Kinomural 2021. Ruchome murale na wrocławskich kamienicach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 12:51
Trzecia odsłona festiwalu "Kinomural" to m.in. wielkoformatowe dzieła artystów z kraju i zagranicy, prace dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi, a także premierowa odsłona projektu "Threshold" Agaty Bartos i Tomka Tryzny.
Kinomural, Wrocław 2020
Kinomural, Wrocław 2020Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Już 25 września na kamienicach wrocławskiego Nadodrza ponownie podziwiać będziemy ruchome murale. Organizatorzy zapowiadają futurystyczną podróż do krainy wyobraźni. - Pomysł powstał ponad 10 lat temu i jest wynikiem naszych zainteresowań, czyli kina autorskiego i eksperymentalnego - mówił Bartek Bartos. Jak tłumaczył, inspiracją był oczywiście też sam Wrocław, który pod względem architektonicznym jest dość nietypowym miejscem na mapie Polski. - To wynik trudnej historii naszego kraju, bo miasto to podczas wojny zostało bardzo zniszczone. Dziś wciąż ma wiele miejsc, które nazywam "powyrywanymi zębami". To przestrzenie, gdzie w tej gęstej wrocławskiej, kamienicznej zabudowie czegoś brakuje, ale to także miejsca, które nas interesują - tłumaczył gość Czwórki.

Posłuchaj
09:15 kinomurale czwórka 08_09-08-16-27.mp3 O festiwalu Kinomural opowiada Bartek Bartos (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

jak opowiadał, "Kinomural" to projekcje wielkoformatowe na ścianach budynków, któe jednak nie są traktowane jako ekrany. - Na potrzeby festiwalu bierzemy całą ścianę, a nie tylko jej fragment. Wzajemna bliskość kamienic tworzy nam ułożoną przestrzeń, więc niektórzy nazywają to największą galerią pod gołym niebem - opowiadał gość Czwórki. Jak podkreślał, "Kinomural" to nietypowe - w skali świata - wydarzenie. - Przekonujemy się o tym co roku, gdy zapraszamy artystów.

Zobacz także:

Festiwal to nie tylko projekcje, ale także performance. - Oczywiście będą animacje komputerowe, 3D, poklatkowe, instalacje audiowizualne, pokażemy też kino eksperymentalne - krótkie formy filmowe. Staramy się nie pokazywać filmów fabularnych, a raczej nietypowe projekty narracyjne. Zajmiemy więcej ścian niż w ubiegłych latach. Będą też sytuacje performatywne, bo w ramach "Kinomuralu" szukamy w świecie sztuki wizualnej innych form - mówił Bartek Bartos.


Kinomural, Wrocław 2020/fot. PAP/Maciej Kulczyński Kinomural, Wrocław 2020/fot. PAP/Maciej Kulczyński

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartek Bartos (jeden z pomysłodawców akcji "Kinomural")

Data emisji: 09.08.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń