Józef Piłsudski "Szanowny Panie Romanie, […] Na podstawie dawnej znajomości tuszę, że [...] w tej ważnej chwili przynajmniej niektórzy ludzie, jeśli nie cała Polska niestety, wznieść się muszą ponad interesa stronnictw, klik i grup, do takich zaś ludzi chciałbym zaliczyć i Pana […]" Zobacz więcej na temat:
Józef Piłsudski "Polska jest wolna i lud jest tak szczęśliwy, że zrzucił okowy, iż kwestie socjalne schodzą na drugi plan. Jesteśmy na razie upojeni wolnością." (1919) Zobacz więcej na temat:
Roman Dmowski "Paderewski rzucił koncerty na czas wojny, ażeby się oddać wyłącznie sprawom polskim [...]. Na gruncie państw zachodnich starł się z przemożnymi, zamykającymi drogę działaniom polskim wpływami rosyjskimi, po czym wyjechał do Ameryki, gdzie oddał sprawie polskiej niepospolite usługi." (1925) Zobacz więcej na temat:
Ignacy Jan Paderewski "Ja Bogu dziękuję, żeśmy wszyscy dożyli tego dnia pięknego, ja Mu dziękuję z głębi duszy za to, że dał narodowi naszemu te cnoty niezrównane, że wyposażył tak hojnie, że dał mu siłę oporu, zdolność cierpienia i tę prawdziwą moc wytrwania." (1919) Zobacz więcej na temat:
Wincenty Witos "Wchodząc do pierwszego Sejmu polskiego jako przedstawiciele warstwy ludowej wyrażamy przede wszystkim naszą niewypowiedzianą radość, że nam Opatrzność dała doczekać tej wielkiej chwili, [...] kiedy rozdarte przez mocarstwa zaborcze państwo polskie zrasta się w jedną niepodzielną całość, a Sejm obecny jest wyrazem tego zjednoczenia." (1919) Zobacz więcej na temat:
Wojciech Korfanty "Radość naszą mąci tylko nasze smutne położenie w kraju. Wiemy wszyscy, że barbaryzm rosyjski całe połacie kraju naszego zniszczył, łupiestwa i rabunki pruskiego zaborcy kraju naszego przemysł zniszczyły […]. Głód i choroby dziesiątkują ludność naszą." (1919) Zobacz więcej na temat:
100 wynalazków Cykl Justyny Majchrzak prezentujący bogaty dorobek polskich naukowców. Jakie usprawnienia otrzymał świat dzięki polskiej myśli technicznej? Wśród nich znalazłyby się łazik marsjański, pierwszy PC, metronom, spinacz, lampa naftowa, enigma, semafor, melex, wycieraczka samochodowa, walkie-talkie, kinofon, kamizelka kuloodporna itd. Zobacz więcej na temat:
Nie tylko historia Pokazujemy ciekawe inicjatywy, niebanalnych ludzi i ich pomysły, które dzieją się sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i nawiązują do tamtych czasów. Co dziś oznacza dla młodych Polaków niepodległość? Czy w wolnej Polsce potrafią ją docenić? Odpowiedzi na te pytania w czwórkowych audycjach. Zobacz więcej na temat:
Roman Dmowski "Pojęcie państwa polskiego, któreśmy chcieli na nowo zbudować, musiało wyjść z jednej strony z oceny wartości i sił narodu polskiego, z drugiej – z oceny położenia geograficznego kraju i warunków zewnętrznych, w jakich się to państwo znajdzie." (1925) Zobacz więcej na temat:
Piosenki z historią Norbert Borzym prezentuje polskie piosenki począwszy od współczesności, a skończywszy na utworze z roku 1918. Celem cyklu jest przybliżenie historii polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory mają ilustrować historię, nawiązywać do ważnych wydarzeń, oddawać ducha epoki. Zobacz więcej na temat:
Cykl audycji plenerowych Cykl audycji plenerowych i aktywności pozaantenowych (konkursy, zagadki) związanych z miejscami ważnymi dla historii i kultury ostatniego stulecia. Dziennikarze odwiedzą miejsca charakterystyczne dla wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, zaproszą do rozmów artystów, przedstawicieli instytucji podtrzymujących tradycje i pamięć o wydarzeniach. Zobacz więcej na temat:
Jędrzej Moraczewski "Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie, ten nie doznał w swym życiu najwyższej radości. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało." (1918) Zobacz więcej na temat:
Józef Piłsudski "Krew waszych przodków pisała w dziejach smutne "nie zginęła!". Wy, szczęśliwsi, krwią swą piszecie "żyje!" I zginąć nie może." (1919) Zobacz więcej na temat:
Posłuchaj wybitnych Polskich dzieł W jubileuszowym roku 100-lecia Niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", w którym na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Zobacz więcej na temat:
Ignacy Daszyński "Rozświetla się noc, która panowała nad Polską przez wiek prawie z górą. W takiej chwili biją gorąco serca wszystkich, którzy zwalczali myśl o ugodzie i rezygnacji i zrozumieli, że myśmy od chwili, kiedy zaszumiał nad Polską czerwony znak socjalizmu, podnieśli hasło niepodległej, wolnej Ojczyzny." (1919) Zobacz więcej na temat:
Wincenty Witos "Zbrodni rozbioru państwa polskiego naród polski nigdy nie uznał, a pierwszy sejm polski wskrzeszonej Rzeczpospolitej stwierdza uroczyście, że wszystkie rozbiory Polski były gwałtem, dokonanym przez chciwych i podstępnych wrogów […], który zemścił się krwawo na nich samych i całej Europie." Zobacz więcej na temat:
Od Ignacego Jana Paderewskiego do Artura Zagajewskiego Cykl audycji słowno-muzycznych na 100-lecie uzyskania niepodległości prowadzą Joanna Grotkowska i Marcin Majchrowski z udziałem zaproszonych gości oraz wykorzystaniem zasobów archiwalnych Polskiego Radia. Prezentowane będą sylwetki twórców, instytucje muzyczne, festiwale, dzieła oraz przedstawiane najważniejsze zjawiska i nurty muzyki XX wieku w twórczości kompozytorów polskich. Zobacz więcej na temat:
Ignacy Jan Paderewski "[…] Pragnienia kilku polskich pokoleń częściowo już spełnione. Ojczyzna nasza wolna! […] Nie szukamy zysku, nie pożądamy władzy ani chwały. Pragniemy jeno wolności i siły, dobra i szczęścia Ojczyzny […]" (1919) Zobacz więcej na temat: