¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?. Inspirujące spotkania w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 15:00
W marcu, kiedy ze snu budzą się pierwsze rośliny i owady, a ptaki powracają z ciepłych krajów, w powietrzu czuć ożywczą zmianę. - Na Podlasiu mamy to na wyciągnięcie ręki i staramy wykorzystać. ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? wpuszcza energię w Białystok - mówi Maciej Rant, kierownik festiwalu.
Festiwal UNDERGROUNDINDEPENDENT? rozpocznie się 14 i potrwa do 17 marca 2024 roku.
Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? rozpocznie się 14 i potrwa do 17 marca 2024 roku.Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio
  • ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? to festiwal, który od dwóch dekad odbywa się w Białymstoku.
  • Podczas tegorocznej odsłony nie zabraknie okazji do nowych odkryć, inspirujących spotkań i nostalgicznych wspomnień.
  • Na festiwalu odbędzie się premiera filmu Cezarego Chwicewskiego "Czy pamiętasz ten Białystok?".
  • Zagrają także zespoły: Ninja Episkopat  i Jarzmo.
  • Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? rozpocznie się 14 i potrwa do 17 marca 2024 roku.

Od ponad dwóch dekad festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? budzi Białystok z zimowego snu, proponując oryginalne i świeże filmy, koncerty, wystawy i spotkania.

"Namawiamy do bycia odważnym"

- W tym roku tradycyjnie pytamy o aktualną kondycję świata i człowieka. Świat nie jest czarno-biały, a wręcz odwrotnie - im więcej ma kolorów i różnorodności, tym bardziej jest interesujący - mówi Maciej Rant, kierownik festiwalu. - Historia naszego regionu rozgrywała się na styku wielu kultur i tak było aż do wojny. Dziś wracamy do tradycji i namawiamy do bycia odważnym - zarówno w działaniach artystycznych jak i w życiu. 

- W nazwie naszego festiwalu są znaki zapytania, bo każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla niego niezależność. Staramy się, żeby filmy, muzyka czy wystawy, które pokazujemy, były jakimiś drogowskazami. Opowiadamy historie o ludziach i o tym, czy jesteśmy w stanie zmienić świat - dodaje rozmówca Kasi Dydo.   

Czy pamiętasz ten Białystok? - pyta Cezary Chwicewski

Podczas tegorocznej odsłony też nie zabraknie okazji do nowych odkryć, inspirujących spotkań, rozmów, refleksji, wzruszeń, nostalgicznych wspominek, ale też oczyszczającego śmiechu. Jedną z nich będzie premiera filmu "Czy pamiętasz ten Białystok?" - onirycznej podróży po stolicy Podlasia z czasów, gdy nie było jeszcze galerii handlowych, aplikacji do zamawiania jedzenia, hybrydowych samochodów i paznokci.

- To jest film, który wyreżyserował Cezary Chwicewski, współorganizator festiwalu Up To Date - opowiada gość Czwórki. - Tym razem jako stypendysta Prezydenta Miasta Białystok poprosił mieszkańców, żeby podarowali mu swoje nagrania wideo z lat 1985-2005. Na bazie tych materiałów nakręcił "sen" o naszym mieście z przeszłości. Temat okazał się być bardzo nośny, bo na prośbę widzów przygotowaliśmy dodatkową projekcję. 

W programie zostaną zaprezentowane także "Cztery córki" tunezyjskiej twórczyni Kaouther Ben Han, "Apolonia, Apolonia" duńskiej reżyserki Lei Glob oraz "Imago" - postpunkowy dramat Olgi Chajdas.

Posłuchaj
21:29 CZWÓRKA Stacja Kultura - festiwal 13.03.2024.mp3 ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? - co w programie festiwalu? (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Ciryzm", Ninja Episkopat i Jarzmo

- Przygotowaliśmy też dwie wystawy - "Ciryzm" znanego białostockiego rapera, poety i malarza Michała Ciruka oraz wystawę prac rysownika komiksowego, grafika, plakacisty i autora tegorocznej oprawy graficznej festiwalu Wojciecha Stefańca - wymienia Maciej Rant. - Jeśli chodzi o koncerty na scenie pojawi się energetyczny i bardzo świeży na polskiej scenie zespół Ninja Episkopat - "nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy". Wystąpi także Jarzmo - duet stworzony przez Piotra Aleksandra Nowaka i Kasię Bobik, który równie dobrze odnajduje się na scenie zadymionego rockowego klubu, jak i na szalonej folkowej potańcówce pod strzechą.

Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? rozpocznie się 14 i potrwa do 17 marca 2024 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Rant (kierownik festiwalu)

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 13:00
Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy rozmowy o ciele, erotyce i śmierci. Nowa wystawa w Salonie ASP

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 12:50
Ich artystyczny dialog rozpoczął się przed laty. Konrada Jarodzkiego i Pawła Jarodzkiego wiele ze sobą łączyło, ale też równie wiele dzieliło. Mimo to wielokrotnie spotykali się w sztuce, co pokazuje wystawa "Trzy rozmowy" w galerii Salon Akademii w Warszawie. 
rozwiń zwiń