Aktor z nagrodą Grammy Debiutuje jako aktor w westernie "Pat Garrett and Billy the Kid". Komponuje też ścieżkę dźwiękową do tego filmu, łącznie z przebojem "Knockin' on Heaven's Door". W tym samym roku odbiera pierwszą w karierze nagrodę Grammy, za płytę "The Concert for Bangladesh", na której wystąpił obok m.in. Erica Claptona i George'a Harrisona. Zobacz więcej na temat:
Neofita Za namową przyjaciółki przystępuje do wspólnoty ewangelickiej, co owocuje jego nawróceniem na chrześcijaństwo. Świadectwem tego okresu są trzy kolejne albumy, w tym "Slow Train Coming", uchodzący za jeden z najlepszych w dorobku Dylana. Zobacz więcej na temat:
Ikona rock and rolla Zajmuje zasłużone miejsce w Rock and Roll Hall of Fame. "Bob uwolnił wasze umysły, tak samo jak Elvis uwolnił wasze ciała" – stwierdza Bruce Springsteen, wprowadzający Dylana do elitarnego grona nieśmiertelnych gwiazd rock and rolla. Zobacz więcej na temat:
Rock dla papieża We wrześniu gra minikoncert dla Jana Pawła II na odbywającym się w Bolonii Światowym Kongresie Eucharystycznym. Papież rewanżuje się gwiazdorowi rocka, nawiązując w kazaniu do tekstu jego utworu "Blowin' in the Wind". Zobacz więcej na temat:
Gwiazda Hollywood Do kolekcji nagród Dylana dołączają Oscar i Złoty Glob za piosenkę "Things Have Changed", pochodzącą z filmu "Cudowni chłopcy". Zobacz więcej na temat:
Literat uhonorowany Nagroda Pulitzera za "przemożny wpływ na muzykę popularną i amerykańską kulturę, naznaczony lirycznymi kompozycjami o nadzwyczajnej sile poetyckiej". Zobacz więcej na temat:
Noblista Tę nagrodę przepowiadano mu od lat. "To piosenkarz, któremu należy się miejsce obok greckich bardów, obok Owidiusza, obok romantycznych wizjonerów, obok królów i królowych bluesa, obok zapomnianych mistrzów, autorów olśniewających standardów" – tak Komitet Noblowski uzasadnia bezprecedensowe przyznanie literackiej nagrody muzykowi. Zobacz więcej na temat:
Wielka wyprzedaż Dylan sprzedaje prawa do ponad 600 piosenek swojego autorstwa wytwórni Universal Music. Według nieoficjalnych informacji na konto artysty trafia ponad 300 milionów dolarów. Zobacz więcej na temat:
„Jakże kochałaś Marię!” 20 maja 1849 r. zmarła w Paryżu francuska aktorka Maria Dorval, którą szczerym uczuciem darzyła George Sand. Ich głęboka przyjaźń przetrwała wiele lat. Chopin wielokrotnie podziwiał kunszt Marii, po raz ostatni w Théâtre de la Porte St.-Martin w grudniu 1845 r. Odeszła nagle, nieutulona w żalu po śmierci swojego ukochanego wnuka Georges'a. Sand otrzymała wówczas od rodziny zmarłej wzruszający list: „Ach, droga Pani Sand, jakżeż kochałaś Marię i jak dobrze umiałaś rozumieć jej duszę!” Bez względu na to, czy związek tych dwóch kobiet był akceptowany przez bliskich, w momencie śmierci Marii, zdali sobie sprawę z głębokiej miłości, jaką żywiła do niej Sand. Pisarka opiekowała się wnukami zmarłej przyjaciółki, wielokrotnie zapraszała je do Nohant, gdzie spędzały lato pod opieką „drogiej ich sercu babki George”. (md) Zobacz więcej na temat:
Unia pod lupą 19.05.2021 W czwartek (20 maja) Polska weźmie udział w pilotażowym teście Komisji Europejskiej w sprawie "certyfikatów covidowych". Testy będą dotyczyć wszystkich trzech możliwości: zaświadczenia o szczepieniu, o negatywnym teście na Covid-19 lub przebytej chorobie, a więc nabytej odporności. Dzięki takim certyfikatom możliwe będzie podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej bez konieczności poddawania się kwarantannie. Na razie nie ma jednak ostatecznego porozumienia w tej sprawie, a rozmowy trwają. Autorzy: Beata Płomecka, Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
"Kreda wstydu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej We Wrocławiu zorganizowano ciekawą akcję na ulicach miasta. Aktywiści lokalni i uczniowie obrysowywali kredą leżące na ulicach "pety". Prawie wszystkie chodniki były zamalowane kolorowymi kółkami. Palacze zostawiają ślady wszędzie. Nie lepiej jest w Warszawie. Alarmują młodzi ludzie na forach. Niedopałki są trujące. Wraz z deszczówką dostają się do gleby i do wody. Ten trujący problem jest cały czas obecny w naszej przestrzeni. Co na to palacze? Zobacz więcej na temat:
"Rzeka nadziei" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o "1047 dla" - akcji wymyślonej przez Damiana "Ligo" Ligockiego "1047 dla" - to akcja wymyślona przez Damiana "Ligo" Ligockiego, byłego żołnierza Osiemnastego Batalionu Desantowo-Powietrznego w celu pomocy dla weteranów wojennych, chorych czy po wypadkach. Wiele razy już płynęli na kajakach przez całą Wisłę, żeby zebrać środki dla poszkodowanych wojskowych. W Chełmie zawsze mogli liczyć na Joannę i Daniela, weterana z Iraku i Libanu, kiedy przepływali przez Chełm. Teraz żołnierze i kawaleria ochotnicza postanowili coś zrobić dla chorego synka Asi i Daniela, 6-letniego Arka. W podziękowaniu za ich serce... żeby wiedzieli, że nie są sami.... Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 06 - Jestem w ciąży i co dalej? Jak to wszystko wygląda od początku ciąży? Od momentu pozytywnego testu ciążowego aż po poród. Na jakie badania należy się udać? Do jakich lekarzy? Czy coś jeszcze powinna wiedzieć młoda, przyszła mama? O tym opowie gość Idy Nowakowskiej, czyli Justyna Sztajerowska-Tomaszewska, która jest absolwentką położnictwa i Pierwszego Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz podczas specjalizacji z położnictwa i ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Żelaznej w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Dlaczego technologia 3D się nie przyjęła? Miała zrewolucjonizować branżę filmową oraz branżę nowych technologii, ale dziś tak często już o niej nie słyszymy jak kiedyś. Technologia 3D czasy świetności ma już za sobą. Dlaczego się nie przyjęła i dlaczego nie pokochaliśmy obrazu w trójwymiarze? O tym z Krzysztofem Rojkiem z antyweb.pl rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Rube Świnie laureatem Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021 / Warszawskie stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna organizuje “Garażówkę Pracowni Etnograficznej”. Szczegóły na portalu etnograficzna.pl / O Górnym Śląsku opowiada historyk, dziennikarz, filmowiec i animator kultury Dariusz Zalega. Zaproszenie na spotkanie z cyklu “Historie ludzi bez historii” na facebookowym profilu Zbuntowany Śląsk Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i soma - 15 - Soki, smoothie i koktajle Wiosna i lato to taki moment, kiedy dookoła nas pojawia się mnóstwo owoców, warzyw i ziół. Beata Borucka opowie o tym, jak łączyć te składniki umiejętnie oraz kiedy w diecie jest odpowiedni sok, kiedy smoothie, a kiedy koktajl - ponieważ każdy z nich daje naszemu organizmowi zupełnie co innego. Zobacz więcej na temat: