Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Dokąd jedzie Chopin

7 lutego 1848 r. syn George Sand Maurycy, wprowadził się do nowego mieszkania w Paryżu  przy rue de Condé nr 8. W tym samym czasie pisarka likwidowała swoje mieszkanie przy Square d'Orléans, w którym mogły być jeszcze rzeczy Chopina. W liście poleciła synowi: „[…], zatrzymaj dla siebie dwie pary prześcieradeł i kilka ręczników. Weź najlepiej prześcieradła z perkalu, są 3 pary, weź tuzin małych ręczników, tuzin dużych i tuzin ściereczek. […] Jeśli chcesz wziąć więcej, weź”. Pisarka nie chciała, by Maria de Rozières, pomagająca przy likwidacji jej mieszkania, część rzeczy wysłała do Solange, z którą zerwała wszelkie kontakty. Kończąc list i nie kryjąc złośliwości, zapytała Maurycego: „Czy nie wiesz, dokąd jedzie Chopin, bo w gazetach piszą, że daje koncert przed wyjazdem? Do Warszawy, czy po prostu do Nérac? [do Solange]”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

"Przepływy sił" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o Marku Budzyńskim, architekcie i urbaniście, autorze wielu wyjątkowych projektów

Urodził się wiosną 1939 roku w Poznaniu. Studia ukończył na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 2016 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego w Katedrze Projektowania Architektoniczno- Urbanistycznego. Był także kierownikiem pracowni Projektowania Miejskiego. Wykładał na Politechnice Łódzkiej i filii Kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych w Arhus. Jego twórczość reprezentuje nurt postmodernizmu. Najważniejszą urbanistyczną realizacją architekta jest warszawskie osiedle Ursynów Północny. W zamierzeniu Budzyńskiego Ursynów miał być realizacją jego idei "Koncentracji liniowej" zakładającej podejście do planowania przestrzeni uwzględniające stosunki społeczne i relacje między człowiekiem a przyrodą. Ważniejsze zrealizowane projekty, obok Ursynowa, to: gmach Sądu Najwyższego w Warszawie, gmach warszawskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, Opera i Filharmonia Podlaska, osiedle mieszkaniowe "Pod Brzozami" w Warszawie, kampus Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat: 

"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 15.

W tym odcinku – INTEGRACJA, którą tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jej działalność zaczęła się 28 lat temu od wydawania skromnego pisma „Integracja”. INTEGRACJA jest obecnie jedną z największych organizacji w Polsce. Jej założycielem i wieloletnim prezesem INTEGRACJI był Piotr Pawłowski. O jego dziele można więcej dowiedzieć się na stronie niepełnosprawni.pl,   Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Wasielewskim – rzecznikiem prasowym INTEGRACJI.  
Zobacz więcej na temat: 

„(...) ale się ogona boję”

5 lutego 1847 r. Chopin w liście do swego przyjaciela Wojciecha Grzymały napisał: „Kochanie Najdroższe. Odsyłam Ci z dziesięciu powierzonych biletów 5, których nie mogłem umieścić. Także odsyłam Ci 100 fr. za umieszczone 5”. Przekazana informacja dotyczyła „balu na wyspie”, czyli w Hôtel Lambert u ks. Czartoryskich, na który kompozytor rozprowadzał bilety. W swej paryskiej rezydencji organizowali oni dobroczynne koncerty, przede wszystkim zaś wielkie bale karnawałowe. Pokaźny zazwyczaj dochód przeznaczany był na potrzeby środowiska polskiej emigracji. „Jestem na obiedzie u Rothschilda – informował Chopin przyjaciela – a stamtąd pojechałbym, ale się ogona boję, który wówczas koło 10-tej strasznie długi będzie, a zimno”. Wybierając się na bal, a było to w dniu pisania listu, kompozytor obawiał się długiej kolejki powozów oczekujących na wjazd do Hôtel Lambert. Bał się również przenikliwego chłodu, panującego tego zimowego dnia. (md)
Zobacz więcej na temat: