Kinomural 2023. Zbliża się audiowizualne show we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 18:10
Już niedługo ściany wrocławskich budynków zamienią się w nocną, plenerową galerię. - Program Kinomuralu pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata "na żywo", poza przestrzenią internetu  - mówi Bartek Bartos, dyrektor imprezy i jeden z pomysłodawców wydarzenia. 
Kinomural odbywa się we Wrocławiu. Tak było w 2022 roku.
Kinomural odbywa się we Wrocławiu. Tak było w 2022 roku.Foto: mat.pras./Jerzy Wypych
  • 23 września 2023 we Wrocławiu odbędzie się piąta edycja Kinomuralu. 
  • Na sześciu gigantycznych ścianach pojawi się siedemdziesiąt pięć prac artystek i artystów z całego świata
  • Temat przewodni tegorocznej edycji to "Odmienne stany świadomości”.
  • W programie pojawią się ruchome murale i audiowizualne projekcje w różnej formie. 

Kinomural to jedno z niewielu wydarzeń w Europie, które prezentuje prace czołowych przedstawicieli sztuki nowych mediów. 23 września 2023 roku, już po raz piąty, ściany wrocławskich budynków zamienią się w olbrzymie ekrany.


Co można obejrzeć w ramach Kinomuralu?

Jest to unikatowe i oryginalne wydarzenie. Nie tylko ze względu na to, że do projekcji wykorzystujemy gigantyczne ściany, które mają ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni - mówi gość Czwórki. - Ale także ze względu na fakt, że program wydarzenia pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata "na żywo", poza przestrzenią internetu. Będziemy prezentować artystów, których twórczość szerzej znamy ze świata muzyki, gamingu, mody itd. 

– W tym roku będziemy prezentować prace na sześciu ścianach, a największa odległości między nimi wynoszą 100 metrów. Powstaje z tego gigantyczna galeria pod gołym niebem - dodaje Marianna Wasik, producentka Kinomuralu. - Na tę jedną noc we Wrocławiu powstaje galeria nowych mediów i sztuk wizualnych.

 


Kinomural 2023. Jaki jest temat przewodni?

Temat przewodni tegorocznej edycji to "Odmienne stany świadomości”. Jak można przeczytać na stronie organizatora, Kinomural to hybryda opowieści tysiąca i jednej nocy w otwartej przestrzeni gigantycznej galerii, którą stają się miejskie podwórka oraz zamknięte na ten czas ulice.

- Artyści, zaproszeni do tegorocznej odsłony wystawy, oddają w swoich pracach odmienne stany świadomości. Rozmaite, bo za każdym razem wiodą inną trasą. Jest inicjacyjna podróż bohatera/bohaterki, jest sen, wyjście z ciała i inne stany przekraczania granic umysłu - tłumaczy Bartek Bartos. - Pojawiają się doznania, w których doświadczymy odmiennych temperatur, różnych grawitacji. Sztuka uczy nas utraty kontroli i zaufania do procesów, które idą swoim torem. Wystarczy usiąść na tylnym siedzeniu, zapiąć pasy i dać się prowadzić. 


Jakie formy sztuki można będzie zobaczyć na Kinomuralu?

Na ścianach - CHOREOGRAFIA ODMIENNOŚCI, BLACK TRIP, KALEJDOSKOP DOZNAŃ, DREAM BUCKETS, DOBRANOCKA, SNY WIELKIE - zobaczyć można będzie dzieła m.in.  Stevena Baltaya, RubenFro (Ruben Frosali), Sholim, Jamie Wolfe, Cody Samson, Guli Silberstein, Shi-Rou Huang.

W programie pojawią się: ruchome murale, efemeryczne projekcje w różnej formie - od wideo-artu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D.


Kinomural - czy to impreza tylko dla znawców sztuki?

- Kinomural ma to do siebie, że jest połączeniem sztuki wysokiej z imprezą masową - tłumaczy Bartek Bartos. - Nasza widownia, to nie tylko ludzie, którzy są zainteresowani stricte sztuką audiowizualną. Często po prostu są to mieszkańcy Wrocławia, ale także przyjezdni. To wydarzenie to jest sytuacja bardzo turystyczna. Dla ludzi jest to po prostu spektakl i tak na pewno będzie w tym roku.


Posłuchaj
16:58 CZwórka/Stacja Kutlura - kinomural 11.09.2023.mp3 O Kinomuralu i jego programie opowiadają Bartek Bartos, dyrektor wydarzenia i Marianna Wasik - producentka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kinomural odbędzie się 23 września 2023, godz. 19:30-22:00. Lokalizacje: Wrocław, Przedmieście Odrzańskie - ul. Jagiellończyka 40, ul. Trzebnicka 19-21, ul. Św. Wincentego 39a-41a, ul. Niemcewicza 30b, u. Niemcewicza 27 i ul. Ołbińska 16. Wstęp wolny.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu), Marianna Wasik (producentka wydarzenia)

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Silent Love" z nominacją do Orłów. Dokument oparty na bliskości i zaufaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 14:29
6 marca poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Wśród nominowanych w kategorii "Najlepszy film dokumentalny" znalazł się debiut reżyserski Marka Kozakiewicza pt. "Silent Love". Ten obraz to dokument o miłości. 
rozwiń zwiń