Orlen zapowiada przyśpieszenie Grupa Orlen na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaprezentowała wyniki finansowe za I kwartał 2024. Była to także pierwsza okazja do tego, aby nowe władze firmy przestawiły wizję jej rozwoju. Prezes zarządu Ireneusz Fąfara zapowiedział przyśpieszenie. Paliwem do dalszego rozwoju Grupy mają być dobrze przemyślane, ambitne inwestycje. Podcast powstał we współpracy z Orlen S.A. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 24.05.2024 Premier Donald Tusk z szefem greckiego rządu Kyriakosem Mitsotakisem wysłali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym zaapelowali o utworzenie tarczy obrony powietrznej w Unii Europejskiej. Była to inicjatywa Niemiec w 2022 roku. Czy ma szanse na realizację? Przygotowali: P. Lekki, M. Godon, H. Szrubarz. Zobacz więcej na temat:
"Kos". Co jest prawdą, a co fikcją? Czy chłopi byli polskimi odpowiednikami niewolników? Zobacz więcej na temat: podcast W POLSKIM RADIU
O tym, czego nie wiedzą eksperci i poszukiwania ostatniego żyjącego dinozaura Redaktor Nogaś znów przyniósł do trójkowego studia książkowe nowości. Tym razem to "Nie wiem" Filipa Springera i komiks przygodowy z Norwegii "Mulanosaurus Rex". Podczas lektury tej pierwszej dowiemy się czego nie wiedzą eksperci z pierwszych stron gazet. Z kolei "Mulanosaurus Rex" to idealna propozycja dla najmłodszych i tych nieco starszych miłośników przygód i dinozaurów. Zobacz więcej na temat:
Uniwersalność portretów 24 maja 1840 r. Gustaw Sennewald, prowadzący w Warszawie księgarnię i skład muzyczny, po „długiej posusze na utwory Chopina”, ogłosił, że „odebrał właśnie świeży transport dzieł co celniejszych kompozytorów jak choćby Sonata na pianoforte, skomponowana przez Fr. Chopina (Szopen) dzieło 35. Sprzedawana w cenie złotych polskich 7”. W „Kurierze Warszawskim” zamieszczał on informacje o sprowadzanych z zagranicy najnowszych utworach kompozytora. Działalność swą rozpoczął w składzie Antoniego Brzeziny, gdzie znajdowała się niemal cała ówczesna produkcja wydawnicza. Pod jego okiem zdobywał szlify drukarza, stając się później właścicielem tego liczącego się składu nutowego. Zapewne od swego mistrza przejął też zainteresowanie muzyką Chopina [stałego bywalca księgarni Brzeziny]. Zapragnął wylitografować portret 20-letniego Fryderyka, który napisał: „Sennewald, kompanista Brzeziny, prosił mnie o mój portret, ale mu tego nie mogłem pozwolić, […] nie mam ochoty, żeby we mnie masło owijano, tak jak się to z portretem Lelewela stało”. (md) Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Rozmowy z Ekspertami - 07 - Mama wraca do formy, na spokojnie... Gdy zbliża się lato - presja powrotu do formy, zwłaszcza u młodych mam, jest duża. Jak jej nie ulegać, a skupić się przede wszystkim na zdrowym podejściu do odżywiania i zadbać o formę nie szkodząc sobie? Czy można zdrową dietę mamy połączyć z dietą dziecka i na jakich etapach jest to możliwe? Zdrowa dieta absolutnie nie musi kojarzyć się z wyrzeczeniami - jak to zrobić? O tym w podcaście Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 23 maja 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. drugi mecz polskich siatkarzy w Lidze Narodów, osiemnasty etap kolarskiego Giro d'Italia czy ćwierćfinały hokejowych mistrzostw świata. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 23 maja godz. 22:00 W dzisiejszej audycji mówimy o informacji o stanie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, którą przedstawił w Sejmie Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Mówimy także o promocji książki „Ostra Brama w Wilnie”, która odbyła się w Wilnie w Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. Zdajemy relację z ceremonii wręczenia Nagrody im. Iwana Wyhowskiego. w Warszawie - tegoroczną laureatką nagrody została prof. Maryna Paliienko z Kijowa. Przedstawimy felieton - Jana Krzysztofa Michalaka z Biełsatu. Naszymi gośćmi są dziś Artur Liebhart, założyciel i dyrektor festiwalu Millenium Docs Against Gravity, oraz Alina Maksimenko, reżyserka z Ukrainy, autorka filmu „W zawieszeniu”, który prezentowany był w Konkursie Polskim festiwalu. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 23 maja godz. 17:30 W dzisiejszej audycji mówimy o Relacjach polsko-cypryjskich w kontekście wizyty w naszym kraju Prezydenta Republiki Cypryjskiej Nikosa Christodoulidesa. Podsumowujemy także spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego. Mówimy o Międzynarodowych Targach Książki, które w czwartek rozpoczęły się w Warszawie. Naszym gościem jest dziś Dr hab. Halina Kozinkiewicz, wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia Medycznego w Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego, odbywająca staż naukowy w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 23-05-2024, 17:00 В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Тема дня: Политики из различных политических лагерей о Комиссии по изучению российского и белорусского влияния в Польше. 3. Выпуск рубрики «Правозащитная Россия». Zobacz więcej na temat:
Król Słońce X Adam Smolarek "Zero Zero" to trzeci singiel zapowiadający "Wschód zachód", debiutancką płytę zespołu Król Słońce, która ma się ukazać we wrześniu. Jego członkowie, Eryk Sarniak i Alik Matuszewski, w rozmowie z Adamem Smolarkiem opowiadają o przygotowaniach do wydania LP, graniu "na setkę", powiększającym się składzie i współpracy z Thin Man Records. Zobacz więcej na temat:
Po prostu kręć. Wojtek Szczepanik Wojtek Szczepanik, niezwykły sportowiec, który osiągnął sukcesy zarówno na stokach narciarskich, jak i na kolarskich szosach. Były narciarz alpejski i freeridowy, mistrz Polski i uczestnik międzynarodowych zawodów, opowiada o swojej niezwykłej transformacji z gór na rower szosowy, która zaowocowała zdobyciem tytułu Mistrza Świata w kolarstwie UCI „Gran Fondo” w Glasgow w 2023 roku. Zobacz więcej na temat:
Беларуская служба Польскага радыё 23-05-2024 , 15:30 23 траўня 2024 г. у эфіры Беларускай службы Польскага радыё слухайце: выпуск навінаў; агляд польскаг друку, у якім, сярод іншага, даведаемя пра таямнічы рамантычны след у гісторыі польскага суддзі, які ўцёк у Беларусь; у Варшаве адкрылі выставу, прысвечаную палітэмігрантам з Беларусі «Спаць спакойна»; «Варшаўскі мост» пра віленскае барока. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 23.05.2024 Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej dali zielone światło sankcjom, które mają zostać nałożone na kolejne osoby powiązane ze śmiercią Aleksieja Nawalnego w Rosji. Decyzję tę mają ostatecznie zatwierdzić unijni ministrowie spraw zagranicznych. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Grzesiowski, A. Makara. Zobacz więcej na temat:
Przypadkiem – przepadek 23 maja 1851 r. George Sand otrzymała list od Aleksandra Dumasa ojca z informacją: „[…] proszę mi pozwolić przesłać sobie fragment listu Aleksandra [syna], który miał właśnie okazję mówienia o pani w Mysłowicach”. Przypadkowo w jego ręce trafiły listy pisarki do Chopina, które zdeponowała u przyjaciela w Mysłowicach powracająca z Paryża siostra kompozytora, Ludwika Jędrzejewiczowa, obawiając się kontroli celnej. George zaniepokojona dalszym losem jej korespondencji z Chopinem, jeszcze tego samego dnia udzieliła odpowiedzi, która jednak nie zachowała się. Dopiero 3 czerwca Dumas syn zobowiązał się do jak najszybszego przyjazdu do Nohant i przekazania listów George Sand. Upłynęło jednak wiele miesięcy, zanim spełnił swą obietnicę, zapewniając, że „w tej bardzo osobistej sprawie nie było żadnej profanacji”. Pakiet z listami „dobrze zapakował, włożył do pudełka, zawinął w papier, a następnie zaszył w ceratę, tak że nawet Pandora, by jej nie otworzyła”. 7 października pisarka odebrała w Nohant tę bardzo ważną przesyłkę. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 22 maja 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. zacięte mecze polskich tenisistek podczas turnieju WTA w Strasbourgu czy pierwszy mecz polskich siatkarzy w Lidze Narodów. Zobacz więcej na temat: