Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Rozkład jazdy na życie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o wróżbach jako rozrywce i sposobie na życie

Zgodnie z tradycją Andrzejki to czas wróżb. Według dawnych wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła tajemnicza aura, a wróżby, szczególnie te dotyczące miłości miały moc. Ludzie zawsze lubili zaglądanie w przyszłość. Co może nas czekać w bliższej lub dalszej przyszłości. Czy znajdziemy miłość? To też forma rozrywki. Wielu znanych ludzi kultury i sztuki, malarze pisarze i poeci lubili odwiedzania wróżki czy wróżbitów. Młode dziewczyny również chętnie sobie wróżą. Ciekawe przyszłości zaglądają też do Tomka. Studiował w Wyższej Szkole Morskiej, ale wróżenie pochłonęło go całkowicie. To przygoda, która stała się sposobem na życie...
Zobacz więcej na temat: 

Wielowieyski Adam, Zadrowski Witold - "Trzy opowieści o Ziemi i Niebie"

Ponad dziesięć lat po pierwszym wspólnym nagraniu autorzy realizują swój kolejny pomysł – słuchowisko dokumentalne "Trzy opowieści o ziemi i niebie", na które składają się trzy historie - przypowieści o ludzkich losach. Bohaterami są: Skrzypkowa, matka z reportażu "Żywioł", Władysława Olejnikowa z wielkopolskiej wsi Białykał -  pani na 5 ha, zafascynowana gwiazdami i Adam Giedrys - skromny krawiec, którego pasja sprawiła NASA zaprosiła go do Stanów. Słuchowisko dokumentalne "Trzy opowieści o ziemi i niebie" reprezentowało Polskie Radio w Berlinie Zachodnim, w konkursie Prix Futura w 1979 roku i otrzymało tam wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat: 

Zadrowski Witold - "Śmierć słonia" 1966 r.

Jest to historia Polaka, który poluje na słonie. Od samego początku wiesz, że padnie strzał i ten słoń zaryczy, zanim wyzionie ducha. Tak narasta napięcie, że w trzydziestej minucie jesteś rozedrgana i staje ci przed oczami umierający, monumentalny zwierz. Im więcej się słucha, tym więcej się dostaje. W 1966 roku Witold Zadrowski jako pierwszy Polak otrzymał nagrodę Prix Italia – radiowego Oskara - za ten właśnie reportaż.
Zobacz więcej na temat: 

"Wróżebne Czary-Mary" – reportaż Julii Rozbieckiej o tym, czy wierzymy w czary i we wróżby

Magia i czary to częsty dział sklepów "ezoterycznych". Czy rzeczywiście można tam te magię znaleźć? Julia Rozbiecka odwiedziła z mikrofonem jeden z takich sklepów. I sprawdziła też, czy warszawiacy wierzą w magię i dlaczego? Śledząc magię i czary zajrzała również do muzeum etnograficznego, żeby sprawdzić, czy wszędzie na świecie wróżymy sobie tak samo.
Zobacz więcej na temat: