Strefa Rodzica - Przyszła mama - 31 - Połóg Połóg jest niekiedy bardzo męczący dla kobiety. Jak sobie z nim radzić? Jak dojść do siebie po porodzie? Radzi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka i autorka strony kobiecafizjoterapia.pl Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 3.02.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Mili-mili, czaka- laka i piwo z prosa – czyli tradycje 3 kuchni w jednym afrykańskim kraju Podróżniczka i dziennikarka Anna Kwiatkowska opowiada o historii RPA, także pod kątem kulinarnym: dlaczego w tym kraju można skosztować specjałów z … Indii, czy tamtejsze smaki da się odtworzyć nad Wisłą i jak się przyrządza piwny chlebek – to wszystko w ciekawej opowieści kogoś, kto zna i Soweto i wioski zuluskie. Zobacz więcej na temat:
Nieuchwytne 3 lutego 2008 r., data ta widnieje pod tekstem wybitnego znawcy życia i twórczości Chopina, Mieczysława Tomaszewskiego w jego publikacji zatytułowanej „Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne”. Autor zajmując się zjawiskiem recepcji chopinowskiej muzyki, zacytował myśli wielkich postaci literatury i sztuki, współczesnych polskiemu kompozytorowi. Wskazał w nich na „jedność przeciwieństw natury dynamicznej”. Dla Heinego chopinowska muzyka to „bolesna rozkosz”, dla Liszta „gorzkie szczęście”, dla Balzaka „wyraz bólu przy rafaelicznej doskonałości”, dla Hunekera „piękna żałoba” i „słodki smętek”. Według profesora Mieczysława Tomaszewskiego, w kontekście powyższych wypowiedzi twórczość Chopina „jawi nam się jako muzyka nieustannie pulsująca życiem. Jako uskrzydlone klawisze, jako fortepian obudzony do życia”. (md) Zobacz więcej na temat:
Na tarasie życia - odcinek 16. W tym odcinku kolejne wspomnienie Pani Anny Maciejowskiej Chmielowskiej – córki podpułkownika Jana Maciejowskiego, legendarnego „Macieja” z I Dywizji Pancernej Generała Maczka. Jako pięcioletnia dziewczynka obserwowała ewakuację swojej rodziny na początku września 1939 roku - na wschód i z powrotem 17 września – na zachód. Będzie także wspomnienie powstańczej miłości Kazimierza Winklera – wspaniałego poety i tekściarza – nauczyciela Krzysztofa Dzikowskiego – także tekściarza. Zachęcać będziemy Państwa do pisania pamiętników. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Bezpieczeństwo smartfonów. Z tego odcinka dowiecie się jak zadbać o bezpieczeństwo swojego iPhona i Androida. Usłyszycie konkretne porady co włączyć, co wyłączyć i gdzie szukać konkretnych ustawień. Smartfon towarzyszy nam wszędzie - dbajmy o jego bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo danych, które się na nim znajdują. Zobacz więcej na temat:
Plastic is not fantastic Nasza planeta niemalże tonie w odpadach. Sami mieszkańcy Polski produkują rocznie 12 mln ton śmieci. Znaczna część z nich to plastik, którego nie jesteśmy w stanie pozbyć się tak łatwo. Ewidentnie potrzebna jest nam zmiana, ale jak tego dokonać? Kto powinien zrobić pierwszy krok - konsumenci czy korporacje? O tym, dlaczego recykling nie jest bezwzględnie dobry i co dzieje się z większością odpadów, które generują bogate państwa Zachodu, Marta Zinkiewicz rozmawiała z Michałem Pacą, który tematem odpadów zajmuje się od 20 lat. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i Soma - 20 - Sensoryka Jakie przedmioty pomagają rozwijać sensorykę naszego dziecka? Jakie ćwiczenia są ku temu najlepsze? Opowiada Aleksandra Charęzińska, pedagog specjalny zajmująca się integracją sensoryczną oraz terapeutka integracji sensorycznej. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 2.02.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. O trudnej polskiej wymowie Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Dziś o komplikacjach wynikających z polskiej wymowy. Zobacz więcej na temat:
Lubi ozdoby 2 lutego 1841 r. Robert Schumann w „Neue Zeitschrift für Musik” zrecenzował 2 Nokturny op. 37, Balladę F-dur op. 38 i Walca As-dur op. 42 Chopina. Analizując Nokturny podkreślił, że ich autor nadal „lubi ozdoby, ale są one bardziej wyrafinowane”, posiadają „większą dyskrecję wdzięku”. Walca określił mianem „na wskroś arystokratycznego”, a Balladę dziełem „poruszającym do głębi”. Zdaniem Schumanna, Chopina „wyróżnia [...] siła oryginalności”, jest „zawsze nowatorski i odkrywczy”. Stwierdził równocześnie, że „jego wnętrze pozostaje wciąż tak podobne do siebie, że obawiamy się, by nie poprzestał na tym, do czego już doszedł. […] obdarzony takim talentem powinien zajść jeszcze znacznie dalej”. Kończąc, skonstatował jednak: „Nie trzeba grubych tomów, by być godnym miana poety; możesz zasłużyć na ten tytuł jednym, dwoma wierszami, a Chopin takie napisał”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Nasza gromadka" - reportaż Moniki Chrobak o szczęśliwej, wielodzietnej rodzinie Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami. Zobacz więcej na temat:
"Przygotowany" - reportaż Magdy Skawińskiej o preppersach Zawsze mają przy sobie przyborniki survivalowe, a w lesie pod miastem ukryte zapasy jedzenia i odzieży. Szkolą się w technikach łowieckich i dobierają w grupy tak, by w razie kataklizmu stworzyć samowystarczalną społeczność. Preppersi. Preppers - chce przetrwać [z ang. prepared oznacza "przygotowany"] Sławomir Nizner jest jednym z nich. Zobacz więcej na temat:
"Z komiksu do animacji" - reportaż Weroniki Puszkar o tym, jak się robi animacje Najpierw rysuje się komiks i pisze story board. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie. Język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o książce "Najlepiej w życiu ma Twój kot" O książce "Najlepiej w życiu ma Twój kot", będącej zbiorem korespondencji, najczęściej bardzo dowcipnej, między poetką Wisławą Szymborską, a jej wieloletnim partnerem życiowym, pisarzem Kornelem Filipowiczem. 1 lutego mija dziesiąta rocznica śmierci polskiej noblistki. Zobacz więcej na temat:
Stanisław Żaryn,spokesman for Poland's security services on possible attempts at destabilising Ukraine through the migration route Stanisław Żaryn, spokesman for Poland's security services on possible attempts at destabilising Ukraine through the migration route Zobacz więcej na temat: