Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Brzowscy

17 lutego 1843 r., w wieku 48 lat zmarła Anna z Ketschów Brzowska, żona Józefa Brzowskiego, kolegi Chopina z czasów konserwatorium warszawskiego. Ten sprawny wiolonczelista, kompozytor, dyrygent i krytyk muzyczny pozostawił obszerne wspomnienia o swym przyjacielu Fryderyku, spisywane na bieżąco pod silnym wrażeniem jego muzyki i rozmów z nim. Gdy Franciszek Liszt bawił w Warszawie, Józef Brzowski i jego córka Jadwiga przeżywali żałobę po stracie najbliższej im osoby. W tak trudnej sytuacji doszło jednak do spotkania z wielkim węgierskim pianistą, podczas którego Jadwiga, utalentowana pianistka, zagrała jego kompozycję „Le Moine” (z Meyerbeera). Liszt był bardo zadowolony z wykonania, twierdząc, że młoda pianistka utwór ten oddała z niepospolitym talentem. (md)
Zobacz więcej na temat: 

„(...) by kiedykolwiek usłyszeć je równie pięknym”

16 lutego 1848 r. Auguste Franchomme wybitny francuski wiolonczelista, najbliższy przyjaciel Chopina, po raz ostatni wystąpił publicznie z kompozytorem na koncercie w sali Pleyela. Odegrali wówczas trzy ostatnie części chopinowskiej Sonaty g-moll op. 65, opuszczając część I, która wcześniej nie znalazła uznania słuchaczy. Interpretacja Tria Mozarta, z udziałem wybitnego skrzypka Alarda, zachwyciła obecnych: „[...] grali w taki sposób, że nie ma nadziei, by kiedykolwiek usłyszeć je równie pięknym”. Po koncercie dużo mówiono o kondycji fizycznej Chopina, który „wkroczył na estradę bez żadnych objawów osłabienia” i grał tak samo doskonale, jak zwykle. Jednak podczas koncertu wyczerpał cały swój zasób energii i powróciwszy do garderoby bliski był omdlenia. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Buty z Auschwitz" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż o butach dzieci z obozu w Auschwitz-Birkenau i wstrząsającej ekspozycji ok. 80. tysięcy butów  w większości zamordowanych więźniów. Punktem wyjścia audycji jest opowieść - Bogdana  Bartnikowskiego - 12-letniego Powstańca Warszawskiego, którego Niemcy wywieźli do obozu w sierpniu 1944 roku. Po 75. latach od wyzwolenia Auschwitz wspomina o nieudanej próbie zdobycia jednej z najważniejszych w obozie rzeczy - ciepłych butów. Audycja pogłębiona jest o opowieści: pracownika muzeum o stosie butów eksponowanych w muzeum, konserwatorki oraz historyczki specjalizującej się w losach dzieci w Auschwitz. Opowiada o stworzeniu przez jedną z żydowskich więźniarek talizmanu – półtoracentymetrowych trzewików, które przyniosły wolność jej koleżance z baraku.                
Zobacz więcej na temat: 

"Czarny marketing" – reportaż Antoniego Rokickiego

– Miałem pewne wyrzuty sumienia związane z tą pracą. Już pierwszego dnia, kiedy przekonałem się, że będziemy oszukiwali starszych ludzi, nieodpornych na manipulację… –przyznaje bohater reportażu, były pracownik branży reklamowej. Tabletki gwarantujące szybką utratę zbędnych kilogramów, innowacyjne plastry na problemy ze słuchem czy rewolucyjny preparat na ból stawów – to tylko niektóre z produktów promowanych w nieuczciwych reklamach. – Jestem przerażony tym, co czytam. Nikt na te reklamy nie reaguje – przyznaje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Głównie oszukiwane są osoby starsze, bo im człowiek starszy, tym więcej ma problemów zdrowotnych… – dodaje. Głos w sprawie zabiera także dr Łukasz Przybysz, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.                                                                                                                                                      styczeń 2021
Zobacz więcej na temat: