Zbyszko Siemaszko. Fotograf, który miał oko do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 14:00
Dorastał w Wilnie, a stał się jednym z najpopularniejszych fotografów Warszawy. Miał szczęście to tego miasta, a miasto miało szczęście do niego. "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" to wystawa, którą można oglądać w Domu Spotkań z Historią. 
Zbyszko Siemaszko - dokumentalista odbudowującej się Warszawy.
Zbyszko Siemaszko - dokumentalista odbudowującej się Warszawy.Foto: NAC
  • Zbyszko Siemaszko był fotoreporterem i artystą miejskiej fotografii dokumentalnej.
  • Jego zdjęcia należały do najczęściej publikowanych w tygodniku "Stolica".
  • Siemaszko patrzył na Warszawę jak na żywy organizm.
  • Prace artysty można oglądać na wystawie "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Kim był Zbyszko Siemaszko?

Zbyszko Siemaszko urodził się w Wilnie i walczył w 3 Wileńskiej Brygadzie AK. W 1945 roku musiał opuścić Kresy - najpierw z rodziną zamieszkał w Katowicach, trzy lata później trafił do Warszawy. - Tutaj zaczął budować swoje nowe życie i jednocześnie towarzyszył miastu, które też podnosiło się z ruin i nabierało nowego kształtu - opowiada Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią. - Szybko zaczął to utrwalać na kliszy, najpierw jako fotograf dokumentujący odbudowę Warszawy dla różnych instytucji państwowych, a potem jako fotograf prasowy.

Warszawa jak żywy organizm

Zdjęcia Zbyszka Siemaszki należały do najczęściej publikowanych w tygodniku "Stolica"; artysta miał na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w "Stolicy" (222 okładki). Fotograf współtworzył także redakcję ilustrowanego magazynu "Perspektywy".

- Siemaszko patrzył na Warszawę jak na żywy organizm. Nie był portrecistą, ale lubił fotografować przechodniów, i to z różnych perspektyw - mówi gościni audycji. - Zapuszczał się także w rejony, które omijali inni fotografowie. Dzięki temu udało mu się uwiecznić "dziki zachód", czyli tę część centrum miasta, gdzie najdłużej były ruiny, i zrobić świetne zdjęcia starej Pragi.  

"Urzekł nas jego sposób patrzenia na przestrzeń miasta"

To nie pierwszy raz, kiedy prace fotografa goszczą w Domu Spotkań z Historią. W 2016 roku zdjęcia Zbyszka Siemaszki można było oglądać na wystawie plenerowej "Sen o Mieście". Wydarzeniu towarzyszyło wydanie albumu prezentującego twórczość artysty. - Z Krzysztofem Wójcikiem, z którym przygotowywaliśmy obie wystawy, urzekł nas sposób, w jaki Zbyszko Siemaszko fotografował architekturę i przestrzeń miejską. Już wtedy wiedzieliśmy, że jego dorobek zasługuje na dużą wystawę. Teraz wreszcie udało się ją zrobić - opowiada współkuratorka ekspozycji.

Posłuchaj
20:21 CZWÓRKA Stacja Kultura - siemaszko 14.03.2024.mp3 Zbyszko Siemaszko i jego Warszawa w Domu Spotkań z Historią (Stacja Kultura/Czwórka)

"Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" - co zobaczymy na wystawie?

Pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki czerpie zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, jak i Agencji FORUM. Na wystawie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. - Wybraliśmy zdjęcia z lat 50. i 60. XX wieku, bo naszym zdaniem był to jego najlepszy okres jako fotografa. Są wśród nich zdjęcia budynków socrealistycznych, jest dokumentacja czasu odwilży i rozwoju architektury modernistycznej - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo. - Warszawa na tych zdjęciach jest nowa, czysta i bardzo nowoczesna.  

Ulewa na Puławskiej, okolice kina Moskwa - 12 września 1968 rok.
Ulewa na Puławskiej, okolice kina Moskwa - 12 września 1968 rok.

Zobacz także:

Wystawa "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie będzie czynna od 8 marca do 8 września 2024 roku.


Plakat wystawy Plakat wystawy

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Madoń-Mitzner (współkuratorka wystawy, Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 14.03.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/wmkor

Czytaj także

Rafał Milach o wystawie "Ukraine. Stories of Resistance": życie na poboczach konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 18:20
24 lutego 2024 roku miną dwa lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W Instytucie Fotografii Fort, na wystawie "Ukraine. Stories of Resistance", prezentowane są świadectwa tego konfliktu - od obrazów różnych form oporu po oddolne ruchy społeczne w Ukrainie i poza jej granicami.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 13:38
Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
rozwiń zwiń