Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Zostań żołnierzem. Dowódca Drużyny

Drużyna - to podstawowa struktura w armii. W skład takiej sekcji wchodzi dwunastu żołnierzy. Sekcje łączy się z plutonem, te zaś wchodzą w skład kompanii. W kolejnej odsłonie podcastu "Zostań żołnierzem" dowódca jednej z takich sekcji opowie, jak to jest dowodzić drużyną. Bohater tego podcastu służy w 10. warszawskim pułku samochodowym. Starszy kapral Dawid Kondratiuk mundur założył w 2006 roku. Służbę w armii łączy ze swoją wielką pasją - robieniem noży (z angielskiego knifemaking). Zrobił ich już kilkadziesiąt. Teraz pracuje nad kukri - tradycyjnym nożem Gurhków - ludu zamieszkującego Nepal. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat: 

Paskiewicz nie pozwoli

19 maja 1782 r. urodził się Iwan Fiodorowicz Paskiewicz, feldmarszałek rosyjski, od roku 1832 namiestnik Królestwa Polskiego. Za stłumienie powstania listopadowego i zdobycie Warszawy otrzymał tytuł księcia warszawskiego. Jego rządy były okresem ucisku i szalejącego terroru. Nazwisko tego carskiego namiestnika pojawiło się w notatkach Chopina wtedy, gdy będąc w Stuttgarcie, dowiedział się o upadku Warszawy. Zrozpaczony napisał wtedy: „...wróg w domu. [...] Paskiewiecz […] dobywa siedziby pierwszych monarchów Europy?! Moskwa panuje światu!”. Pod koniec życia, już na łożu śmierci, zwrócił się do swej siostry Ludwiki: „Wiem, że Paskiewicz nie pozwoli przewieźć mnie do Warszawy, więc zabierzcie przynajmniej moje serce”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Wyścig wszystkich Polaków" - reportaż Jakuba Tarki o Wyścigu Pokoju

Pierwszy Wyścig Pokoju odbył się w 1948 roku i od razu zawładnął wyobraźnią i sercami kibiców. Cała Polska przez dwa majowe tygodnie śledziła rywalizację kolarzy, słuchając emocjonujących relacji w radiu, później także w telewizji oraz dopingując sportowców bezpośrednio na trasie. Po zwycięstwie w 1956 roku Stacha Królaka każdy chłopiec chciał być Królakiem, podobne marzenia rozbudzał po latach Ryszard Szurkowski. Ostatni Wyścig Pokoju odbył się w 2006 roku. Pozostały wspomnienia i nadzieja, że może kiedyś podobny wyścig znów przejedzie przez nasze miasto lub wieś. 
Zobacz więcej na temat: 

"Adopcja przez apkę" - reportaż Magdy Skawińskiej o aplikacji, która umożliwia adopcję psów

Wiele osób chce adoptować psa, ale... nie wszyscy chcą odwiedzać schroniska dla zwierząt. Zdarza się też, że w najbliższej okolicy nie ma zwierzaka, którym można się zaopiekować. Wrocławscy licealiści ze szkół nr 3 i 15 wymyślili aplikację, która umożliwia adopcję psów. Schroniska z całej Polski mogą zgłaszać swoje zwierzaki, a ludzie z całej Polski mogą korzystać z niej, by szukać wymarzonego czworonoga. To pierwsza taka aplikacja w Polsce. Do pobrania za darmo. W dniu premiery miała już ponad 50 tysięcy pobrań. Jeżeli ci młodzi ludzie już w liceum wymyślają takie rzeczy, to co będzie w przyszłości?
Zobacz więcej na temat: 

Długi Clésingera

18 maja  1847 r. w Nohant, w przeddzień ślubu Solange z Auguste Clésingerem, spisane zostały warunki intercyzy. Obecny był przy tym baron Dudevant, ojciec panny młodej, która w posagu dostała Hôtel de Narbonne w Paryżu, przynoszący około 6000 franków rocznego dochodu. Podczas spisywania aktu okazało się, że Clésinger był zadłużony na sumę 24000 franków. Wkrótce wyszło na jaw, że jego długi były kilkakrotnie większe. George Sand cały czas walczyła z najgorszymi przeczuciami, obawiając się o przyszłość córki. Nie miała złudzeń co do natury i charakteru przyszłego zięcia. Chopin, znając kompromitujące fakty z życia Clésingera, odwodził George od tego mariażu. Ona nie chciała słuchać rad kompozytora. Nie życzyła sobie, by „miał jakikolwiek wpływ na bieg sprawy, która nie należała do niego”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Szybujcie jak orły" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim

Prymas Stefan Wyszyński miał znakomite kontakty z młodymi ludźmi. Potrafił z nimi rozmawiać w taki sposób, że motywował ich do nauki, zdobywania szczytów zawodowych i w życiu osobistym. Był wzorem i przewodnikiem duchowym. Często powtarzał: "szybujcie jak orły". Co z nauki prymasa jest aktualne dziś dla młodego pokolenia. Co wiedzą o prymasie tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat: 

"Wyczekiwany powrót" - reportaż Przemysława Bolechowskiego i Antoniego Rokickiego o otwarciu lokali gastronomicznych

Na ten dzień czekali restauratorzy z całej Polski. W sobotę, 15 maja - dokładnie o północy - zostały z powrotem otworzone lokale gastronomiczne działające na świeżym powietrzu. Muzyka grana przez DJ'a, szampan i toast – tak niektóre restauracje, klubokawiarnie i bary przywitały swoich gości po długim zamknięciu. I choć nadal obowiązują w tych miejscach pewne obostrzenia, klienci z chęcią rezerwują miejsca oraz stoliki. Jak wyglądały przygotowania do ponownego otwarcia lokali...? Co mówią o tym restauratorzy i goście, stęsknieni spotkań i rozmów na żywo...? Maj, 2021.
Zobacz więcej na temat: 

Opowieści ludów świata - 16 - Petro i jego bracia

Petro, jego bracia, rybitwa i gałązka szczęścia to stara, holenderska bajka. Opowiada o pięciu braciach pochodzących z biednej, rybackiej rodziny. Każdy z braci odznaczał się jakąś charakterystyczną cechą - jeden był zuchwały, drugi dużo mówił, trzeci dużo jadł, czwarty był bardzo leniwy, a piąty, najmłodszy wyjątkowo pracowity. Czterech pierwszych braci wyruszyło szukać szczęścia w świat, tylko najmłodszy, Petro, został, aby pomagać rodzicom...
Zobacz więcej na temat: 

Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 26 - Niezwykły świat zwierząt

Zwierzęta są naprawdę niesamowite! W tym odcinku Michaś zachwyca się możliwościami różnych zwierzaków. Okazuje się, że zwierzęta są bardzo sprytne i mają do tego różne niezwykłe udogodnienia - kameleon zmienia kolor i widzi prawie dookoła siebie, niektóre ryby potrafią polować na inne udając, że je łowią, ptaki budują niezwykłe budowle i istnieją jaszczurki, które mają parasole! Dziadek z Leszkiem pomagają Michasiowi wtopić się w ten kolorowy i fantastyczny świat.
Zobacz więcej na temat: 

Opuszczone miasto

Za około pięć lat w Czarnobylu nie będzie już nikogo. Nikogo kto mieszkałby tam na stałe. Pozostaną jedynie pracownicy administracyjni i naukowcy. Dzisiaj żyje tam jeszcze kilkadziesiąt osób w podeszłym wieku. Właściwie co kilka dni pojawia się informacja o śmierci kolejnego samosioła. Samosioła, a więc osoby, która po ewakuacji po wybuchu w elektrowni jądrowej, powróciła do swojego domu. Wielu wracało, bo nie wyobrażało sobie życia gdzie indziej albo dlatego, że w miejscach, do których byli przesiedlani, ludzie odwracali się od nich nawet na ulicy. Uznaje się, że katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu była największą katastrofą przemysłową XX wieku. Jak dzisiaj, 35 lat później wygląda opuszczone miasto? O tym w podcaście Weroniki Puszkar. 
Zobacz więcej na temat: