„Żadnych wieści od p. Chopina” 4 czerwca 1837 r. księżna Cristina Belgiojoso skreśliła kilka zdań do Franciszka Liszta, prosząc go o nawiązanie kontaktu z Chopinem w sprawie kompozycji Hexameron: „Mój drogi Liszcie, oto wariacje p. Herza oraz pozostałe, które już Pan zna. Żadnych wieści od p. Chopina […], by nie wydawać się natrętną, nie ośmielam się go zapytać”. Liszt miał się dowiedzieć, co dzieje się z adagiem, które Chopin obiecał skomponować, włączając je do wspólnej kompozycji sześciu wybitnych pianistów: Thalberga, Pixisa, Herza, Czernego i Liszta. Ten miał skomponować wstęp i finał dzieła, nazwanego później „żywą galerią słynnych pianistów”. Zatem na początku czerwca chopinowska wariacja nie była jeszcze gotowa. Dopiero w połowie grudnia zbiorowa kompozycja sześciu pianistów została ukończona. (md) Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 30 - Statki Tym razem Patryk proponuje całkiem zwykłą rozgrywkę w grę Statki, ale za to... będzie miał całkiem niezwykłego gościa! Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 3.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Tylko Gebethner i Wolff 3 czerwca 1881 r. na łamach „Echa Muzycznego” pięknym wspomnieniem uczczono pamięć zmarłej Izabeli Barcińskiej z domu Chopin: „W dniu 3 b.m. rozstała się z tym światem Izabela Barcińska, wdowa po zasłużonym profesorze i dyrektorze żeglugi parowej, a siostra genialnego Fryderyka Chopina. […] Z pokorą i wielkością ducha znosiła przeciwności losu, śmierć ubóstwianego męża, utratę najdroższych po bracie pamiątek”. Izabela nigdy nie chciała korzystać z przysługujących jej praw do spuścizny po Fryderyku. Zagraniczne firmy wielokrotnie wznawiały wydania kompozycji polskiego kompozytora, nie zważając na prawa spadkobierców. Jedynie Gebethner i Wolff przy kompletnym wydaniu dzieł Chopina, ofiarował najbliższej rodzinie kilka tysięcy rubli. (md) Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 08 - Wyprawka O wyprawce opowiada Kaja Wolnicka mama oraz autorka bloga "Moi mili". Zobacz więcej na temat:
"Trzy zdania o maturze" – reportaż Jakuba Tarki Jak matury wyglądały kiedyś? Czy trudniej było zdać egzamin? Jakie były oczekiwania, a jakie są dzisiaj? Rozmawiają trzy pokolenia maturzystek - babcia, mama i córka z koleżanką. Zobacz więcej na temat:
"Cesarzowa lodów z Wrocławia" – reportaż Macieja Sasa z Polskiego Radia Wrocław Potrafi kręcić lody jak mało kto i nie ma w tym stwierdzeniu żadnego podtekstu. Ma na nie swój własny, kręcony przez 50 lat przepis. Bez żadnego kręcenia zapewnia natomiast, że nigdy się nie poddaje ani nie załamuje. Pani Anna Barton niemal od pół wieku zapewnia wrocławianom smakowitą, lodową ochłodę. O tej ze wszech miar niezwykłej kobiecie opowiada reportaż Macieja Sasa: "Zakręcona opowieść o kobiecie, która nigdy się nie załamała". Zobacz więcej na temat:
Pół-turyści czyli nowa grupa podróżników Pandemia zmieniła rynek najmu. Wynajem mieszkania na kilka nocy cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością. Widoczny jest za to inny trend. Coraz więcej ludzi decyduje się na pracę zdalną i mieszkanie poza dotychczasowym miejscem zameldowania przez co najmniej kilka miesięcy. Które kierunki sa najlepsze na półturystyczny debiut? Ile kosztuje taka przyjemność i czy wymaga to jedynie naszej decyzji czy formalności? O trendzie, warunkach i własnych doświadczeniach opowiada ekspert od nowego sektora podróży Jarosław Stankiewicz z portalu Nanou.pl Zobacz więcej na temat:
Poland launches digital COVID-19 vaccination certificates Poland has launched digital COVID-19 vaccination certificates, as the so-called EU gateway - the technical system for the EU Digital COVID Certificate - went into operation in seven countries on the first day of June, raising hopes of easier travel this summer. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 2.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Zostań żołnierzem. Celowniczy W kolejny podcaście cyklu "Zostań żołnierzem" przedstawiamy celowniczego. Bohaterem odcinka jest szeregowy Marcin Superczyński - celowniczy w lubelskiej brygadzie OT. Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej to były dziennikarz Radia Lublin. Z powodzeniem łączy projekty radiowe już poza rozgłośnią z byciem wykładowcą i "terytorialsem". Szeregowy Superczyński jako celowniczy odpowiada za najważniejszą broń w sekcji lekkiej piechoty - za 15 kilogramowy karabin maszynowy UKM. Zna się na każdym rodzaju broni w oddziale, bo jako celowniczy musi zabezpieczyć od strony ogniowej pozostałych żołnierzy. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Zobacz więcej na temat:
„Łowca dusz” 2 czerwca 1901 r. urodziła się Marie-Madeleine Gérard, autorka szeregu płócien poświęconych Chopinowi, biegle grająca na fortepianie, badająca życie i twórczość polskiego kompozytora. Wyniki badań zawarła w naszkicowanej publikacji Chopin łowca dusz, nie zdążyła jednak swej pracy doprowadzić do końca. Podjęła się tego Jacqueline Willemetz. Gérard ukazała w nowym świetle związki uczuciowe kompozytora, okoliczności jego śmierci, stosunek do wiary chrześcijańskiej. Jako ceniona portrecistka, płótna poświęcone Chopinowi zaprezentowała w Paryżu w roku 1961 w siedzibie polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. W ostatnich latach życia, całkowicie ociemniała, nadal utrzymywała kontakty z wybitnymi chopinologami różnych narodowości. (md) Zobacz więcej na temat:
Trudy Ludwiki 2 lipca 1850 r. Antoni Barciński, mąż Izabeli z d. Chopin, sprzedał dom na Nowym Świecie za cenę 78.000 zł., szykując się do rychłej przeprowadzki. Z państwem Barcińskimi mieszkała czwórka dzieci Ludwiki Jędrzejowiczowej, czuwającej w Paryżu przy konającym Fryderyku. Dzieci musiały więc powrócić do domu na Podwalu, „zwiększając ciężar obowiązków” przygnębionej żalem Ludwiki. Jej pożycie z mężem Kalasantym nie układało się pomyślnie. Po powrocie z pogrzebu Fryderyka, pytała: „Czyliż najmniejsze współczucie znalazłam? Wspomnienie jego samo, gniew twój budziło. […] trzeba mi było jeszcze się wyrzec i wspomnienia, żeby cię nie jątrzyć. Gniew twój i zemsta nad kim? – żoną i matką twych dzieci? […] zapomniałeś, że moje siły moralne i fizyczne mniejsze, żem znękana, pognębiona […] z cierpienia zaledwie myśli i siły zebrać zdolna”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Jaramy się wszyscy" – reportaż Magdy Skawińskiej III LO we Wrocławiu jest w pierwszej dziesiątce szkół w Polsce rankingu "Perspektyw". Młodzież chętnie startuje w olimpiadach przedmiotowych, a także w zawodach sportowych i zajmuje czołowe lokaty. Uczniowie chętnie chodzą do szkoły i sami opowiadają, że panuje w niej niezwykła atmosfera. Do liceum zdają dzieci, a nawet wnuki byłych absolwentów. Skąd ta magia wrocławskiej Trójki? Co przyciąga młodzież? Skąd kadra nauczycielska, której przy znikomym prestiżu zawodu, przy słabych zarobkach ciągle się chce? Szkoła obchodzi w tym roku 75 lecie. Została założona w 1946 roku kiedy jeszcze we Wrocławiu mieszkali Niemcy. Niewątpliwy wpływ na rozwój szkoły miał przedwojenny pedagog Antoni Zięba. Teraz w Liceum pracuje jego wnuk. Zobacz więcej na temat: