Polskie Radio

Polskie Radio w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Audycje specjalne, relacje i okolicznościowe cykle

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 12:45
24 lutego mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. W geście solidarności z walczącą Ukrainą, Polskie Radio przygotowało specjalne audycje, okolicznościowe cykle, reportaże i słuchowiska. 
24 lutego mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę
24 lutego mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na UkrainęFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN
  • 24 lutego mijają dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. 
  • Polskie Radio, w dniu napaści armii rosyjskiej na Ukrainę, jako pierwsze w Polsce rozpoczęło emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim,
  • Także teraz, w geście solidarności z walczącą Ukrainą, przygotowaliśmy specjalne audycje, cykle okolicznościowe, reportaże i słuchowiska. 

Polskie Radio włączyło się w akcję "Give Peace A Chance". Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie w sobotę (24 lutego) punktualnie o godz. 9:45 na antenach wyemitowały utwór "Give Peace a Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich. 

. 

Od poniedziałku (19.02) Maciej Jastrzębski opowiada o bohaterach zmagających się z najeźdźcą, zniszczonych miastach, exodusie uchodźców, zbrodniach wojennych oraz o wsparciu, jakiego Ukrainie udziela Polska i demokratyczny świat. Specjalny cykl emitujemy od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 17.00, a w sobotę osiem odcinków już od godz. 6.00.

W poniedziałek (19.02) o godz. 21.00 zaprosiliśmy na audycję specjalną, w której m.in. wywiad z ukraińską dziennikarką, członkinią trzyosobowej ekipy, która przez pierwsze trzy tygodnie inwazji dokumentowała wydarzenia w Mariupolu i która z nagrań stworzyła wspólnie film dokumentalny "20 dni w Mariupolu". Naszym gościem była Wasylisą Stepanenko. Film "20 dni w Mariupolu" właśnie otrzymał brytyjską nagrodę filmową BAFTA w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz jest kandydatem do tegorocznych Oskarów, z ogromnymi szansami na wygraną. Gośćmi byli również: Mariana Kril - dziennikarka Polskiego Radia oraz dokumentalista, historyk, dziennikarz Taras Shumeyko, przebywający w Charkowie, z którymi rozmawialiśmy o dokumentowaniu zbrodni na Ukrainie oraz o przeżywaniu traum. 

W piątek (23.02) tuż po 0.20 wyemitowaliśmy premierowo reportaż "Dla Polski i Ukrainy" autorstwa Macieja Jastrzębskiego. Jego bohaterem jest polski ratownik frontowy Damian Duda. Mężczyzna od niemal pierwszych tygodni konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję w 2014 roku pomaga rannym żołnierzom ukraińskim walczącym w Donbasie. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny 24 lutego 2022 roku wspiera ukraińskich żołnierzy na kilku odcinkach frontu, między innymi w rejonie Buczy. Damian Duda opowiada o służbie wolontariuszy ratowników, o życiu w okopach, o trudnych chwilach, ale i momentach radosnych przeżywanych na froncie.

Tego samego dnia po godz. 17.00 zaprosiliśmy słuchaczy na audycję specjalną, którą poprowadził Paweł Lekki. 

Z kolei w wieczornej audycji "Muzyczne spotkania" po godzinie 23, w przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę, o polsko-ukraińskim spotkaniu. Album "Wędrujący ptak" to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej. Źródłowe pieśni i melodie Ukrainy na płycie zostały zachowane w oryginalnej formie ale też przetworzone – za pomocą jazzowych improwizacji i współczesnych eksperymentów, czasem niepokojących, czasem łagodnych i medytacyjnych. Artystów połączyły miłość i szacunek do źródłowych brzmień Ukrainy, które stały się fundamentami ich porozumienia i swobody we wspólnej twórczości. W Muzycznych Spotkaniach z Tatianą Sopiłko z grupy Drevo i Łukaszem Ojdaną porozmawiamy o muzyce jako głosie sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, znajdowaniu równowagi między tym, co tradycyjne, a tym, co nowoczesne oraz o ptakach – symbolach miłości, wolności i starty. 

Od 23.30, w cyklu "Ślady na piasku" reportaż "Beznadzieja tamtych dni". To opowieść o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju po wybuchu wojny 24.02.2022 roku, już od pierwszych dni płynęła z każdej strony Polski. Niemalże każda parafia i zakon dawały schronienie uciekinierom wojennym, głównie mamom z dziećmi. Przykładem takiej pomocy - na ogromną skalę - był klasztor Ojców Redemptorystów w Tuchowie, a zmarły przed rokiem O. Kazimierz Piotrowski , pracujący przez wiele lat na Ukrainie, szczególnie mocno angażował się w tę pomoc. Jego znajomość języka ukraińskiego była ogromnym wsparciem w kontaktach z uciekinierami ze Wschodu. Dlatego też zorganizował on w klasztorze redemptorystów w Tuchowie już na samym początku wojny bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Pomogło to wielu z nich rozwiązać problem utrzymania się w naszym kraju, ale także była to inicjatywa, która stała się dla nich ważnym elementem duchowego wzrostu w ich dramatycznej sytuacji. W audycji powrócimy do nagrań archiwalnych z pierwszych dni wojny i powiemy też o obecnej pomocy, która płynie z Tuchowa nadal zarówno w stronę Ukraińców, którzy pozostali w Polsce, jak i tych, którzy powrócili do swojej ojczyzny.

Natomiast w sobotę (24.02), w dniu drugiej rocznicy wybuchu wojny, "Jedyne takie miejsce" z Hrubieszowa, Łucka i Krzemieńca.  

Gościem "Wolnej soboty z Jedynką" (06.00-09.00) po godzinie 8.15 była Krystyna Kurczab-Redlich, która opowiedziała o Rosji i tamtejszym despotyzmie. 

Po godzinie 9 zaprosiliśmy na wspomniane "Jedyne takie miejsce". W audycji odwiedziliśmy Polaków mieszkających w Krzemieńcu. Opowiedzieliśmy też o Muzeum Słowackiego - miejscu ważnym w historii Polski. Byliśmy na spotkaniu redakcji przygotowującej wydanie specjalne "Monitora Wołyńskiego", dwutygodnika ukazującego się w językach polskim i ukraińskim. Rozmawialiśmy o wojnie, o pomocy i o tym co łączy i czasem dzieli Polaków i Ukraińców. 

Między godziną 12 i 13 zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "W samo południe", w której o wojnie oczami zwykłego człowieka - jak wygląda obecnie życie Ukraińców w ojczyźnie i poza granicami kraju, jak bardzo wojna odcisnęła na nich piętno, jak odnajdują się w gwałtownie zmienionej codzienności: relacje reporterów IAR o codzienności na Ukrainie. Nieustanne bombardowania, przerwy w dostawie wody, prądu i gazu - to codzienność wielu Ukraińców, którzy pozostali w ojczyźnie. Jak wygląda codzienne życie w Kijowie? Poza tym w audycji o problemach Ukraińców w Polsce; na przykład w Lublinie jest coraz mniej ośrodków zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy (aktualnie w mieście funkcjonują cztery takie placówki; mieszkają w nich głównie osoby niepełnosprawne lub chore), zwiększyła się też liczba zaburzeń lękowych i psychologicznych ukraińskich dzieci. Jak Ukraińcy odnaleźli się poza granicami kraju - w Polsce, ale również w innych państwach, z jakimi problemami się borykają? Jak Ukraińcy patrzą w przyszłość - z lękiem, z nadzieją? Czy liczą na szybkie wejście do NATO i integrację z UE? Wierzą w rychły koniec wojny czy też boją się, że potrwa ona długo? Ponadto w audycji wojna oczami osób, które są długofalowo zaangażowane w pomoc dla Ukrainy. 

W "Kulturalnej Jedynce" po godzinie 14.45 między innymi o koncercie solidarności polsko-ukraińskiej w Filharmonii Narodowej oraz o wystawie "Sztuka vs. wojna" w Galerii Okno na Kulturę. 

Po godzinie 15 dwugodzinne wydanie specjalne audycji "Więcej świata". W niej o konsekwencjach wojny dla świata: czy Zachód jest jednolity w poparciu dla Ukrainy? Przyszłość Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej, Rosjanie o wojnie i prezydencie Putinie - czy zachodnie sankcje są skuteczne i utrudniają życie zwykłym Rosjanom i osłabiają militarne możliwości Rosji, czy emigrujący Rosjanie uciekają przed wojną (poborem) czy też rzeczywiście są przeciwnikami reżimu Putina? W audycji również o szansach na ukaranie winnych wojny, o rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję oraz o tym, czy nadal obowiązuje embargo na rosyjską sztukę i kulturę – co przeczytać, zobaczyć by zrozumieć tę wojnę? 

Po godzinie 18, w  audycji "Z muzyką po Kresach" spotykamy się z ojcem Jakubem Gonciarzem, dominikaninem, współautorem książki "Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny". Ojciec Jakub Gonciarz od 14 lat pracuje w Ukrainie, obecnie w Kijowie, opowie o pracy ojców-dominikanów w Ukrainie w czasie pełnoskalowej wojny, o pomocy i wsparciu dla potrzebujących, przeżywaniu pierwszych tygodni wojny w klasztorze w Kijowie. Ponadto w audycji o tym, że od prawie dwóch lat Litwini intensywnie wspierają ogarniętą wojną Ukrainę. 

Od godziny 20 do 21 - retransmisja obszernych fragmentów koncertu "To, co najpiękniejsze – dzieciom", wieńczącego akcję Matki – matkom", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wiosną 2022 roku. Podczas koncertu Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy oraz Kiev Piano Duo w składzie Oleksandra Zaitseva i Dmytro Tavanets (artyści przyjechali specjalnie z Kijowa), wspólnie wykonali "Karnawał zwierząt" Camille’a Saint-Saensa. W drugiej części wieczoru zaprezentował się zespół Krajka z Przemyśla – z udziałem utalentowanych dzieci uchodźców z Ukrainy, którymi zaopiekowali się muzycy Krajki.

Przez cały tydzień w pasmach publicystycznych Jedynki, jak w audycjach kulturalnych, muzycznych i aktualnościach będą pojawiać się materiały związane z wojną na Ukrainie.


dwojka_logo.jpg
    

Od poniedziałku do piątku (19-23.02) w cyklu "To się czyta" o godz. 11.00 prezentujemy powieść ukraińskiej autorki Eugenii Kuzniecowej pt. "Drabina".

Pisarka życie dzieli między ojczyznę a Hiszpanię (gdzie pracuje na uniwersytecie i wraz z mężem wychowuje dzieci). Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy. Wybrane fragmenty czyta Łukasz Lewandowski.

Również od poniedziałku do piątku (19-23.02), o godz. 12.45, emitujemy cykl "Zapiski ze współczesności". Przedstawiamy w nim opowieści twórców i przedstawicieli różnych instytucji kultury z Polski niosących rozmaitą pomoc walczącym sąsiadom.

W sobotę (24.02), w dniu rocznicy ataku, na naszej antenie prezentujemy wiersze ukraińskie. Pojawią się one w następujących audycjach:

Tego dnia (24.02) wiele audycji nawiązuje do tematyki ukraińskiej, prezentujemy również twórczość ukraińskich artystów. Wątki związane z Ukrainą odnajdą Państwo w następujących audycjach:

 "Poranek Dwójki" - godz. 7.00-10.00

"Scena klasyki" - godz. 12.00-13.00 - słuchowisko "Mojżesz" według tekstu ukraińskiego autora Iwana Franko w przekładzie Jerzego Litwiniuka.

"Mojżesz" - klasyka literatury ukraińskiej z roku 1905, osnuty na motywach biblijnych, jest opowieścią o powstawaniu narodu i historiozoficzną wizją dziejów Ukraińców, co podkreśla oprawa muzyczna - liczne motywy muzyki ukraińskiej i żydowskiej w oryginalnym wykonaniu i nagraniu na lirze korbowej oraz na cymbałach, na których gra Janusz Prusinowski.

"Czytelnia" - godz. 19.00-19.30 - w audycji zaprezentujemy dwie pozycje: Eugenia Kuzniecowa "Drabina" (tł. Iwona Boruszkowska) oraz Mike Johannsen "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" (tł. Maciej Piotrowski/ Adam Pomorski)

"Filharmonia Dwójki" - godz. 19.30-23.00 - Koncert Pamięci niezwyciężonych, wystąpią Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Opery Narodowej pod dyrekcją Keri-Lynn Wilson oraz solista: Marko Komonko – skrzypce (Lwów, 22.02.2023)

Zobacz też: Solidarni z Ukrainą. Opowieści tych, którzy niosą pomoc [POSŁUCHAJ]

. .

Od poniedziałku do piątku (19-23.02) w "Porze na Trójkę" (6.00-8.45) emitowane są relacje Pawła Pawlicy z codziennego życia na Ukrainie.

Natomiast w "Zapraszamy do Trójki" (15.00-18.00) pojawiać się będą codziennie rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz cykl Macieja Jastrzębskiego - kalendarium wojenne, przypomnienie oblicza wojny głosami zwykłych ludzi, np. pisarza z Irpienia, hafciarki z Buczy. 

We wtorek (20.02), gościem "Zapraszamy do Trójki" będzie Piotr Pogorzelski, wracający po przerwie do Polskiego Radia reporter, który wiele tygodni spędził na Majdanie w Kijowie. Jego autorska audycja "Po prostu Wschód" zadebiutuje na antenie Trójki w sobotę (24.02) o g. 16.05. 

Dodatkowo informacje dotyczące Ukrainy na bieżąco będą się pojawiać w Serwisach Trójki.  

Druga rocznica inwazji Rosji na Ukrainę zbiega się także z dziesiątą rocznicą krwawych starć na Majdanie. – 18 lutego 2014 roku, podczas starć z milicją i oddziałami specjalnymi, które próbowały brutalnie spacyfikować protest, zginęło ponad 100 osób. 

Zobacz też: Dwa lata po rosyjskiej agresji. Jak wygląda codzienność w Kijowie?

19 lutego (poniedziałek) w "Stacji Kultura" (10.00-13.00) rozmowa z Rafałem Milachem, jednym z twórców zdjęć na wystawę "Ukraine. Stories of Resistance" w Instytucie Fotografii FORT. To obrazy wojny pozyskane dzięki mediom społecznościowym, obywatelskim i profesjonalnym kanałom informacyjnym. Wystawa gromadzi obrazy różnych form oporu, od bezpośrednich działań wojennych po oddolne ruchy społeczne na Ukrainie i poza jej granicami. Relacje uchodźcze, protesty, samoorganizacja, frontowe zmęczenie i zdewastowany ukraiński krajobraz przypominają o brutalnym konflikcie, który od dwóch lat toczy się za wschodnią granicą Polski.

O wojnie na Ukrainie porozmawiamy też we wtorkowym (20.02) "Resecie" (17.00-20.00). Poruszyliśmy temat wojny hybrydowej, której przykładem jest konflikt za naszą wschodnią granicą, który wybuchł już w 2014 roku. Na czym polega wojna hybrydowa? Czy we współczesnym świecie można jej zapobiegać? Na te pytania odpowie Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem. 

W środę (21 lutego) w "Wieczorze z Czwórką" (20.00-22.00) zaprosiliśmy na rozmowę z przedstawicielami Fundacji Oczami Nieba, która po wybuchu wojny stworzyła Domową Noclegownię na Łazienkowskiej 14 w Warszawie dla matek z dziećmi z Ukrainy, przyjęła i pomogła ponad 1710 osobom znaleźć stałe miejsce zamieszkania w kraju i za granicą. W tym czasie wolontariusze usłyszeli mnóstwo zatrważających i wzruszających historii i gościli: nauczycieli, lekarzy, osoby niewidome, borykające się z chorobami nowotworowymi, niepełnoletnie mamy z małymi niemowlętami, medalistkę olimpijską, żony, których mężowie są żołnierzami, zostali pojmani i są w rosyjskiej niewoli lub zostali zastrzeleni przez rosyjskich snajperów, a przede wszystkim mnóstwo dzieci, które stanowiły ponad 70 proc. wszystkich naszych gości. Udało się pomóc i znaleźć dom dla blisko 400 rodzin, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie: we Francji, Włoszech, w Niemczech, Czechach, Norwegii, Danii, Szwecji, Holandii, Irlandii, a także w USA i Kanadzie, a dla wielu z nich również pracę. Powstał reportaż fotograficzny "Wojna naszych czasów", opowiadający trudne i wzruszające historie uchodźców z Domowej Noclegowni na Łazienkowskiej oraz o pomocy wolontariuszy zaangażowanych w jej powstanie i utrzymanie.

Tego dnia wyemitowaliśmy również reportaż Oliwii Krettek "Maraton dobra" (21.02, godz. 21.45). Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra", postawić rannych na nogi.

W piątek (23.02) w audycji "Pierwsze słyszę" (07.00-10.00) rozmawialiśmy z Krystianem Machnikiem. To młody mężczyzna, który jeździł na Ukrainę przed wojną, a po jej wybuchu rozpoczął działalność pomocową. Organizuje transport leków, środków czystości, jedzenia. Zdradzi nam, jak zmieniło się życie zwykłych ludzi w kraju ogarniętym wojną.

W dniu drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę (sobota, 24.02) w audycji "Czwórka do kwadratu" (15.00-18.00) zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Borysem Tynką, honorowym konsulem Odessy w Polsce, autorem książki "Odessa 4.5.0", opowiadającej o życiu miasta w czasie wojny.

Zaprosiliśmy również do spędzenia sobotniego poranka z "Pasjonautami" (09.00-12.00). Gośćmi Martyny Matwiejuk byli dziennikarze Polskiego Radia dla Ukrainy, którzy bacznie śledzą i relacjonują wydarzenia na Ukrainie. Mariana Kril od 14 lat mieszka w Polsce, jest dziennikarką redakcji ukraińskiej Polskiego Radia, współtworzy także Polskie Radio dla Ukrainy. Jest na bieżąco z sytuacją w ojczyźnie, gdzie została cała jej rodzina i przyjaciele. Marianna obserwowała wielki exodus Ukraińców od momentu wybuchu wojny. Jak zmieniła się ich sytuacja w ciągu ostatnich dwóch lat?

Polskie Radio angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Polskie Radio - w dniu napaści armii rosyjskiej na Ukrainę - jako pierwsze w Polsce rozpoczęło emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim, by wesprzeć naszych ukraińskich sąsiadów. Przeprowadziło też wiele akcji i działań, by wspomóc uchodźców dotkniętych piekłem wojny. To m.in. 24-godzinne, specjalne programy w języku ukraińskim, uruchomienie anteny w języku ukraińskim, a także transmisja w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez nadajniki cyfrowe w technologii DAB+.

Druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Audycje specjalne w Polskim Radiu dla Ukrainy

W serwisie YouTube PolskieRadio24.pl przez całą dobę w streamingu audio-wideo przekazywane były najważniejsze informacje związane z wojną na Ukrainie. Dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy na bieżąco przygotowywali serwisy informacyjne w języku ukraińskim.

Reportaż "Ukraina moimi oczami"/Polskie Radio

W autorskim paśmie można było posłuchać podcastów "Cześć - uczmy się polskiego razem". Publiczny nadawca włączył się także w wiele akcji charytatywnych. Były to m.in. koncerty "To, co najpiękniejsze - Dzieciom". Idea pamięci i pomocy Ukrainie towarzyszyła również koncertom "Matki Matkom" czy "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". W ramach działań organizowane były także licytacje, zbiórka środków na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie. 

logo

Portal polskieradio24.pl z okazji drugiej rocznicy pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę przygotował serię artykułów, które są eksponowane w specjalnym boxie na stronie głównej.

Znajdują się tam m.in.: wywiad z Damianem Dudą, medykiem pola walki, który opowiedział jak wygląda wojna z bliska, rozmowa z Jurijem Felsztyńskim, autorem książek o Rosji i zbrodniczym reżimie Putina, korespondencje reporterów Polskiego Radia z Ukrainy, podsumowania dwóch lat wojny, rozmowy z ekspertami i znawcami problematyki Ukrainy i Rosji.

Przedstawiamy także dramatyczne historie ludzi, na których wojna odcisnęła swoje piętno.


Rocznicowych audycji posłuchasz też w Polskim Radiu dla Ukrainy

Czytaj także

Dwa lata po rosyjskiej agresji. Jak wygląda codzienność w Kijowie?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:33
– Ukraińcy w Kijowie, tak jak i pozostałych miastach oddalonych od frontu, bronią się przed Rosją pozorami normalności. W centrum miasta koncertują muzycy, działa metro. Rano i po południu ruch utrudniają korki. Otwarte są sklepy, kina i restauracje. Jednak pozorny spokój niemal każdego dnia przerywają dźwięki syren alarmowych ostrzegających przed możliwym atakiem – relacjonuje Paweł Pawlica. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Pogorzelski: 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upomnieli się o swoją godność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 10:00
To była walka dobra ze złem, w ciągu ostatnich trzech dni Majdanu było prawie 100 ofiar, skończyło się to ucieczką Wiktora Janukowycza i zwrotem Ukrainy na zachód. Wtedy rozpoczęła się aneksja Krymu i różne powstania separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co zakończyło się kolejnym krokiem. Drugą rocznicę rosyjskiej agresji na pełną skalę będziemy obchodzić 24 lutego - o wydarzeniach sprzed 10 lat mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w sprawach dotyczących Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 11:00
20 lutego 2024 roku przypada dziesiąta rocznica kulminacji krwawych wydarzeń na Majdanie w Kijowie, a także dziesięć lat od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Okupacja Krymu i wywołane przez Moskwę w kwietniu 2014 roku działania zbrojne w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa". Z lwowskich archiwów przed polską publiczność

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 12:27
- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń