Czwórka

Green IT, czyli ekologiczne rozwiązania w świecie informatyki

17.10.2011 19:43
– Obecnie wszyscy robią coś, żeby chronić środowisko. Branża informatyczna nie jest inna – zauważa Andrzej Kontkiewicz z VMware i wyjaśnia słuchaczom Czwórki, jak dzięki dobrej woli i zdobyczom techniki można oszczędzać energię.
Posłuchaj
07'58 Rozmowa z Andrzejem Kontkiewiczem
więcej

W jaki sposób świat IT chce być ekologicznym? – Przede wszystkim dzięki wirtualizacji serwerów – podkreśla Andrzej Kontkiewicz z VMware.

Gość Czwórki tłumaczy, że przenoszenie serwerów w świat wirtualny ma korzystny wpływ na środowisko.

Po pierwsze, oszczędzana jest energia potrzebna do pracy fizycznie działających serwerów.

Po drugie, oszczędzana jest energia związana z chłodzeniem serwerowni. – Tam jest przecież prawdziwy kocioł – zauważa Andrzej Kontkiewicz.

Po trzecie, oszczędza się na przestrzeni.

– A to wszystko bez zauważalnej zmiany dla użytkowników serwerów – zaznacza gość "Czwartego wymiaru".

Jeśli natomiast chodzi o przeciętnego użytkownika, to świat informatyki proponuje głównie przenoszenie indywidualnych komputerów do środowiska chmury obliczeniowej. – Rezygnuje się wtedy ze sprzętu, który zajmuje w domu miejsce i pochłania mnóstwo energii – zauważa gość Czwórki.

W mailach można z kolei natknąć się na informacje, aby ich nie drukować. – To oszczędzanie na papierze, czyli na drewnie, czyli na drzewach – puentuje Andrzej Kontkiewicz.

Więcej o Green IT dowiesz się z rozmowy Kuby Marcinowicza z Andrzejem Kontkiewiczem.

ap


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Pochłonie nas chmura obliczeniowa

16.07.2011 12:00
Już niedługo przestaną nam doskwierać problemy związane z koniecznością aktualizowania oprogramowania, ciągłymi brakami pamięci oraz cenami licencji. A to wszystko dzięki chmurom.
Przykładowy model chmury obliczeniowej
Przykładowy model chmury obliczeniowejFoto: fot. Wikipedia/Sam Johnston/lic.CC
Posłuchaj
05'32 Cloud computing w "Cyber Trójce" 15 lipca
więcej

Wyobraź sobie, że korzystasz z wielu programów i aplikacji, ale żadne z nich nie jest zainstalowane na Twoim komputerze. Oprogramowanie oraz wszystkie potrzebne do jego obsługi narzędzia znajdują się na ... chmurze.

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje.

– Ten model dostarczania rozwiązań informatycznych musi spełniać trzy podstawowe warunki: rozwiązanie musi być dostarczane przez publiczną sieć Internet, łatwe w obsłudze i samodzielnej konfiguracji dla klienta, a płatność musi zależeć od zakresy zasobów z jakich korzystamy – wyjaśnia Ewa Zborowska, analityk firmy badawczej IDC  Polska.

Konsument płaci więc za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie zakupuje sprzętu ani oprogramowania.

- Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że dostęp do danych możemy mieć z dowolnego miejsca na świecie i przez dowolne urządzenie. Możemy je także współdzielić z dowolną osobą, której nadamy uprawnienia – mówi Piotr Pietrzak, IBM Polska.

Ekspert dodaje, że dzięki temu, już za kilka lat dużo tańsze będą komputery, na których nie będzie konieczności instalowania pełnego oprogramowania. Zachowają one także więcej wolnej pamięci. Płacić natomiast będziemy za dostęp do poszczególnych aplikacji. – To jest jedna z możliwych dróg dla biznesu komputerowego, w danej chwili wydaje się ona najbardziej realna – podkreśla.

Potwierdzają to wyniki badań rynku komputerowego, które wskazują, że przez najbliższe 5 lat średnia stopa wzrostu dla rynku cloud computingu wyniesie ponad 27 proc, a tradycyjnego IT jedynie 6 proc.

W programie nie zabrakło także nowinek ze świata nowych technologii. Audycję przygotował Damian Kwiek.

Audycji "Cyber Trójka" można słuchać w każdy piątek o godz. 18.10.

(asz)


Czytaj także

Czym jest cloud computing?

Mówi się, że "chmura zdominowała 2011 rok" i zdominuje też następne lata. Chmura… obliczeniowa oczywiście. Co to jest, do czego służy i czy wszystkim może się przydać w życiu – zdradza nasz ekspert Andrzej Kontkiewicz zaproszony przez CZWÓRKĘ i fundację IT LEADER CLUB POLSKA.
Posłuchaj
07'33 Czym jest cloud computing? Rozmowa w Czwórce
więcej

Określenie chmura obliczeniowa, pochodzi z języka angielskiego. To cloud computing, czyli "przetwarzanie w chmurze".  – To jest sposób korzystania z IT. Udostępnianie przez zewnętrzną firmę IT w postaci usługi zewnętrznym użytkownikom – tłumaczy Andrzej Kontkiewicz z firmy VMware. – Innymi słowy: zewnętrzna firma dostarcza nam usługi IT, z których korzystamy według naszych potrzeb. A potem za to płacimy.

Przykładem z życia, który można porównać z cloud computingiem jest korzystanie z energii elektrycznej. Jeśli chcemy mieć w domu światło, nie kupujemy generatora, tylko lampę, którą włączamy do prądu. I działa. Nie zastanawiamy się, że z drugiej strony są stacje przesyłowe, elektrownie konwencjonalne, atomowe, albo wiatrowe, tylko to, żeby w gniazdku mieć prąd. Potem płacimy za tyle energii, ile zużyliśmy.

Chmura obliczeniowa istniała od dawna, tylko ludzie nie zdają sobie tego sprawy. – Pojawiają się coraz nowsze sposoby wykorzystania infrastruktury IT i pojawienie się „chmury” to próba uporządkowania, czyli wprowadzenia jednej wspólnej nazwy dla szeregu usług, dostępnych na rynku – tłumaczy Kontkiewicz.

Więcej o użyteczności cloud computingu dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Czwartego wymiaru" i na stronie wydarzenia IT BREAKFAST organizowanego przez Fundację IT Leader Club Pokska przy wsparciu CZWÓRKI.

(kd)

Czytaj także

Prestiżowy cykl debat śniadaniowych IT BREAKFAST dla Profesjonalistów!

Prezentujemy unikalny cykl prestiżowych debat śniadaniowych w Polsce o nazwie IT BREAKFAST, którego podstawowym założeniem jest ciągłe wspieranie środowisk Liderów, Profesjonalistów jak również użytkowników rozwiązań informatycznych w ich codziennej działalności.
Posłuchaj
11'20 Rozmowa z Andrzejem Kontkiewiczem o Cloud Computingu
więcej


Celem IT BREAKFAST jest ciągłe dostarczanie informacji, które będą pokazywać w jaki sposób najlepiej dopasować działy biznesowe do IT lub IT do działalności biznesowej organizacji a wszystko w konwencji opisu zawiłych definicj IT zrozumiałych dla każdego managera biznesowego czyli "języka korzyści" z użycia rozwiązań informatycznych.

Aby osiągnąć pozycję niekwestionowanego Lidera IT będziemy wspólnie z organizatorami wykorzystywać te formy dotarcia, które praktycy IT cenią sobie najbardziej, czyli:

- rozmów z doświadczonymi menedżerami – Liderami IT i właścicielami biznesowych systemów informatycznych (głównymi użytkownikami),

- praktycznych porad i analiz przypadków,

- niezależnych od dostawców analiz produktów i systemów dedykowanych do zarządzania i wsparcia funkcjonowania każdej firmy lub instytucji,

- wydawania opiniotwórczych komentarzy nt polskiego rynku IT, celem informowania o najważniejszych potrzebach, trendach i priorytetach polskich firm w stosunku do IT.

Będziemy przede wszystkim promować najlepsze praktyki, wierząc, że to właśnie one w wyjątkowym stopniu kształtują charakter i wartość polskiego rynku IT. Na początku zapraszamy do Warszawy a następnie do Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa.

Ostatni IT Breakfast odbył się 16 czerwca 2001 w Pałacu Sobańskich w Warszawie, następne śniadania odbędą się w dniach:

18 sierpnia 2011
22 września 2011
20 października 2011
24 listopada 2011
15 grudnia 2011

Nie czekaj, dołącz do kluczowych Liderów oraz Profesjonalistów IT w Polsce i wypełnij krótki Formularz Rejestracyjny zamieszczony na stronie internetowej wydarzenia. Wypełnienie formularza upoważnia do nieodpłatnego uczestnictwa i późniejszej kwalifikacji zgłoszeń !

Do zobaczenia na smacznym śniadaniu IT bo przecież to "najważniejszy posiłek wiedzy w ciągu dnia" ! Szczegółowych informacji udzieli Państwu również Zespół IT BREAKFAST pod adresem mailowym: wydarzenia@itleader.pl

Więcej na stronie wydarzenia IT BREAKFAST.

SMACZNIE ZAPRASZAMY !

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Kontkiewiczem z firmy VMware, który w "Czwartym wymiarze" wyjaśniał na czym polega Cloud Computing!!!