Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Zostań żołnierzem. Celowniczy

W kolejny podcaście cyklu "Zostań żołnierzem" przedstawiamy celowniczego. Bohaterem odcinka jest szeregowy Marcin Superczyński - celowniczy w lubelskiej brygadzie OT. Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej to były dziennikarz Radia Lublin. Z powodzeniem łączy projekty radiowe już poza rozgłośnią z byciem wykładowcą i "terytorialsem". Szeregowy Superczyński jako celowniczy odpowiada za najważniejszą broń w sekcji lekkiej piechoty - za 15 kilogramowy karabin maszynowy UKM. Zna się na każdym rodzaju broni w oddziale, bo jako celowniczy musi zabezpieczyć od strony ogniowej pozostałych żołnierzy. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat: 

„Łowca dusz”

2 czerwca 1901 r. urodziła się Marie-Madeleine Gérard, autorka szeregu płócien poświęconych Chopinowi, biegle grająca na fortepianie, badająca życie i twórczość polskiego kompozytora. Wyniki badań zawarła w naszkicowanej publikacji Chopin łowca dusz, nie zdążyła jednak swej pracy doprowadzić do końca. Podjęła się tego Jacqueline Willemetz. Gérard ukazała w nowym świetle związki uczuciowe kompozytora, okoliczności jego śmierci, stosunek do wiary chrześcijańskiej. Jako ceniona portrecistka, płótna poświęcone Chopinowi zaprezentowała w Paryżu w roku 1961 w siedzibie polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. W ostatnich latach życia, całkowicie ociemniała, nadal utrzymywała kontakty z wybitnymi chopinologami różnych narodowości. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Trudy Ludwiki

2 lipca 1850 r. Antoni Barciński, mąż Izabeli z d. Chopin, sprzedał dom na Nowym Świecie za cenę 78.000 zł., szykując się do rychłej przeprowadzki. Z państwem Barcińskimi mieszkała czwórka dzieci Ludwiki Jędrzejowiczowej, czuwającej w Paryżu przy konającym Fryderyku. Dzieci musiały więc powrócić do domu na Podwalu, „zwiększając ciężar obowiązków” przygnębionej żalem Ludwiki. Jej pożycie z mężem Kalasantym nie układało się pomyślnie. Po powrocie z pogrzebu Fryderyka, pytała: „Czyliż najmniejsze współczucie znalazłam? Wspomnienie jego samo, gniew twój budziło. […] trzeba mi było jeszcze się wyrzec i wspomnienia, żeby cię nie jątrzyć. Gniew twój i zemsta nad kim? – żoną i matką twych dzieci? […] zapomniałeś, że moje siły moralne i fizyczne mniejsze, żem znękana, pognębiona […] z cierpienia zaledwie myśli i siły zebrać zdolna”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Jaramy się wszyscy" – reportaż Magdy Skawińskiej

III LO we Wrocławiu jest w pierwszej dziesiątce szkół w Polsce rankingu "Perspektyw". Młodzież chętnie startuje w olimpiadach przedmiotowych, a także w zawodach sportowych i zajmuje czołowe lokaty. Uczniowie chętnie chodzą do szkoły i sami opowiadają, że panuje w niej niezwykła atmosfera. Do liceum zdają dzieci, a nawet wnuki byłych absolwentów. Skąd ta magia wrocławskiej Trójki? Co przyciąga młodzież? Skąd kadra nauczycielska, której przy znikomym prestiżu zawodu, przy słabych zarobkach ciągle się chce? Szkoła obchodzi w tym roku 75 lecie. Została założona w 1946 roku kiedy jeszcze we Wrocławiu mieszkali Niemcy. Niewątpliwy wpływ na rozwój szkoły miał przedwojenny pedagog Antoni Zięba. Teraz w Liceum pracuje jego wnuk.
Zobacz więcej na temat: 

"Dom supermena Mikołaja" - reportaż Eweliny Kosałki-Passii

Proponujemy Państwu wizytę w domu supermana. Kto w nim mieszka? Mikołaj, Ignacy, mama i tata. Dlaczego to dom niezwykły? Bo to dom, w którym się nie narzeka, nie obraża i nie stroi...fochów (no może czasami). Bohater reportażu Eweliny Kosałki-Passi - Mikołaj mimo pewnych trudności życiowych nie traci uśmiechu, jego mama - pisze bloga o swoim synu i o tym jak radzić sobie w trudnych momentach, których nie brakuje... jest w tej opowieści jeszcze mały Ignacy...
Zobacz więcej na temat: 

"Nowe życie"- reportaż Joanny Bogusławskiej o pomocy potrzebującym w Indiach

Lockdown w Indiach sprawił, że rodziny trędowatych są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż dotychczas. Zazwyczaj rodziny ratowały się żebraniem. Pomagali im głównie sklepikarze, którzy ratowali ich jedzeniem. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest edukacja. Jednak kiedy sklepiki są zamknięte albo nawet są otwarte, ale nie ma pieniędzy, bo banki nie działają tak jak powinny, to te osoby myślą o tym, by przetrwać, a nie o edukacji. Najbardziej dzieci potrzebują tabletów do nauki zdalnej. W tym celu wystartowała fundacja "Świt życia", która zorganizowała zbiórkę pt. "Tablet dla dzieci trędowatych". Nazwa ośrodka Jeevodaya, który prowadzi dr Helena Pyz oznacza "Świt życia". Dzieci, które w nim przebywają dostają nowe życie. Dzięki edukacji nie wracają do swoich środowisk.
Zobacz więcej na temat: 

Wśród wizyt, obiadów i wieczorów

1 czerwca 1848 r. Chopin, przebywający od kwietnia w Londynie, napisał: „Nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do londyńskiego powietrza i bardzo trudno mi egzystować wśród tych wizyt, obiadów i wieczorów. Plułem krwią ostatnimi dniami, leczę się cytryną i lodem, co mi dobrze robi”. Londyn ze swym klimatem był zaprzeczeniem wszystkiego, czego potrzebował dla ochrony zagrożonego życia. Jego przyjaciele, Grzymała, Franchomme, Gutmann, panna de Roziéres, księżna Czartoryska, gorąco popierali wyjazd kompozytora, dla którego zerwanie z George Sand było dostatecznym powodem „ucieczki” z Paryża. Wybuch rewolucji i utrata zarobków przesądziły o jego decyzji. Zaplanował jeszcze dwa koncerty, chcąc w ten sposób zgromadzić pieniądze na podróż. Myślał o pozostaniu w Londynie na stałe. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Powrót do życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o weteranach działań poza granicami państwa

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku. Weterani mają jednak poczucie, że po powrocie z misji, społeczeństwo o nich zapomina... Artur Walczuk jest weteranem wielu misji policyjnych i aktywnie działa na rzecz ludzi, którzy po powrocie z misji potrzebują pomocy psychologicznej i nie tylko.
Zobacz więcej na temat: