Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Kwiatkowska Beata, Mickiewicz-Adamowicz Olga - "Śmieszno i straszno"

Reportaż "Śmieszno i straszno" opowiada o Ostrowicach - najbardziej zadłużonej gminie w Polsce. Jej dług wynosi ok. 35 mln złotych i ciągle rośnie. Wójt gminy tłumaczy, że pieniądze pożyczał na inwestycje. Pożyczki zaciągał jednak w parabankach. Kiedy stało się jasne, że gmina stoi na krawędzi bankructwa, wójt zaczął rozpaczliwie szukać ratunku. Urządził zbiórkę na rzecz swojej gminy w Internecie, napisał też list do Billa Gatesa z prośbą o dofinansowanie Ostrowic. Wszystko na nic. Wojewoda zachodniopomorski apeluje, aby wójt "z honorem zrezygnował z urzędu", ale wójt nie zamierza tego zrobić. Co więcej, chociaż pożyczki zaciąga od wielu lat - w ostatnich wyborach został przez mieszkańców gminy wybrany po raz kolejny. Dlaczego? 
Zobacz więcej na temat: 

Maciejowska Alicja - "Kazik"

Najmłodszy bohater powstania w getcie warszawskim - Kazik Ratajzer, został wysłany przez dowództwo na aryjską stronę, aby zorganizować wyjście do partyzantki ostatniej żyjącej grupy bojowców. Nie zdążył. Niemcy wykryli 8 maja bunkier na Miłej… W księgarniach ukazała się książka Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki pt. "Bohater z cienia - Kazik Ratajzer". Reżyser Agnieszka Arnold przygotowuje o nim film, który ma być pokazany w telewizji. Jednak my byliśmy pierwsi - równe 20 lat temu w Programie I nadany został dwuczęściowy reportaż Agnieszki i Alicji Maciejowskich pt. "Kazik". 
Zobacz więcej na temat: 

Mickiewicz-Adamowicz Olga - "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja"

Reportaż opowiada o wojennej historii radiostacji Łódź Podwodna i jej powojennym ciągu dalszym. Radiostację nazwano Łodzią Podwodną ze względu na fakt, że mieściła się pod piwnicą domu wybudowanego znacznie wcześniej. Miała genialne zabezpieczenia, które sprawiły, że nigdy nie została odnaleziona przez Niemców, mimo wielu podejrzeń i rewizji w okolicy. Dowódca radiostacji, Stanisław Rodowicz, po wojnie został dwukrotnie aresztowany. Jego brat Władysław, który również działał w konspiracji, a w czasie wojny trafił do obozów koncentracyjnych - po wojnie był szykanowany. Chociaż minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia wojny, opowieść o losach braci wciąż budzi emocje. Nie wiadomo bowiem, czy ta historia na pewno już się skończyła. Reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja" otrzymał główną nagrodę w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory 2015 i Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego dla dziennikarzy do 30. roku życia w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2017 roku.
Zobacz więcej na temat: 

Mickiewicz-Adamowicz Olga - "Cienkie nitki szczęścia"

Reportaż ukazuje życie i warunki pracy ukraińskich kobiet w Polsce. Z badań polskich socjologów wynika, że statystyczna Ukrainka pracująca w Polsce jest jedynym żywicielem rodziny, której członkowie pozostali na Ukrainie. Kim są te kobiety? Jakie są ich historie? Jak radzą sobie z tęsknotą za rodziną? Kto wychowuje ich dzieci, kiedy one pracują w Polsce? Jak są traktowane przez polskich pracodawców? Autorka szukała odpowiedzi na te pytania prawie przez rok, w ramach stypendium Ake Blomstrom Award.
Zobacz więcej na temat: 

Panek Bartosz - "Chcę więcej"

Reportaż otrzymał w Turynie Prix Italia. Jury Konkursu nagradzając reportaż podkreślało "nadzwyczajny dźwięk i realizację radiową oraz eleganckie pokazanie pasji głównego bohatera i jego walki o powrót do życia i muzyki". Bohaterem audycji jest Dominik Połoński, dziś 36-letni adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi, wiolonczelista. Laureat Paszportu Polityki, Gloria Artis i wielu międzynarodowych konkursów. Koncertował w największych salach koncertowych świata. Jego nagrania są do dziś wysoko oceniane przez środowisko muzyczne, szczególnie z powodu aksamitnej barwy dźwięku, jaką wydobywał z wiolonczeli. W 2004 roku zachorował na nowotwór mózgu. Po kilku operacjach i żmudnej rehabilitacji w Szwajcarii jest dziś jedynym muzykiem, który używa podczas gry tylko prawego ramienia. Lewa część jego ciała nadal jest w dużym stopniu sparaliżowana. Specjalnie dla niego komponuje grupa zaprzyjaźnionych twórców. Wielki powrót na scenę Dominika Połońskiego miał miejsce w lutym 2009 roku.
Zobacz więcej na temat: 

[#23] Co migranci znaleźli w Kolumbii

Chcieli uciec z kraju przed głodem i prześladowaniami reżimu Nicolasa Maduro. Droga do lepszego świata była ekstremalnie trudna. Na miejscu okazało się, że zamiast lepszego życia, czekają na nich bieda, przemoc i dalsze cierpienie. W nowym odcinku podkast "Świat" zabieramy Was do jednego z najbardziej znanych miejsc w Ameryce Południowej: na granicę Wenezueli i Kolumbii. W ostatnich latach granicę przekroczyły tysiące osób, które miały nadzieję na nowe życie. Część z nich wróciła już do Wenezueli. ++++++++++++ Muzyka: Jimmy Fontanez - “ChaCha Fontanez”, Godmode - “Blacksmith”, Godmode - “Hypnosis”, Godmode - “Whole Tone Limbo”, Godmode - “To Pass Time”, Godmode - “Dolphin-esque”, Godmode - “Future Reinnaisance”.
Zobacz więcej na temat: 

Piłatowska-Mądry Irena "Kosowo z daleka"

Są takie miejsca, do których przybywają ludzie różnych ras i religii. Jednym z nich jest Plac Św. Marka w Wenecji. A jako że to właśnie z Włoch startowały samoloty NATO biorące udział w operacji w Kosowie, a świat żył doniesieniami z Jugosławii, reporterka pytała spotkanych tam Włochów, Japończyków, Amerykanów o to, jak postrzegają toczącą się wojnę. Reportaż został nagrodzony Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat: