezą. Solange i Augustine wypełniły podróżne kufry eleganckimi strojami i kapeluszami w stylu Ludwika XIII. Na szkicu przedstawiającym Solange w Méezières-en-Brenne można zobaczyć młodą, pewną siebie kobietę „w sukni z wysokim kołnierzem, długimi rękawami i obcisłym staniczkiem, rozpiętą na wielu halkach spódniczką, w założonym na bakier kapeluszu z szerokim rondem na czarnych jak smoła włosach”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 6.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Siostra przypomina 6 czerwca 1836 r. hrabina Józefina von Thun Hohenstein napisała do Chopina: „Theresia von Thun Hohenstein [siostra Józefiny] przypomina miłe chwile roku ubiegłego, gdy Chopin bawił u nich w Tetschen (Dieczyn) i prosi, ażeby tego roku także postarał się tam być”. We wrześniu ubiegłego roku, wracając z Karlsbadu po krótkim pobycie w Teplitz, kompozytor na zaproszenie hrabiego Thun Hohensteina przebywał tydzień w jego zamku, udzielając lekcji hrabinie. Zwróciła się ona z prośbą do Chopina, by wybrał bardzo dobry fortepian i zajął się sprawą „wysłania go przez Hawr i Hamburg do Tetschen”. Kompozytor życzenie spełnił, kupując u Pleyela fortepian skrzydłowy za sumę 3000 franków. W rejestrach firmy w księdze wpisów pod numerem 4949 figuruje nazwisko hrabiego von Thun Hohensteina. (md) Zobacz więcej na temat:
Bez zaskoczenia 5 czerwca 1838 r. Chopin wysłał do swego przyjaciela Wojciecha Grzymały ważny list, dotyczący początków znajomości z George Sand. „Moje Życie – nie mogę być surpris, bom wczoraj widział Mar[lianiego], który mi o jej przyjeździe powiedział. […] Co z tego będzie – Bóg wie”. Na prośbę pisarki Grzymała miał utrzymać w tajemnicy przed Chopinem datę jej przybycia do Paryża. Wcześniej jednak tę informację przekazał kompozytorowi Emmanuel Marliani, mąż Charlotty, wiernej przyjaciółki George, później również Chopina. Kompozytor poznał Charlottę najpóźniej wiosną 1838 roku, bywał częstym gościem w jej domu, mieszczącym się na tej samej ulicy przy której mieszkał. Przypuszcza się, że Charlotta Marliani poznała George Sand wiosną roku 1836. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 16 (4.06.2021) Pandemia w Polsce, wątpliwości w sprawie pochodzenia koronawirusa, konflikt pomiędzy szefem NIK i PiS, zapowiedź prac nad Nowym Ładem. Zobacz więcej na temat: