Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Europa od kuchni 24.05.2021

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów. Decyzja TSUE jest skutkiem sprawy złożonej przez rząd czeski. Trybunał stwierdził, że dalsze wydobycie może szkodzić zasobom wodnym w Czechach i dlatego do czasu wydania ostatecznej decyzji należy je zawiesić. Tak się jednak nie stało. Polska Grupa Energetyczna do której należy kopalnia i elektrownia zaprezentowała dokumenty potwierdzające, że Turów prowadzi działalność wydobywczą zgodnie z przepisami prawa i europejskiego, i polskiego. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Amator na eolopantaleonie

24 maja 1825 r. w „Kurierze Warszawskim” pojawił się anons „koncertu amatorów, który dany będzie w przyszły piątek [27 maja] w Konserwatorium, bilety przedaje się w magazynie JP. Brzeziny przy ul. Miodowej. Na dół zł. 6 i gr. 20, na  galerię zł. 4. Przy wnijściu bilety nie będą przedawane”. Koncert rozpoczęła Uwertura Józefa Nowakowskiego, ucznia Elsnera. Później młody skrzypek wykonał Koncert Rodego. O występie Chopina napisano: „Inny amator zajął uwagę znawców, gdy z czuciem i gustem wykonał Fantazję na nowo w Warszawie wynalezionym instrumencie eolopantaleonie”. Zabrzmiała też Kantata Elsnera Zachowaj Boże Ojca ludu, zachowaj Króla. Po koncercie prasa podała: „Amatorów i artystów śpiewających i składających orkiestrę pod dyrekcją JP Jaworka [Jawurka] było 140, słuchaczów 200”. (md)  
Zobacz więcej na temat: 

Strefa Rodzica - Babskie kwiatki - 02 - Kobiety wsi

Jak to możliwe, ze kobieta miasta - Monika Roszak, która pochodzi z Poznania - zainteresowała się bardzo kobietami wsi? Zainteresowała na tyle mocno, że nawet założyła fundację Rolną i wspiera kobiety na wsiach. Czy na wsi coś się zmieniło w sprawach postrzegania kobiet? Czy nadal panuje stereotyp, że jak ze wsi, to mało wie o świecie...? Jakie są obecne kobiety wsi? O tym właśnie opowie pani Monika, która przy okazji jest też wielką pasjonatką ogrodnictwa.
Zobacz więcej na temat: 

Wizyta w rzymskim Arelate

23 maja 1839 r., powracając do Nohant, Chopin i George Sand zatrzymali się w Arles, skąd pisarka skreśliła kilka słów do doktora Franciszka Cauvière, pod opieką którego pozostawał kompozytor: „[…] jutro rano wyjeżdżamy z Arles, gdzie bruki są tak okropne, że popuchły mi od nich stopy. […] Dziś poszliśmy obejrzeć starożytności; jedyną rzeczą, która wydała mi się warta trudu maszerowania po brukach Arles, była kobieca głowa z białego marmuru,  […]  piękniejsza niż głowa Wenus z Milo”. Przed wyjazdem do Nohant zdążyli jeszcze obejrzeć „starożytności”, w tym okazały amfiteatr i liczne rzeźby. George w swym liście pisała prawdopodobnie o popiersiu Wenus, znajdującym się w jednym z tamtejszych muzeów. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Powozem z Arles

22 maja 1839 r. Chopin z George Sand i jej dziećmi wyruszyli z Marsylii do Nohant.  Nieco wcześniej, będąc jeszcze w Marsylii, postanowili udać się do Genui, by zwiedzić to piękne miasto. Po przechadzkach wśród zabytkowych pałaców, spacerach po ogrodach pełnych palm i cyprysów, powrót do Marsylii drogą morską nadszarpnął zdrowie kompozytora. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, pisarka postanowiła zabrać Chopina na całe lato do Nohant. „[...] nie chcę męczyć Chopina zbytnim wysiłkiem w drodze. Mój powóz dotarł z Chalons do Arles statkiem, pojedziemy nim [...], zatrzymując się jak stare mieszczuchy na noc w zajazdach” – pisała George do przyjaciółki. Obstalowany przez nią wcześniej specjalny powóz, czekający w Arles, miał zapewnić Chopinowi jak najwygodniejszą podróż do Nohant. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Koncertować po koreańsku

Cały świat już wie, że Kpopowi artyści potrafią dać niezłe show. Z tego powodu, odwiedzając kraj wschodzącego poranka, nie można odpuścić sobie tej przyjemności - trzeba zobaczyć występ idoli na żywo. Zwłaszcza, że jak się okazuje, to doświadczenie znacznie się różni od koncertów w Polsce. Szczególnie od tej strony organizacyjnej. O tym wszystkim opowiedziała mi Karolina Jasińska, znana z Youtube'a i Tik Toka pod pseudonimem Kimiko Hime.
Zobacz więcej na temat: 

Kuzyn pieska Królowej 

Podobno walijskie corgi wywodzą się od dawnych psów Celtów, które dotarły z nimi na Wyspy Brytyjskie jeszcze przed naszą erą. Od wieków były hodowane jako dwie oddzielne rasy: cardigan – najliczniej występujący w hrabstwie Cardiganshire, od którego wziął nazwę – i pembroke. To psy pasterskie, które świetnie dostosowują się do swojej nowej rodziny i szczególnie chętnie zajmują się dziećmi! O Welsh Corgi Cardigan, Agata Nowotnik rozmawiała z Mają Prusińską z hodowli Lisie Pysie oraz z Dorotą Paź, międzynarodowym sędzią kynologicznym z hodowli Controversia.
Zobacz więcej na temat: 

Randka z Brukselą

Pisarka i felietonistka Grażyna Plebanek zabiera nas na włóczęgę po Bru, jak pieszczotliwie nazywa Brukselę. To spotkanie nie jest zwykłym zwiedzaniem, a randką, bowiem miasto jest postrzegane przez pisarkę jako kobieta, której rytm nadaje zasypana przed dziesiątkami lat rzeka Senne. Autorka książki "Bruksela. Zwierzęcość w mieście" proponuje nam spacer wzdłuż rzeki, wizyty w antykwariatach, odpoczynek w parku i uważne obserwowanie zmieniającego się klimatu dzielnic. Jak mówi "Bruksela – a dobrze ją znam, od lat się przyjaźnimy – to miasto kobiet i psów, sikających dzieci i lwów, ptaków i drzew. Pal sześć zabytki". Więcej o tym jak znaleźć miejsca, które będą na nas czekały "z otwartymi ramionami" w rozmowie Kariny Terzoni.
Zobacz więcej na temat: 

Metoda małych kroków w zdrowym odżywianiu

Największym wyzwaniem w procesie wchodzenia na drogę zdrowego odżywiania jest podchodzenie do diety jak do krótkoterminowego wyzwania. Projekt bikini, potem projekt Sylwester, a po drodze jeszcze akcja wesele. Spinamy się na chwilę, pilnujemy jadłospisów, robimy zakupy z kartką w dłoni i często drastycznie zaniżamy kaloryczność dziennej diety. Na chwilę chudniemy i wracamy do starych nawyków. Dietetyczka kliniczna Zuzanna Wieła opowiada jak warsztaty kulinarne z dietetykiem i metoda stopniowych zmian mogą wprowadzić zdrowe nawyki na stałe. Na rozmowę zaprasza Karina Terzoni .
Zobacz więcej na temat: 

"Z namiotem przez życie" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Na początku była fascynacja literaturą fantastyczną, zwłaszcza Tolkienem. Potem przyszedł czas na średniowiecze. Grupka przyjaciół stworzyła nawet bractwo historyczne. Wyjazd na pierwszą imprezę historyczną wymagał posiadania historycznego namiotu. Michał uszył go wtedy na Łuczniku swojej mamy, w domowej kuchni. Namiot tak bardzo się spodobał, że jeden z uczestników imprezy odkupił go od właściciela. I to był początek. Michał postanowił połączyć pasję z pracą i w 2008 roku założył własną firmę rekonstrukcji historycznych namiotów. Powstał tam m.in. rzymski namiot ze skóry złożony z 415 paneli. Wszystkie namioty są szyte ręcznie, na stole o powierzchni 90m2. Namioty stanowią scenografie do różnych historycznych filmów, seriali, jak np. serial „Wikingowie”.
Zobacz więcej na temat: 

Karol Mikuli

21 maja 1897 r., zmarł we Lwowie pianista, kompozytor i pedagog Karol Mikuli. Był uczniem Chopina, najbardziej wiernie i aktywnie przekazującym tradycję swego mistrza, Kompozytor go cenił, powierzał mu przepisywanie własnych kompozycji, pozwalał przysłuchiwać się lekcjom udzielanym innym uczniom, podczas których mógł sporządzać notatki. Mikuli wykorzystał je później w przygotowywanym przez siebie wydaniu dzieł Chopina. Przekazywał je także swoim uczniom, Michałowskiemu, Rosenthalowi i  Koczalskiemu, którego uczynił spadkobiercą tradycji chopinowskiej. „Pod palcami Chopina każda myśl muzyczna rozbrzmiewała jak śpiew i to tak wyraźnie, że każda nuta oznaczała sylabę, takt – słowo, a fraza – myśl. Była to deklamacja, ale bez patosu, skromna i wielka zarazem” – zapisał w swych notatkach Mikuli. (md)
Zobacz więcej na temat: