Redakcja Polska

"Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" – wystawa zdjęć stolicy z lat 50. i 60. w Domu Spotkań z Historią

11.03.2024 16:15
Ponad 200 zdjęć artysty dokumentuje odbudowę stolicy i rozwój miasta, pokazuje Warszawę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami, tętniącą życiem.    
Audio
  • Wystawa "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" w DSH - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy
Wystawa "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy"Foto: materiały prasowe

Zbyszko Siemaszko fotografował Warszawę dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Wiele zdjęć publikował w tygodniku "Stolica", w którym był fotoreporterem.

Zbyszko Siemaszko - choć uważał się za dokumentalistę - kreował subiektywną, artystyczną wizję stolicy. Jak zauważa współkuratorka wystawy Katarzyna Madoń-Mitzner, jego fotografie niosą pewien przekaz propagandowy, a jednocześnie ich autor unikał pokazywania wizualnych znaków PRL-owskiej propagandy. Artysta tworzył wizję miasta jako żywego organizmu. - Ludzie, występujący tu głównie w roli przechodniów, są spójnym elementem tej wizji, podobnie jak nowe samochody, motocykle i autobusy – tłumaczy kuratorka.   

Wśród prezentowanych na wystawie prac znalazły się m.in. archiwalne okładki magazynu "Stolica", fotografie neonu Powszechnej Kasy Oszczędności, iluminowanej fasady odbudowanego Teatru Wielkiego, zdjęcie plaży w pobliżu Stadionu Dziesięciolecia czy uczestników V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Jest też fotografia wnętrza baru Frykas w Supersamie i jedna z najsłynniejszych prac Siemaszki - zdjęcie ulewy na ul. Puławskiej z widoczną biegnącą w deszczu dziewczyną. Jego bohaterką jest Grażyna Godlewska, która dzięki stronie "PoWarszawsku" kiedyś rozpoznała się na zdjęciu.

Sztuką fotografii zajmował się także Leonard Siemaszko, ojciec Zbyszka, prowadzący wraz z żoną atelier w Wilnie. Leonard Siemaszko pracował m.in. jako fotoreporter „Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Uczył fachu synów: Leonarda, Henryka i - urodzonego w 1925 r. - Zbyszka, który jako 19-latek dokumentował życie codzienne 3. Wileńskiej Brygady AK.

Mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze - tak określiła Zbyszka Siemaszkę redakcja "Stolicy" we wspomnieniu, opublikowanym po śmierci artysty w 2015 r.

Wystawa "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy", pokazująca zdjęcia ze zbiorów agencji FORUM i Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także oryginalne aparaty fotograficzne artysty, będzie czynna do 8 września. To pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku tego cenionego fotografa.  

IAR/ep

Muzeum Niepodległości w Warszawie przypomina postać Stefana Starzyńskiego, jednego z patronów 2023 roku

09.10.2023 11:29
19 sierpnia minęła 130 rocznica urodzin bohaterskiego prezydenta, który we wrześniu 1939 roku organizował cywilną obronę stolicy; 27 października minie 84. rocznica jego aresztowania.

Najlepsze obrazy Olgi Boznańskiej zostały zaprezentowane w Muzeum Gdańska

03.12.2023 14:41
- Ponad 50 prac i pamiątek z pracowni Olgi Boznańskiej, artystki przełomu XIX i XX wieku, jest prezentowanych w Muzeum Gdańska. Kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha powiedziała, że są to dzieła przechowywane w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Warszawa: koncert "Moniuszko, Paderewski, Palester" na rocznicę powstania styczniowego

21.01.2024 16:04
Koncertem symfonicznym "Moniuszko, Paderewski, Palester" w Muzeum Historii Polski upamiętniono w sobotni wieczór 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją dyrygenta Norberta Twórczyńskiego.

Nowe wystawy czasowe i pokaz rysunku Rafaela w warszawskim Zamku Królewskim

08.02.2024 12:21
Na rok 2024 Zamek Królewski zapowiada pięć wystaw czasowych z dziełami takich mistrzów jak: Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior oraz dwie nowe ekspozycje stałe.    

Po raz pierwszy w historii Polska i Rumunia organizują wspólnie sezon kulturalny

07.03.2024 08:47
Będzie on przebiegał pod hasłem "Mamy wspólny język” i oficjalnie rozpocznie się w czerwcu tego roku, a potrwa do października 2025 r.