"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 07.02.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Dokąd jedzie Chopin 7 lutego 1848 r. syn George Sand Maurycy, wprowadził się do nowego mieszkania w Paryżu przy rue de Condé nr 8. W tym samym czasie pisarka likwidowała swoje mieszkanie przy Square d'Orléans, w którym mogły być jeszcze rzeczy Chopina. W liście poleciła synowi: „[…], zatrzymaj dla siebie dwie pary prześcieradeł i kilka ręczników. Weź najlepiej prześcieradła z perkalu, są 3 pary, weź tuzin małych ręczników, tuzin dużych i tuzin ściereczek. […] Jeśli chcesz wziąć więcej, weź”. Pisarka nie chciała, by Maria de Rozières, pomagająca przy likwidacji jej mieszkania, część rzeczy wysłała do Solange, z którą zerwała wszelkie kontakty. Kończąc list i nie kryjąc złośliwości, zapytała Maurycego: „Czy nie wiesz, dokąd jedzie Chopin, bo w gazetach piszą, że daje koncert przed wyjazdem? Do Warszawy, czy po prostu do Nérac? [do Solange]”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Przepływy sił" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o Marku Budzyńskim, architekcie i urbaniście, autorze wielu wyjątkowych projektów Urodził się wiosną 1939 roku w Poznaniu. Studia ukończył na Politechnice Warszawskiej, gdzie w 2016 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego w Katedrze Projektowania Architektoniczno- Urbanistycznego. Był także kierownikiem pracowni Projektowania Miejskiego. Wykładał na Politechnice Łódzkiej i filii Kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych w Arhus. Jego twórczość reprezentuje nurt postmodernizmu. Najważniejszą urbanistyczną realizacją architekta jest warszawskie osiedle Ursynów Północny. W zamierzeniu Budzyńskiego Ursynów miał być realizacją jego idei "Koncentracji liniowej" zakładającej podejście do planowania przestrzeni uwzględniające stosunki społeczne i relacje między człowiekiem a przyrodą. Ważniejsze zrealizowane projekty, obok Ursynowa, to: gmach Sądu Najwyższego w Warszawie, gmach warszawskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, Opera i Filharmonia Podlaska, osiedle mieszkaniowe "Pod Brzozami" w Warszawie, kampus Uniwersytetu w Białymstoku. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 06.02.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 15. W tym odcinku – INTEGRACJA, którą tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jej działalność zaczęła się 28 lat temu od wydawania skromnego pisma „Integracja”. INTEGRACJA jest obecnie jedną z największych organizacji w Polsce. Jej założycielem i wieloletnim prezesem INTEGRACJI był Piotr Pawłowski. O jego dziele można więcej dowiedzieć się na stronie niepełnosprawni.pl, Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Wasielewskim – rzecznikiem prasowym INTEGRACJI. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 05.02.2022 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
https://www.polskieradio24.pl/39/8829/ Z okazji 85. urodzin Poety przypominamy z archiwów Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa nagrania z jego udziałem. Zobacz więcej na temat: osobowości Serwisy specjalne - literatura
„(...) ale się ogona boję” 5 lutego 1847 r. Chopin w liście do swego przyjaciela Wojciecha Grzymały napisał: „Kochanie Najdroższe. Odsyłam Ci z dziesięciu powierzonych biletów 5, których nie mogłem umieścić. Także odsyłam Ci 100 fr. za umieszczone 5”. Przekazana informacja dotyczyła „balu na wyspie”, czyli w Hôtel Lambert u ks. Czartoryskich, na który kompozytor rozprowadzał bilety. W swej paryskiej rezydencji organizowali oni dobroczynne koncerty, przede wszystkim zaś wielkie bale karnawałowe. Pokaźny zazwyczaj dochód przeznaczany był na potrzeby środowiska polskiej emigracji. „Jestem na obiedzie u Rothschilda – informował Chopin przyjaciela – a stamtąd pojechałbym, ale się ogona boję, który wówczas koło 10-tej strasznie długi będzie, a zimno”. Wybierając się na bal, a było to w dniu pisania listu, kompozytor obawiał się długiej kolejki powozów oczekujących na wjazd do Hôtel Lambert. Bał się również przenikliwego chłodu, panującego tego zimowego dnia. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 43 (4.02.2022) Porozumienie z Czechami w sprawie Turowa, piąta fala pandemii, pomoc dla Ukrainy. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 09 - Nabita w butelkę Jak to jest być dorosłym dzieckiem alkoholików? Czy taka osoba radzi sobie w życiu lepiej czy gorzej od innych? Jak wpływa to na wychowanie własnych dzieci? O swoich doświadczeniach opowiada Ewa Podsiadło, autorka konta na Instagramie "Nabita w butelkę" Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 4.02.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Zielony Ład (Sezon 2, Odcinek 1) - Żegnaj samochodzie? Posiadanie samochodu było kiedyś oznaką niezależności i bogactwa. Ale dziś warto zadać sobie pytanie czy starając się zmniejszyć ślad węglowy, jaki po sobie zostawiamy, posiadanie samochodu nie powinno przejść do lamusa. Jak zdecydować się na życie bez czterech kółek? O tym w najnowszym odcinku podcastu Zielony Ład! Zobacz więcej na temat: