https://wyszynski.polskieradio.pl/ 28 maja 1981 roku zmarł prymas Stefan Wyszyński. Archiwalne nagrania homilii prymasa, wspomnienia rodziny i przyjaciół. Zobacz więcej na temat: serwisy specjalne osobowości Serwisy specjalne - osobowości
„To świetnie” 28 maja 1842 r. George Sand zaprosiła do Nohant Eugeniusza Delacroix: „Czekamy na Pana szczęśliwi i pełni niecierpliwości. […] Mój Chopinet jest także bardzo szczęśliwy i poruszony Pana przyjazdem. Zastanawia się, co będziemy robić, [...] co Panu zagra na fortepianie”. George wyraziła chęć przeczytania przyjacielowi fragmentu swej najnowszej powieści Consuelo. Wspomniała także o Solange, zachwyconej jego przyjazdem: „Nasza wyniosła Solange, [...] wyrzekła swymi królewskimi usty: to świetnie”. Pisarka poinformowała Delacroix o skomponowanych niedawno dwóch mazurkach Chopina, które „są warte więcej niż czterdzieści romansów i wyrażają więcej niż cała literatura wieku”. Chodziło zapewne o dwa z trzech Mazurków z op. 50, wydanych jesienią 1842 roku. (md) Zobacz więcej na temat:
Oto żart Chopina 27 maja 1835 r. w „Allgemeine Musikalische Zeitung” Gottfried Wilhelm Fink, niemiecki teolog, pisarz i muzyk o gruntownym wykształceniu, w niezwykle oryginalny sposób zrecenzował Scherzo h-moll op. 20 Chopina: „Oto żart Chopina, który już nieraz wzruszył mnie w moich czterech ścianach. Wprawdzie żart ten wymaga więcej niż tylko sprawności. Jednego się obawiam: hordy naśladowców, przed którymi w tym rodzaju sztuki niech dobre nieba strzegą nas szczególnie łaskawie: w przeciwnym razie otrzymamy ohydne larwy, genialne potworki, które deptane nie giną”. Rok wcześniej Fink o Grande Valse brillante op. 18 polskiego kompozytora napisał: „Świeży, piękny walc, wielki na 8 stron. […] Kupić, zagrać, pokonać i – ulec, z ochotą i radością”. (md) Zobacz więcej na temat:
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 27 - Zawody, czyli kim zostać Leszek i Dziadek opowiadają Michasiowi o różnych zawodach, ponieważ Miś zastanawia się, kim mógłby zostać w przyszłości. Nie może się zdecydować pomiędzy weterynarzem a aptekarzem... a nawet proponuje, żeby zostać konsumentem, bo wydaje mu się, że konsument to tylko je. Zobacz więcej na temat:
"Cały czas patrzyłem w niebo" – reportaż Weroniki Puszkar Latanie uzależnia. Chociaż młodym stewardom i stewardessom wydaje się, że to praca na chwilę, że to tylko przygoda i możliwość zwiedzenia całego świata, okazuje się, że zostają w nim na długie lata. Problem pojawia się, kiedy nie mogą latać. Tak też było w trakcie pandemii. Darek jest stewardem od 15 lat, w kwietniu, kiedy loty zostały ograniczone, czuł się jakby ktoś nagle wyrzucił go z kręcącej się karuzeli. Codziennie był w innym kraju, pracował z innymi ludźmi, jadał i spał nieregularnie. I po tym wszystkim okazało się, że wygodne domowe łóżko, za którym tęskni, jest czymś w czym nie potrafi się już odnaleźć, a siedzenie w domu znosi gorzej niż inni. Teresa, która również latała od dawna, teraz ma kilkumiesięczną przerwę. Jak sobie radzi? Z kolei Darek powoli wraca do latania. Dzisiaj w samolotach ludzi jest jednak wciąż mało, niektórzy inaczej odnoszą się też do stewardów, prosząc nawet by nie przebywali z nimi w tej samej części pokładowej. Jak z tym wszystkim radzą sobie stewardzi i stewardessy? Jak wspominają lockdown? I jak widzą swoją przyszłość w tym zawodzie? Zobacz więcej na temat:
"GUŁag - niekończąca się historia" – reportaż Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie Reportaż o losach rosyjskich opozycjonistów takich, jak Aleksiej Nawalny i o Rosji, w której rządzący coraz częściej korzystają z stalinowskich metod, aby utrzymać się przy władzy. W Związku Sowieckim stworzono GUŁag, czyli system obozów pracy, w których życie straciło niemal 20 milionów ludzi. Był to jeden z wielu elementów stalinowskiej machiny terroru. Od upadku ZSRR mija w tym roku 30 lat, a jednak rosyjscy obrońcy praw człowieka nadal walczą o poszanowanie wolności konstytucyjnych i wznoszą hasło, które od stu lat nie straciło na aktualności – „STOP dla GUŁagu!”. W reportażu Macieja Jastrzębskiego radzieccy dysydenci i działacze rosyjskiej opozycji próbują odpowiedzieć na pytanie, czy metody sprawowania władzy i walki z przeciwnikami politycznymi we współczesnej Rosji różni się od tych, które stosowano w Związku Sowieckim. Zobacz więcej na temat:
Pisarstwo jest jak chodzenie nago po ulicach. Anna Szczypczyńska, dziennikarka, pisarka, recenzentka książek kilka lat temu postanowiła, że życie zawodowe dopasuje do stylu życia jaki chce prowadzić. Wyprowadziła się do Rotterdamu i postawiła na pisanie. Dzisiaj mówi, że pisarstwo daje jej wolność, a także przestrzeń do eksplorowania. Pracując nad nowymi powieściami lubi przechadzać się po miejscach, które opisuje, by poczuć ich klimat, zbliżyć się do bohaterów. Jej ostatni powieść "Gdzieś pomiędzy wierszami" toczy się m.in na warszawskiej Saskiej Kępie. Karinie Terzoni opowiada o kulisach pisarstwa. Zobacz więcej na temat:
Z sali treningowej prosto na poligon Magdalena Czechoska, trenerka personalna, biegaczka górska, promotorka zdrowego i aktywnego stylu życia postanowiła spróbować swoich sił w wojsku. Karinie Terzoni opowiada o przebiegu tak zwanej "Szesnastki" czyli 16 dniowym szkoleniu dla kandydatów na żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Szkolenie zawiera ćwiczenia taktyczne, strzeleckie, informacje dotyczące działań na froncie, zasady topografii i pierwszą pomoc. Kończy się egzaminem i uroczystą przysięgą wojskową Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 07 - Dzień Mamy 26 maja to wiadoma data - z okazji dnia Mamy Ida Nowakowska rozmawiać będzie... ze swoją mamą! Zobacz więcej na temat:
Żyjemy w Europie 26.05.2021 Od marca obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej, która wprowadza tak zwane prawo do naprawy. Rozwiązanie to ma pozwolić na łatwiejszą naprawę uszkodzonego sprzętu RTV i AGD i rzadszą konieczność wymiany tych urządzeń na nowe. Mimo, że przepisy obowiązują, są pewne zastrzeżenia, zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i niektórych środowisk ekologicznych skupionych w Brukseli. Jest pomysł by wprowadzić formę obowiązkowego paszportu dla produktów cyfrowych. Na ile prawo do naprawy jest skuteczne i czy dziś opłaca nam się naprawiać czy jednak wyrzucać rzeczy? Autorzy: Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Magdalena Dercz, Dariusz Pieróg Zobacz więcej na temat:
Zostań żołnierzem. Szef kompanii ochrony Kolekcjoner mundurów i militariów z czasów drugiej wojny światowej, pasjonat motocykli, znawca metaloplastyki i artysta-amator specjalizujący się w rysunku ołówkiem i pastelą. Bohaterem kolejnego podcastu z cyklu "Zostań żołnierzem" jest starszy chorąży sztabowy Emil Lange, szef kompanii ochrony z działającego w stolicy Pułku Ochrony. Podoficer opowiada jak wygląda służba w jedynej działającej w Europie jednostce, która zajmuje się ochroną najważniejszych instytucji resortu obrony. Podobny pułk działa tylko w Kanadzie. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Zobacz więcej na temat:
Książkami przez USA, czyli Coben, Child, Carter i Gerritsen Stany Zjednoczone można zwiedzać także z pomocą wyobraźni, czyli czytając na przykład amerykańskie kryminały. Dzięki powieściom można naprawdę poczuć się jakby się było w Maine, Montanie, czy na Hawajach. Ewa Mierzejewska o ekscytującej wyprawie do USA z nosem w książkach rozmawia z dziennikarzem Czwórki Pawłem Malinowskim. Zobacz więcej na temat:
Pies samurajski Jest uparty i niezależny, wykazuje skłonności do dominacji, bywa agresywny wobec innych psów i przejawia silny instynkt myśliwski. Akity niektórzy mogą się nawet przestraszyć, ale odpowiednio ułożona - będzie wierna i lojalna wobec swojej rodziny, świetnie odnajdzie się też w roli stróża i obrońcy. Nie bez powodu tyle osób zakochało się w niej po obejrzeniu filmu o psie Hachiko! O psach rasy Akita, Agata Nowotnik rozmawiała z Lilianną Rozmysłowicz z hodowli Kennel Matagiinu. Zobacz więcej na temat:
Phishing po polsku, czyli o co chodzi z phishing'iem ? cz.2 W drugiej części odcinka dotyczącego phishingu dowiecie się na konkretnych, polskich przykładach jakie maile i wiadomości sms z phishingiem wysyłają cyberprzestępcy, jak je rozpoznać i jak się chronić przed socjotechnikami stosowanymi przez przestępców. Zobacz więcej na temat: