Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Nieuchwytne

3 lutego 2008 r., data ta widnieje pod tekstem wybitnego znawcy życia i twórczości Chopina, Mieczysława Tomaszewskiego w  jego  publikacji zatytułowanej „Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne”. Autor zajmując się zjawiskiem recepcji chopinowskiej muzyki, zacytował myśli wielkich postaci literatury i sztuki, współczesnych polskiemu kompozytorowi. Wskazał w nich na „jedność przeciwieństw natury dynamicznej”. Dla Heinego chopinowska muzyka to „bolesna rozkosz”, dla Liszta „gorzkie szczęście”, dla Balzaka „wyraz bólu przy rafaelicznej doskonałości”, dla Hunekera „piękna żałoba” i „słodki smętek”. Według profesora Mieczysława Tomaszewskiego, w kontekście powyższych wypowiedzi twórczość Chopina „jawi nam się jako muzyka nieustannie pulsująca życiem. Jako uskrzydlone klawisze, jako fortepian obudzony do życia”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Na tarasie życia - odcinek 16.

W tym odcinku kolejne wspomnienie Pani Anny Maciejowskiej Chmielowskiej – córki podpułkownika Jana Maciejowskiego, legendarnego „Macieja” z I Dywizji Pancernej Generała Maczka. Jako pięcioletnia dziewczynka obserwowała ewakuację swojej rodziny na początku września 1939 roku - na wschód i z powrotem 17 września – na zachód. Będzie także wspomnienie powstańczej miłości Kazimierza Winklera – wspaniałego poety i tekściarza – nauczyciela Krzysztofa Dzikowskiego – także tekściarza. Zachęcać będziemy Państwa do pisania pamiętników. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat: 

Plastic is not fantastic

Nasza planeta niemalże tonie w odpadach. Sami mieszkańcy Polski produkują rocznie 12 mln ton śmieci. Znaczna część z nich to plastik, którego nie jesteśmy w stanie pozbyć się tak łatwo. Ewidentnie potrzebna jest nam zmiana, ale jak tego dokonać? Kto powinien zrobić pierwszy krok - konsumenci czy korporacje? O tym, dlaczego recykling nie jest bezwzględnie dobry i co dzieje się z większością odpadów, które generują bogate państwa Zachodu, Marta Zinkiewicz rozmawiała z Michałem Pacą, który tematem odpadów zajmuje się od 20 lat.  
Zobacz więcej na temat: 

Lubi ozdoby

2 lutego 1841 r. Robert Schumann w „Neue Zeitschrift für Musik” zrecenzował 2 Nokturny op. 37, Balladę F-dur op. 38 i Walca As-dur op. 42 Chopina. Analizując Nokturny podkreślił, że ich autor nadal „lubi ozdoby, ale są one bardziej wyrafinowane”, posiadają „większą dyskrecję wdzięku”. Walca określił mianem „na wskroś arystokratycznego”, a Balladę dziełem „poruszającym do głębi”. Zdaniem Schumanna, Chopina „wyróżnia [...] siła oryginalności”, jest „zawsze nowatorski i odkrywczy”. Stwierdził równocześnie, że „jego wnętrze pozostaje wciąż tak podobne do siebie, że obawiamy się, by nie poprzestał na tym, do czego już doszedł. […] obdarzony takim talentem powinien zajść jeszcze znacznie dalej”. Kończąc, skonstatował jednak: „Nie trzeba grubych tomów, by być godnym miana poety; możesz zasłużyć na ten tytuł jednym, dwoma wierszami, a Chopin takie napisał”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

"Nasza gromadka" - reportaż Moniki Chrobak o szczęśliwej, wielodzietnej rodzinie

Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami. 
Zobacz więcej na temat: 

"Z komiksu do animacji" - reportaż Weroniki Puszkar o tym, jak się robi animacje

Najpierw rysuje się komiks i pisze story board. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie. Język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści. 
Zobacz więcej na temat: