Stamaty 15 marca 1835 r. w salonach Pleyela w Paryżu wystąpił pianista Camille-Marie Stamaty, jeden z najzdolniejszych uczniów Kalkbrennera. O rok młodszy od Chopina, uczestniczył w spotkaniach artystów tworzących zaprzyjaźnioną grupę, związaną ideałami nowej sztuki i krytycznym stosunkiem do starych, konserwatywnych muzyków. Zazwyczaj razem jadali obiady w którejś z bulwarowych restauracji, bywali także u doktora Hermana Francka, znanego w kręgach artystycznych Paryża lekarza, literata i miłośnika muzyki. Stamaty brał udział w paryskim debiucie Chopina w 1832 roku, zastępując Mendelssohna w wykonaniu Wielkiego Poloneza na sześc fortepianów Kalkbrennera. Trzy lata później, również w sali Pleyela, w koncercie Camille'a Stamaty'ego, obok Hillera, Herza, Kalkbrennera i jego ucznia Osborne'a, wystąpił także Chopin. Mimo licznych recenzji, program tego koncertu nie zachował się. (md) Zobacz więcej na temat:
Kobieca strona cukrzycy Ludzie z cukrzycą mówią, że choroba jest ich drugą pracą. Blogerka cukrzycowa Adrianna Maciejczyk twierdzi, że ona ma jeszcze trzecią - jej działalność w internecie. Kiedy dowiedziała się, że jest chora nie wiedziała, gdzie może szukać wsparcia i zrozumienia, komu może zadać typowo kobiece pytania, a takich jest sporo - pierwsze randki, wahania poziomu cukru w różnych fazach cyklu menstruacyjnego czy ciąża. Adrianna postanowiła sama stworzyć miejsce pełne wsparcia, zrozumienia i siostrzeństwa. Tak powstała grupa Cukrzyca dla dziewczyn. Jak to jest być kobietą z cukrzycą i dlaczego warto podkreślić aspekt kobiecości mówiąc o tej chorobie? Rozmawia Marta Zinkiewicz. Zobacz więcej na temat:
"Mniej znaczy lepiej" - reportaż Jakuba Tarki o segregowaniu śmieci Większość z nas segreguje śmieci. Od lat sporo się na ten temat mówi, coraz więcej wokół nas proekologicznych idei i działań. Niestety tylko połowa Polaków selekcjonuje odpady tak jak należy. Większość z nas ma także problem z coraz większą ilością wytwarzanych śmieci. Nie pomagają nam producenci opakowań, ponieważ nie umieszczają prostych i zrozumiałych oznaczeń, gdzie co wyrzucić. Sami też mamy sporo na sumieniu - staramy się dobrze segregować tylko tam, gdzie ktoś patrzy nam na ręce i łatwo jest zidentyfikować wyrzucającego. Na starych osiedlach, dużych blokowiskach segregacja wygląda słabo, a osobę która niweczy starania innych trudniej namierzyć. Co zrobić, by w kwestii śmieci być bardziej eko? Czy są ludzie, którzy wcale, albo prawie wcale, nie wytwarzają śmieci? Zobacz więcej na temat:
Ukraina - kiedy trudno zasnąć… 24.02.2022 - to data, która na stałe wpisana została do historii Europy i świata. Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła życie milionów ludzi. Doświadczenie wojny mają zarówno ci, którzy uciekali ze swojego kraju, jak i ci, którzy mieszkają w Polsce, a w Ukrainie mają swoich bliskich. Zobacz więcej na temat:
Diabeł Chyba nie ma straszniejszej niż on postaci... Z jednej strony rogi, kopyta, widły i smoła, z drugiej czarny kapelusz i wąsik - oto jego atrybuty. Ma podjudzać człowieka do najgorszych czynów i mieć szczególny wpływ na kobiety. O tym, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, opowie nam w "Źródłosłowie" językoznawca, antropolog i etnolog prof. Jan Adamowski. Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia
Jedynkowe Przeboje Zbyszka Zeglera ODC.2 Dawid Podsiadło i Lenny Kravitz W odcinku wykorzystano fragmenty utworów Dawida Podsiadły: Małomiasteczkowy, Trójkąty i kwadraty, Najnowszy klip, Pastempomat, I ciebie też, bardzo i Trofea (wszystkie Sony Music Poland); Lenny'ego Kravitza: Always On The Run, Are You Gonna Go My Way, Stillness Of Heart, I Belong To You, American Woman i Low (wszystkie Warner Music Poland); Taconafide feat. Dawid Podsiadło: Tamagotchi (Taconafidex), oraz Milesa Davisa - Doo-Bop Song (Warner Music Poland). Zobacz więcej na temat:
„Nie pytajmy, który większy” 14 marca 1885 r. w „Echu Muzycznym, Teatralnym i Artystycznym” Jan Karłowicz, polski filolog i etnograf, ojciec Mieczysława, podjął próbę porównania twórczości Moniuszki i Chopina. Miał u temu wszelkie możliwości, bowiem poza studiami historycznymi i filologicznymi, kształcił się też muzycznie. Grał na wiolonczeli i organach, oraz zajmował się komponowaniem. W Warszawskim Towarzystwie Muzycznym założył sekcję poświęconą Moniuszce, a nieco później Chopinowi. „Nie pytajmy, który z nich wyższy, który większy, ale jak i w czym obaj są wielkimi […] Szopen jest samowładnym panem fortepianu, Moniuszko śpiewu. Piosnki Szopena, wyjąwszy jedną, czy dwie, nie dorównują utworom jego fortepianowym. Kompozycje Moniuszki na fortepian, wyjąwszy parę polonezów, nie dościgają jego kreacji wokalnych.[...] Wagi gatunkowej dla geniuszów nie ma. […] Moniuszko jest geniuszem nie uznanym, Szopen uznanym”. (md) Zobacz więcej na temat:
Podsumowanie konferencji Apple „Peek Performance” „Peek Performance” to pierwsza w 2022 roku konferencja marki Apple. Gigant z Cupertino wirtualnie zaprosił nas do Apple Park w słonecznej Kalifornii, by zaprezentować swoje nowe sprzęty, rozwiązania i usługi. Czy wydarzenie spełniło oczekiwania fanów nowych techologii oraz co zostało pokazane podczas konferencji? O tym z Marcinem Kubickim z Magazynu T3 rozmawia Mateusz Kulik Zobacz więcej na temat:
Styl – subtelne granice 13 marca 1932 r. Karol Stromenger, wybitny polski krytyk muzyczny, pedagog i kompozytor, będący stałym recenzentem muzycznym m. in. „Gazety Polskiej”, zamieścił artykuł zatytułowany „Konkurs chopinowski”. Poruszył bardzo istotny temat, zwłaszcza w kontekście odbywającego się w Warszawie w dniach 2-23 marca tego właśnie roku II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zadał wówczas pytanie: „[…] na czym konkretnie polega polski styl chopinowski”. W obszernym artykule pisał: „Pożegnajmy się z myślą, że wynajdziemy 'receptę' polskości tej muzyki. Ani tempo rubato, ani przeczulenie gry nie podchodzi do tego zagadnienia. Chopin nie jest ani chwili sans façon. Nigdy nie jest ekshibicjonistą swej czułości. Subtelne granice – jak subtelne! Sentyment, zmysłowość – ale podniesione do wymiarów jakże idealnych – a podane z jaką naturalnością!”. (md) Zobacz więcej na temat:
Wschodnie bany, czyli jak gaming walczy z inwazją To co od kilkunastu dni dzieje się za naszą wschodnią granicą jest nie do opisania. Nie ważne jakich słów byśmy użyli, żadne z nich nie oddadzą dramatu oraz tragedii jaka rozgrywa się na Ukrainie. Wojna odbija się także na branży gamingu oraz e-sporcie, ale gracze oraz deweloperzy nie zamierzają być obojętni wobec okrucieństwa Rosjan. O tym jak wojna wpływa na gaming oraz jak gracze i deweloperzy decydują się reagować na poczynania agresora rozmawiałem z moimi gośćmi: Ewą Dołmat, Andrzejem Śledziem oraz Bartkiem Jakubczykiem. Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 20. Polacy zdają egzamin z człowieczeństwa w czasie gdy obudziły się demony wojny. Rosyjskie pociski spadające na Ukrainę nie oszczędzają nikogo. Giną, albo odnoszą rany żołnierze i cywile. Wśród rzeki uchodźców z terytorium Ukrainy są także osoby z niepełnosprawnościami oraz te, które z niepełnosprawnością będą się musiały bezpośrednio zmierzyć. W pierwszej kolejności ich ratujemy, a w drugiej pomagamy im. Pomoc musi być długofalowa. Wie o tym Fundacja INTEGRACJA. Zapraszam, Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Anioł w Marsylii 12 marca 1839 r. Chopin przebywający w Marsylii przekazał Wojciechowi Grzymale najnowsze wiadomości o stanie swego zdrowia: „(…) wezykatoria, dieta, opiatyczne pigułki, kąpiele, (…) stawiają mnie na nogi. (…) Strasznie schudłem i zmizerniałem, ale teraz się odjadam”. Wychwalał pod niebiosa George Sand, uczucie do której osiągnęło wówczas swoje apogeum. Nazywał ją aniołem, dzięki opiece i troskliwości którego szybko powracał do zdrowia. Z powodu złego zaopatrzenia miejscowej apteki pisarka sama przyrządzała dla chorego wywary z takich ziół, jak macierzanka i fiołek polny. Do listu pisanego przez Fryderyka dołączyła kilka zdań, zapraszając Grzymałę kolejny już raz do Nohant: „Nie chcesz więc do nas przyjechać, chyba, że jedno z nas będzie umierające? W takim razie połknę truciznę, albo przebiję się parasolem”. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 48 (11.03.2022) Podcast w całości poświęcony rosyjskiej agresji i wojnie na Ukrainie. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 12 - Cukrzyca typ I Leczenie oraz monitorowanie cukrzycy typu pierwszego wymaga niekiedy zmiany życia całej rodziny. Jest to ten typ cukrzycy, który wymaga podania insuliny. O aspektach pielęgniarskich tej choroby opowiada Agnieszka Tarłowska, pielęgniarka diabetologiczna oraz edukatorka z Centrum Zdrowia Dziecka. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Babskie kwiatki - 04 - Wykorzystywanie seksualne Wykorzystywanie seksualne to bardzo trudny i delikatny temat. Dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. W tym podcaście Agata Puścikowska poruszy właśnie temat wykorzystywania seksualnego nieletnich, a jej gościem jest Małgorzata Terlikowska, współautorka książki dotykającej ten niezwykle kruchy temat. Zobacz więcej na temat: