"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 6.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Siostra przypomina 6 czerwca 1836 r. hrabina Józefina von Thun Hohenstein napisała do Chopina: „Theresia von Thun Hohenstein [siostra Józefiny] przypomina miłe chwile roku ubiegłego, gdy Chopin bawił u nich w Tetschen (Dieczyn) i prosi, ażeby tego roku także postarał się tam być”. We wrześniu ubiegłego roku, wracając z Karlsbadu po krótkim pobycie w Teplitz, kompozytor na zaproszenie hrabiego Thun Hohensteina przebywał tydzień w jego zamku, udzielając lekcji hrabinie. Zwróciła się ona z prośbą do Chopina, by wybrał bardzo dobry fortepian i zajął się sprawą „wysłania go przez Hawr i Hamburg do Tetschen”. Kompozytor życzenie spełnił, kupując u Pleyela fortepian skrzydłowy za sumę 3000 franków. W rejestrach firmy w księdze wpisów pod numerem 4949 figuruje nazwisko hrabiego von Thun Hohensteina. (md) Zobacz więcej na temat:
Bez zaskoczenia 5 czerwca 1838 r. Chopin wysłał do swego przyjaciela Wojciecha Grzymały ważny list, dotyczący początków znajomości z George Sand. „Moje Życie – nie mogę być surpris, bom wczoraj widział Mar[lianiego], który mi o jej przyjeździe powiedział. […] Co z tego będzie – Bóg wie”. Na prośbę pisarki Grzymała miał utrzymać w tajemnicy przed Chopinem datę jej przybycia do Paryża. Wcześniej jednak tę informację przekazał kompozytorowi Emmanuel Marliani, mąż Charlotty, wiernej przyjaciółki George, później również Chopina. Kompozytor poznał Charlottę najpóźniej wiosną 1838 roku, bywał częstym gościem w jej domu, mieszczącym się na tej samej ulicy przy której mieszkał. Przypuszcza się, że Charlotta Marliani poznała George Sand wiosną roku 1836. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 16 (4.06.2021) Pandemia w Polsce, wątpliwości w sprawie pochodzenia koronawirusa, konflikt pomiędzy szefem NIK i PiS, zapowiedź prac nad Nowym Ładem. Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 31 - Oczko Karty to jeden z niezbędników wyjazdowych. Gier karcianych jest naprawdę baaaardzo dużo! W tym odcinku Patryk postara się rozegrać partię w Oczko wraz ze swoją koleżanką aktorką, Izą Kurlandą. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Prawo - 03 - RODO O zasadach i niuansach RODO w szkole oraz przedszkolu opowiada pani mecenas Katarzyna Ludwig. Zobacz więcej na temat:
Jak starzeją się Chińczycy? Szacunek do starszych to podstawa. Wiedzą o tym najlepiej Chińczycy, którzy stanęli przed kolejnym wyzwaniem - starzejącym się społeczeństwem. O sytuacji chińskich seniorów i ich relacjach z młodymi pokoleniami opowiedziała mi dr Katarzyna Sarek z zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 4.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Zielony Ład - Kranówka do picia W tym roku weszła w życie dyrektywa unijna w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Nowe prawo stanowi odpowiedź na inicjatywę obywatelską "Right2Water" na rzecz poprawy dostępu wszystkich Europejczyków do bezpiecznej i wysokiej jakości wody z kranu. Zgodnie z nowymi przepisami, kraje UE będą musiały poprawić dostęp do czystej wody dla wszystkich obywateli UE, zwłaszcza dla grup szczególnie wrażliwych, które nie mają do niej dostępu lub których dostęp jest ograniczony, poprzez instalowanie kranów lub pitników w miejscach publicznych lub zapewnienie alternatywnych systemów dostarczania wody. Zobacz więcej na temat:
"Bilet w jedną stronę" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego Wyjechali na Islandię za lepszymi zarobkami, innymi warunkami pracy. Najczęściej zatrudnienie znajdowali w turystyce, gastronomii, budownictwie. Teraz - z powodu epidemii i drastycznie mniejszej liczby turystów, wielu z nich pracy nie ma. A co dziesiąty mieszkaniec na Islandii to Polak. Za chwilę opowieść o dwóch z nich. Różni ich wiele - wykształcenie, cel emigracji. Żaden z nich do kraju wracać jednak nie chce. Liczą na to, że normalność w ich wymarzonym raju wróci już niedługo. Zobacz więcej na temat:
„Żadnych wieści od p. Chopina” 4 czerwca 1837 r. księżna Cristina Belgiojoso skreśliła kilka zdań do Franciszka Liszta, prosząc go o nawiązanie kontaktu z Chopinem w sprawie kompozycji Hexameron: „Mój drogi Liszcie, oto wariacje p. Herza oraz pozostałe, które już Pan zna. Żadnych wieści od p. Chopina […], by nie wydawać się natrętną, nie ośmielam się go zapytać”. Liszt miał się dowiedzieć, co dzieje się z adagiem, które Chopin obiecał skomponować, włączając je do wspólnej kompozycji sześciu wybitnych pianistów: Thalberga, Pixisa, Herza, Czernego i Liszta. Ten miał skomponować wstęp i finał dzieła, nazwanego później „żywą galerią słynnych pianistów”. Zatem na początku czerwca chopinowska wariacja nie była jeszcze gotowa. Dopiero w połowie grudnia zbiorowa kompozycja sześciu pianistów została ukończona. (md) Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 30 - Statki Tym razem Patryk proponuje całkiem zwykłą rozgrywkę w grę Statki, ale za to... będzie miał całkiem niezwykłego gościa! Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 3.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat: