Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Na tarasie życia" - odcinek 22.

Już ponad dwadzieścia dni trwa najnowsza wojna współczesnej Europy. Z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję - głównie do Polski trafiają uchodźcy. Są u nas przyjmowani – jak przyjaciele – w naszych domach. Pomoc okazywana ludziom w potrzebie ma wielu cichych bohaterów. Pomagają, bo nie potrafią inaczej. I nie chcą inaczej. Tak jest między innymi w świecie artystycznym. Ta wojna ma już wiele symboli. Jednym z nich stał się saksofon. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk.    
Zobacz więcej na temat: 

Studio S4 Polskiego Radia

To jedno z najlepszych studiów przeznaczonych do nagrań muzyki rozrywkowej. Tutaj zostały zrealizowane nagrania płytowe takich zespołów, jak Varius Manx, HEY, VOX, IRA, T. Love, Wilki, Republika, De Mono, Bajm, Pod Budą, Maanam, Kwartet Jorgi oraz najpopularniejszych polskich wokalistów - Edyty Bartosiewicz, Ewy Bem, Danuty Błażejczak, Jana Borysewicza, Roberta Chojnackiego, Mirosława Czyżykiewicza, Roberta Gawlińskiego, Anny Marii Jopek, Natalii Kukulskiej, Alicji Majewskiej, Kasi Nosowskiej, Stanisława Sojki, Justyny Steczkowskiej, Grzegorza Turnaua, Wandy Warskiej. Ze względu na nowoczesne wyposażenie i możliwości techniczne Studio S4/6 wybierają również najwybitniejsi kompozytorzy muzyki filmowej: Krzesimir Dębski, Jan A. P. Kaczmarek, Wojciech Kilar, Michał Lorenc, Zbigniew Preisner. Na podróż po legendarnym Studia S4 Polskiego Radia zaprasza Damian Sikorski, któremu towarzyszą Marek Nowak i Leszek Kamiński.​
Zobacz więcej na temat: 

Zanim nadejdzie zmierzch

Zanim nadejdzie zmierzch trzeba wyposażyć opony samochodowe w specjalne kolce, przygotować dodatkowe lampy i zrobić zapasy witaminy d. Tę na szczęście przepisuje rząd i jest darmowa. Nic dziwnego, to niezbędne dla zdrowia, o które w tak specyficznych warunkach trzeba szczególnie dbać. Specyficzne warunki to oczywiście noc polarna, która oznacza prawdziwy zmierzch czasami przez kilkanaście tygodni, która następnie zamienia się z dniem polarnym, podczas którego może znowu doskwierać słońce. Te warunki występują oczywiście w Norwegii, o której Weronika Puszkar rozmawia z mieszkającą tam Gosią Dvorakovą Z bloga Gazela w Laponii i podcastu Życie w Norwegii.
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Feminatywy. Część druga

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Dziś kolejna odsłona rozmowy o feminatywach, żeńskich formach gramatycznych nazw, zawodów, funkcji, z przyrostkami potocznie nazywanymi "żeńskimi końcówkami". 
Zobacz więcej na temat: 

Dobrowolnie grzeszyć

16 marca 1842 r. przyjaciel Chopina Stefan Witwicki skreślił kilka słów do poety Bohdana Zaleskiego, informując go: „Egzemplarz Poezyj [Zaleskiego] dla Szopena jeszcze niegotów, dopiero za kilka dni, ale już mu powiedziałem; oddam, jak tylko odbiorę, a ty napiszesz [dedykację], jak przyjedziesz”. Przekazywał także wiadomość o piątkowym obiedzie wydanym przez Chopina i George Sand. W gronie zaproszonych był Adam Mickiewicz z przyjaciółką Caroline Olivier, która w swym dzienniku krytycznie oceniła gospodarza, powtarzając za poetą: „Chopin jest złym duchem pani Sand, jej moralnym wampirem, jej krzyżem”. Witwicki opisując spotkanie, napomknął: […] ja oczywiście nie mogłem obiadu przyjąć, zwłaszcza, że nie chwaląc się, nie jem mięsa od samego początku postu, ale Adam był, czym mnie zmartwił, bo to jest dobrowolnie grzeszyć”. (md)
Zobacz więcej na temat: