Wielki pies z małą baryłką Tego szwajcarskiego molosa kojarzymy przede wszystkim jako ratownika, wydobywającego ludzi spod lawin. Bernardyn rzeczywiście kiedyś się tym zajmował, ale dzisiaj to raczej domowy pieszczoch i najlepszy przyjaciel dzieci! Świetnie nadaje się jako pies rodzinny, oczywiście - o ile przyszłego właściciela nie przestraszą jego rozmiary. To trzecia największa rasa na świecie, pies może ważyć nawet ponad 100 kilogramów. O tych wzbudzających respekt olbrzymach, w rozmowie z Agatą Nowotnik mówi Marzena Brelak z hodowli Nadmorski Olbrzym Zobacz więcej na temat:
Jedyny Polak w Shaolin Czy oglądając filmy akcji, w których występowali Bruce Lee, Jackie Chan czy Jet Li także marzyliście o tym, by poznać tajemnice Kung Fu? Łukaszowi Duszakowi, pseudonim Luke Li, to się udało! Jako adept w klasztorze Shaolin poddaje się codziennym, morderczym treningom, przekraczając granice ludzkiej wytrzymałości. Jak niemożliwe staje się możliwe? O tym w tym odcinku podcastu. Zobacz więcej na temat:
Sport pierwotny Kontrolowane upadki, pokonywanie przeszkód i efektywne przemieszczanie się w przestrzeni miejskiej. Poznaj dyscyplinę, która rozwinie siłę, koordynację i zmieni sylwetkę. Jak zabrać się za parkour? Posłuchaj najnowszej rozmowy Piotrka Galusa z trenerem parkour Krzysztofem Spławskim. Zobacz więcej na temat:
„Krajobraz strachu”. Adam Zbyryt o badaniu zachowań zwierząt i ochronie gatunków Czy słyszeliście kiedyś o ekologii strachu? W swojej najnowszej książce Adam Zbyryt, związany z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, rozkłada na czynniki pierwsze mechanizmy związane ze stresem i strachem w życiu ptaków. Te dobrze nam znane odczucia wpływają na zachowania zwierząt, których poznawanie jest kluczowe dla ich efektywnej ochrony. Z autorem książki zatytułowanej „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt?” rozmawiamy o tym, w jaki sposób wykorzystać badania nad osobowością ptaków, czy na pewno warto wypuszczać koty z domu i dlaczego nie powinniśmy bać się wilków. Na podcast z serii „Dialog z planetą” zaprasza Martyna Matwiejuk. Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 27 - Kostka Rubika Patryk wraz z Maksem opowiadają o niesamowicie kreatywnej i rozwijającej logicznie zabawce, jaką jest kostka Rubika. Zobacz więcej na temat:
Unia pod lupą 14.04.2021 Najpóźniej w końcu czerwca zaczną obowiązywać unijne certyfikaty szczepień ułatwiające podróżowanie. Jak będą działać, a także w jaki sposób przebiegać będzie ochrona danych osobowych - na te pytania odpowiedzieć muszą państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski, zanim zapadnie ostateczna decyzja. Wczoraj po raz pierwszy na ten właśnie temat rozmawiali eurodeputowani w dyskusji podczas zabrania Komisji Swobód Obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Prowadzą: Beata Płomecka, Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Babskie kwiatki - 01 - Bliski wschód "Babskie kwiatki" Agaty Puścikowskiej, czyli rozmowa z doświadczoną kobietą o Bliskim Wschodzie. Na wszelkiego rodzaju pytania odpowiada Mariola Serafin - doktor teologii w zakresie biblistyki, pasjonatka Bliskiego Wschodu, pilot wycieczek oraz podróżniczka. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 02 - Niepokoje ciążowe Ida Nowakowska w rozmowie o niepokojach, które ogarniają młode mamy w ciąży - na ważne pytania odpowie Marta Bąkowska, psycholog dziecięca oraz specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży Zakładu Psychologii Zdrowia Centru Zdrowia Dziecka. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 23.04.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Zielony Ład - Zielone miasto Postępująca urbanizacja i rozwój przemysłu spowodowały znaczące zmiany w środowisku naturalnym. Zielone zakątki zamieniły się w szare blokowiska i zakłady przemysłowe. Miasta pozbawione zieleni nie są jednak przyjazne dla mieszkańców. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej osób docenia rolę terenów zielonych w aglomeracjach. Na czym polega koncepcja zielonych miast? Jakie działania podejmują włodarze europejskich miast, by uczynić swoją okolicę trochę bardziej zieloną? Zobacz więcej na temat:
Chopin i Koźmian 23 kwietnia 1885 r. zmarł w Poznaniu poeta i tłumacz, uczestnik powstania listopadowego, Stanisław Egbert Koźmian. Był młodszym kolegą Chopina. Na Uniwersytecie Warszawskim studiował prawo i administrację, a także filozofię. Wykazywał uzdolnienia literackie. Spod jego pióra wyszedł tekst pożegnania Fryderyka opuszczającego ojczyznę oraz wiersz na cześć śpiewaczki Henrietty Sontag, która oczarowała swym głosem całą Warszawę. Podobno miał też przygotować Chopinowi libretto do planowanej przez niego opery o charakterze narodowym. W 1837 r. w towarzystwie Koźmiana kompozytor wyjechał po raz pierwszy do Londynu, gdzie po jedenastu latach dane im było spotkać się ponownie. Schorowanemu Chopinowi czytywał swoje rozprawy publicystyczne, krytyki literackie i doskonałe tłumaczenia Szekspira. (md) Zobacz więcej na temat:
Opowieści ludów świata - 14 - Kociołek Bajka o magicznym kociołku, która pochodzi z przekazów mieszkańców Wielkiej Brytanii, opowiada o starszym małżeństwie, które nie ma już sił pracować na polu dla swojego pana. Zmuszeni są sprzedać swoją jedyną krowę, ponieważ głód i bieda zagląda im w oczy. Mężczyzna wymienia krowę na kociołek... jednak nie na taki zwykły kociołek, a na kociołek zaczarowany... Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i soma - 13 - Znaczenie dziadków Gościem Joanny Ficińskiej jest Beata Borucka, czyli Mądra Babcia - idealna osoba do tego, aby porozmawiać o obecnym znaczeniu dziadków w życiu teraźniejszych wnucząt. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 22.04.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Odważył się 22 kwietnia 1835 r. w poświąteczną środę w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert pianisty Edwarda Wolffa, serdecznego przyjaciela Chopina, dzięki któremu po wyjeździe z kraju poznał środowisko kulturalne Paryża. Bilety na koncert można było nabyć wcześniej w składzie nut Gustawa Sennewalda przy ulicy Miodowej. Grę młodego pianisty podziwiała cała rodzina Chopinów, nie wyłączając Wojciecha Żywnego, traktowanego jak jednego z jej członków. Następnego dnia „Kurier Warszawski” doniósł: „Koncert powiódł się pomyślnie. Artysta bowiem miał 800 słuchaczów. […] Znawcy chwalą jego biegłość w pokonywaniu trudności, a życzą przy tym nieco więcej czucia. […] Na zakończenie JP. Wolff odważył się (jak oświadczył) odegrać trudne kompozycje Szopena”. (md) Zobacz więcej na temat: