Korzystając z optymalnych promptów, generujemy coraz więcej treści. Jednak postępując w ten sposób, stopniowo rezygnujemy z czynności, które przed gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji wykonywaliśmy ręcznie. Zamiast skupiać się wyłącznie na tym, jak AI może nam pomagać, warto więc zastanowić się, co stopniowo nam odbiera.
Posłuchaj audycji "Świat 4.0" o sztucznej inteligencji z Bartoszem Cruzem
Coraz więcej funkcji
- Kompetencje poznawcze potrafią zanikać, jeżeli za dużo używamy AI - mówi Bartosz Cruz, ekspert od nowych technologii i wdrażania narzędzi sztucznej inteligencji w biznesie. Sam twierdzi, że używa jej już do generowania treści publikowanych w mediach społecznościowych, a także do odpowiadania na maile.
- Ze względu na to, że już prawie trzy lata zajmuję się bezpośrednio AI i siedzę w tym całym czas, mam troszeczkę taki nawyk, że nawet jak odpisuję na maila, pojawia się z tyłu głowy: "a może AI napisze to trochę lepiej" - tłumaczy gość Czwórki.
Rozwój z każdym dniem
Do niedawna obrazy wygenerowane przez AI nie sposób było przeoczyć - koślawe szlaczki zamiast napisów i liczb w oczywisty sposób zdradzały pochodzenie grafiki. Jednak po niedawnej aktualizacji narzędzia ChatGPT model ten jest w stanie generować obrazy dużo bardziej realistyczne, między innymi właśnie z poprawnie zapisanymi literami i cyframi.
Rozmowa z maszyną
- Magia zawsze jest w promptach. Ludzie często nie zdają sobie do końca sprawy, co to AI potrafi. Często słyszę, że ktoś kupił płatny dostęp, ale on nie daje rady. Potem pytam: "co tam właściwie napisałeś", i zawsze jest to coś podstawowego. Sztuką jest dobrze promptować, karmić chata danymi - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar.
Kluczem do skutecznego wykorzystywania AI jest wprowadzanie optymalnych zapytań, zgodnych z dostępnymi wytycznymi. Jednak Bartosz Cruz uważa, że taka konwersacja z modelem sztucznej inteligencji ma coraz mniej wspólnego z prawdziwą komunikacją.
Zobacz także:
Najważniejsze jest krytyczne myślenie
- Sztuką jest znaleźć w tym balans. To nie jest też tak, że cała mozolna praca jest zautomatyzowana. Najważniejsze, żeby się w tym nie zatracić - mówi specjalista.
Gość "Świata 4.0" zwraca także uwagę, aby krytycznie podchodzić do rozmów z modelem, na przykład poprzez pytanie o źródło. W ten sposób użytkownik jest bardziej sprawczy, a także weryfikuje otrzymane informacje, które w wielu przypadkach nie są do końca prawdziwe.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Bartosz Cruz (ekspert od nowych technologii)
Data emisji: 14.05.2025
Godzina: 17.15
kajz/k