Co działo się podczas targów MWC 2022 w Barcelonie? Przełom marca i lutego to ważna data w kalendarzu każdego fana nowych technologii. Za nami tegoroczna odsłona targów MWC w Barcelonie. Co zostało pokazane i o jakich gadżety było głośno? O tym z Krzysztofem Rojkiem z antyweb.pl rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
"Na tarasie życia" - odcinek 22. Już ponad dwadzieścia dni trwa najnowsza wojna współczesnej Europy. Z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję - głównie do Polski trafiają uchodźcy. Są u nas przyjmowani – jak przyjaciele – w naszych domach. Pomoc okazywana ludziom w potrzebie ma wielu cichych bohaterów. Pomagają, bo nie potrafią inaczej. I nie chcą inaczej. Tak jest między innymi w świecie artystycznym. Ta wojna ma już wiele symboli. Jednym z nich stał się saksofon. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk O książce Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckieg o "Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie". To zbiór wywiadów z reporterami, pisarzami, dziennikarzami specjalizującymi się w sprawach Wschodu, m.in. Krystyną Kurczab-Redlich, Maciejem Jastrzębskim, Wojciechem Jagielskim, Pawłem Reszką, Piotrem Pogorzelskim i Ziemowitem Szczerkiem. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA
Strefa Rodzica - Psyche i Soma - 23 - Las Lasów w Polsce jest całkiem sporo, zajmują około 30% powierzchni naszego kraju. Jednak... czy je doceniamy? Czy odwiedzamy lasy? Potrafimy w nich spędzać czas? Gościem odcinka jest Michał Wieciech z Nadleśnictwa w Niepołomicach. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i Soma - 22 - Afryka Podróżniczka Anna Olejkobus znana także jako Anka Afrykanka opowiada oczywiście o Afryce. O swoich doświadczeniach z tego kontynentu, o ciekawych miejscach, o przygodach... ale także o relacjach międzyludzkich, jakie występują na tym kontynencie. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 10 - Granice mówienia "nie" Jak rodzice mogą się pomiędzy sobą dogadać, gdy mają rozbieżne zdanie na jakiś temat? Dlaczego spójne zdanie jest istotne? I jak często nasze dziecko powinno usłyszeć "nie"? Między innymi na te pytania odpowiada Dominika Słowikowska, psycholog znana z profilu Instagramowego "Pomogę ci, mamo". Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 37 - Finanse Finanse to niezwykle ważna rzecz, niekiedy ich temat spędza nam sen z powiek. W tym odcinku Ida Nowakowska zastanawia się jak ułatwić finansowy start naszym dzieciom. Ważniejszy jest kapitał czy może edukacja? O tym jak zabezpieczyć finansową przyszłość naszego dziecka opowiada Krzysztof Dresler, członek rady EFPA czyli Europejskiego Zrzeszenia Ekspertów Planowania Finansowego. Zobacz więcej na temat:
Studio S4 Polskiego Radia To jedno z najlepszych studiów przeznaczonych do nagrań muzyki rozrywkowej. Tutaj zostały zrealizowane nagrania płytowe takich zespołów, jak Varius Manx, HEY, VOX, IRA, T. Love, Wilki, Republika, De Mono, Bajm, Pod Budą, Maanam, Kwartet Jorgi oraz najpopularniejszych polskich wokalistów - Edyty Bartosiewicz, Ewy Bem, Danuty Błażejczak, Jana Borysewicza, Roberta Chojnackiego, Mirosława Czyżykiewicza, Roberta Gawlińskiego, Anny Marii Jopek, Natalii Kukulskiej, Alicji Majewskiej, Kasi Nosowskiej, Stanisława Sojki, Justyny Steczkowskiej, Grzegorza Turnaua, Wandy Warskiej. Ze względu na nowoczesne wyposażenie i możliwości techniczne Studio S4/6 wybierają również najwybitniejsi kompozytorzy muzyki filmowej: Krzesimir Dębski, Jan A. P. Kaczmarek, Wojciech Kilar, Michał Lorenc, Zbigniew Preisner. Na podróż po legendarnym Studia S4 Polskiego Radia zaprasza Damian Sikorski, któremu towarzyszą Marek Nowak i Leszek Kamiński. Zobacz więcej na temat:
Lecimy na Księżyc! NASA przygotowuje się do startu potężnej rakiety SLS, która ma nas zabrać na Srebrny Glob po ponad pięćdziesięciu latach! Pierwszy bezzałogowy start pojazdu testowego już w maju. Zapraszamy na pokład - podobnie jak podczas wcześniejszych misji możemy wysłać na pokładzie statku swoje imię. Zatem lecimy na Księżyc! Zobacz więcej na temat:
Zanim nadejdzie zmierzch Zanim nadejdzie zmierzch trzeba wyposażyć opony samochodowe w specjalne kolce, przygotować dodatkowe lampy i zrobić zapasy witaminy d. Tę na szczęście przepisuje rząd i jest darmowa. Nic dziwnego, to niezbędne dla zdrowia, o które w tak specyficznych warunkach trzeba szczególnie dbać. Specyficzne warunki to oczywiście noc polarna, która oznacza prawdziwy zmierzch czasami przez kilkanaście tygodni, która następnie zamienia się z dniem polarnym, podczas którego może znowu doskwierać słońce. Te warunki występują oczywiście w Norwegii, o której Weronika Puszkar rozmawia z mieszkającą tam Gosią Dvorakovą Z bloga Gazela w Laponii i podcastu Życie w Norwegii. Zobacz więcej na temat:
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe. Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Feminatywy. Część druga Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Dziś kolejna odsłona rozmowy o feminatywach, żeńskich formach gramatycznych nazw, zawodów, funkcji, z przyrostkami potocznie nazywanymi "żeńskimi końcówkami". Zobacz więcej na temat:
Dobrowolnie grzeszyć 16 marca 1842 r. przyjaciel Chopina Stefan Witwicki skreślił kilka słów do poety Bohdana Zaleskiego, informując go: „Egzemplarz Poezyj [Zaleskiego] dla Szopena jeszcze niegotów, dopiero za kilka dni, ale już mu powiedziałem; oddam, jak tylko odbiorę, a ty napiszesz [dedykację], jak przyjedziesz”. Przekazywał także wiadomość o piątkowym obiedzie wydanym przez Chopina i George Sand. W gronie zaproszonych był Adam Mickiewicz z przyjaciółką Caroline Olivier, która w swym dzienniku krytycznie oceniła gospodarza, powtarzając za poetą: „Chopin jest złym duchem pani Sand, jej moralnym wampirem, jej krzyżem”. Witwicki opisując spotkanie, napomknął: […] ja oczywiście nie mogłem obiadu przyjąć, zwłaszcza, że nie chwaląc się, nie jem mięsa od samego początku postu, ale Adam był, czym mnie zmartwił, bo to jest dobrowolnie grzeszyć”. (md) Zobacz więcej na temat:
Książka "Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie" O książce Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego "Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie". To zbiór wywiadów z reporterami, pisarzami, dziennikarzami specjalizującymi się w sprawach Wschodu, m.in. Krystyną Kurczab-Redlich, Maciejem Jastrzębskim, Wojciechem Jagielskim, Pawłem Reszką, Piotrem Pogorzelskim i Ziemowitem Szczerkiem. Zobacz więcej na temat:
Stołeczne Miasto Warszawa Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe. Zobacz więcej na temat:
„W porządku” - nastolatki nastolatkom! Cztery nastolatki stworzyły projekt o zdrowiu psychicznym „W porządku”. Maja Niemczyk, Justyna Pisarek, Dagmara Rokita i Dobranowska to uczennice z bielskich szkół, które postanowimy pomóc swoim rówieśnikom. W jaki sposób? Dowiecie się tego słuchając podcastu Czwórki. Zobacz więcej na temat: