Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

„Jakże kochałaś Marię!”

20 maja  1849 r. zmarła w Paryżu francuska aktorka Maria Dorval, którą szczerym uczuciem darzyła George Sand. Ich głęboka przyjaźń przetrwała wiele lat. Chopin wielokrotnie podziwiał kunszt  Marii, po raz ostatni w Théâtre de la Porte St.-Martin w grudniu 1845 r. Odeszła nagle, nieutulona w żalu po śmierci swojego ukochanego wnuka Georges'a. Sand  otrzymała wówczas od rodziny zmarłej wzruszający list: „Ach, droga Pani Sand, jakżeż kochałaś Marię i jak dobrze umiałaś rozumieć jej duszę!” Bez względu na to, czy związek tych dwóch kobiet był akceptowany przez bliskich, w momencie śmierci Marii, zdali sobie sprawę z głębokiej miłości, jaką żywiła do niej Sand. Pisarka opiekowała się wnukami zmarłej przyjaciółki, wielokrotnie zapraszała je do Nohant, gdzie spędzały lato pod opieką „drogiej ich sercu babki George”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Unia pod lupą 19.05.2021

W czwartek (20 maja) Polska weźmie udział w pilotażowym teście Komisji Europejskiej w sprawie "certyfikatów covidowych". Testy będą dotyczyć wszystkich trzech możliwości: zaświadczenia o szczepieniu, o negatywnym teście na Covid-19 lub przebytej chorobie, a więc nabytej odporności. Dzięki takim certyfikatom możliwe będzie podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej bez konieczności poddawania się kwarantannie. Na razie nie ma jednak ostatecznego porozumienia w tej sprawie, a rozmowy trwają. Autorzy: Beata Płomecka, Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

"Kreda wstydu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

We Wrocławiu zorganizowano ciekawą akcję na ulicach miasta. Aktywiści lokalni i uczniowie obrysowywali kredą leżące na ulicach "pety". Prawie wszystkie chodniki były zamalowane kolorowymi kółkami. Palacze zostawiają ślady wszędzie. Nie lepiej jest w Warszawie. Alarmują młodzi ludzie na forach. Niedopałki są trujące. Wraz z deszczówką dostają się do gleby i do wody. Ten trujący problem jest cały czas obecny w naszej przestrzeni. Co na to palacze?
Zobacz więcej na temat: 

"Rzeka nadziei" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o "1047 dla" - akcji wymyślonej przez Damiana "Ligo" Ligockiego

"1047 dla" - to akcja wymyślona przez Damiana "Ligo" Ligockiego, byłego żołnierza Osiemnastego Batalionu Desantowo-Powietrznego w celu pomocy dla weteranów wojennych, chorych czy po wypadkach. Wiele razy już płynęli na kajakach przez całą Wisłę, żeby zebrać środki dla poszkodowanych wojskowych. W Chełmie zawsze mogli liczyć na Joannę i Daniela, weterana z Iraku i Libanu, kiedy przepływali przez Chełm. Teraz żołnierze i kawaleria ochotnicza postanowili coś zrobić dla chorego synka Asi i Daniela, 6-letniego Arka. W podziękowaniu za ich serce... żeby wiedzieli, że nie są sami....
Zobacz więcej na temat: 

Strefa Rodzica - Przyszła mama - 06 - Jestem w ciąży i co dalej?

Jak to wszystko wygląda od początku ciąży? Od momentu pozytywnego testu ciążowego aż po poród. Na jakie badania należy się udać? Do jakich lekarzy? Czy coś jeszcze powinna wiedzieć młoda, przyszła mama? O tym opowie gość Idy Nowakowskiej, czyli Justyna Sztajerowska-Tomaszewska, która jest absolwentką położnictwa i Pierwszego Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podczas specjalizacji z położnictwa i ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Żelaznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat: 

Zostań żołnierzem. Dowódca Drużyny

Drużyna - to podstawowa struktura w armii. W skład takiej sekcji wchodzi dwunastu żołnierzy. Sekcje łączy się z plutonem, te zaś wchodzą w skład kompanii. W kolejnej odsłonie podcastu "Zostań żołnierzem" dowódca jednej z takich sekcji opowie, jak to jest dowodzić drużyną. Bohater tego podcastu służy w 10. warszawskim pułku samochodowym. Starszy kapral Dawid Kondratiuk mundur założył w 2006 roku. Służbę w armii łączy ze swoją wielką pasją - robieniem noży (z angielskiego knifemaking). Zrobił ich już kilkadziesiąt. Teraz pracuje nad kukri - tradycyjnym nożem Gurhków - ludu zamieszkującego Nepal. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat: 

Paskiewicz nie pozwoli

19 maja 1782 r. urodził się Iwan Fiodorowicz Paskiewicz, feldmarszałek rosyjski, od roku 1832 namiestnik Królestwa Polskiego. Za stłumienie powstania listopadowego i zdobycie Warszawy otrzymał tytuł księcia warszawskiego. Jego rządy były okresem ucisku i szalejącego terroru. Nazwisko tego carskiego namiestnika pojawiło się w notatkach Chopina wtedy, gdy będąc w Stuttgarcie, dowiedział się o upadku Warszawy. Zrozpaczony napisał wtedy: „...wróg w domu. [...] Paskiewiecz […] dobywa siedziby pierwszych monarchów Europy?! Moskwa panuje światu!”. Pod koniec życia, już na łożu śmierci, zwrócił się do swej siostry Ludwiki: „Wiem, że Paskiewicz nie pozwoli przewieźć mnie do Warszawy, więc zabierzcie przynajmniej moje serce”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Wyścig wszystkich Polaków" - reportaż Jakuba Tarki o Wyścigu Pokoju

Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. Cała Polska przez dwa majowe tygodnie śledziła rywalizację kolarzy, słuchając emocjonujących relacji w radiu, później także w telewizji oraz dopingując sportowców bezpośrednio na trasie. Po zwycięstwie w 1956 roku Stacha Królaka każdy chłopiec chciał być Królakiem, podobne marzenia rozbudzał po latach Ryszard Szurkowski. Ostatni Wyścig Pokoju odbył się w 2006 roku. Pozostały wspomnienia i nadzieja, że może kiedyś podobny wyścig znów przejedzie przez nasze miasto lub wieś. 
Zobacz więcej na temat: 

"Adopcja przez apkę" - reportaż Magdy Skawińskiej o aplikacji, która umożliwia adopcję psów

Wiele osób chce adoptować psa, ale... nie wszyscy chcą odwiedzać schroniska dla zwierząt. Zdarza się też, że w najbliższej okolicy nie ma zwierzaka, którym można się zaopiekować. Wrocławscy licealiści ze szkół nr 3 i 15 wymyślili aplikację, która umożliwia adopcję psów. Schroniska z całej Polski mogą zgłaszać swoje zwierzaki, a ludzie z całej Polski mogą korzystać z niej, by szukać wymarzonego czworonoga. To pierwsza taka aplikacja w Polsce. Do pobrania za darmo. W dniu premiery miała już ponad 50 tysięcy pobrań. Jeżeli ci młodzi ludzie już w liceum wymyślają takie rzeczy, to co będzie w przyszłości?
Zobacz więcej na temat: