Kinomural - największa galeria audiowizualna pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Kinomural startuje we wrześniu, ale już teraz organizatorzy ogłaszają nabór do programu tegorocznej edycji. Temat przewodni to "Odmienne stany świadomości".
Trzecia edycja Kinomuralu we Wrocławiu w 2021 roku
Trzecia edycja Kinomuralu we Wrocławiu w 2021 rokuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Sztuka audiowizualna we Wrocławiu

Kinomural to nowe medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata (m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Bułgarii, Rumunii, Francji, Turcji, Polski, Anglii, Hiszpanii, Belgii) pokazuje swoje prace na ścianach wrocławskich kamienic.

"Pierwszy człon nazwy, "kino", jest trochę mylący, ponieważ nie pokazujemy tutaj pełnometrażowych filmów" - mówi dyrektor wydarzenia Bartek Bartos. "To są krótkie formy, chociaż niektóre z nich trwają nawet dziesięć minut. Mogę jednak zapewnić, że pokazujemy rzeczy, które sami chcielibyśmy zobaczyć".

We wrześniu, na bocznych ścianach budynków wybranych dzielnic miasta, odbędą się projekcje audiowizualne różnych form filmowych, od wideoartu, przez dźwiękowy performance, kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualneJedna z nadodrzańskich ścian zostanie w tym roku w całości poświęcona na przegląd prac wyłonionych w naborze Open Call.


"Odmienne stany świadomości"

Temat przewodni tegorocznej edycji to "Odmienne stany świadomości - sen". - Inspiracją jest cytat Edgara Allana Poe: "Co widzimy, co się zdaje, snem we śnie wciąż pozostaje". Psychologowie zajmujący się naturą snów twierdzą, że istnieje specjalna kategoria nazywana "sny wielkie" - opowiada gość audycji. - Charakterystyczną cechą wskazującą, że sen należy do kategorii "wielkich" jest przemożna potrzeba opowiedzenia go drugiej osobie - nie da się go zachować dla siebie. U ludów pierwotnych treść takich snów przekazywano całemu plemieniu jako przesłanie bóstw i przeżywano je razem. Więc tutaj będziemy przeżywać wspólnie.


Źr. Facebook/Kinomural


Open Call Kinomural 2023

Dzieli się na dwa etapy:

1. Nabór, którego celem jest wyłonienie prac, które zostaną zaprezentowane w postaci wielkoformatowych projekcji na bocznych ścianach budynków jednego z wrocławskich osiedli.
2. Konkurs, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie twórców trzech wybranych prac.

Zgłoszenia można przesyłać do 30 kwietnia.


Źr. PIK/Kinomural 2022

- Wydaje mi się, że dla twórców to jest świetna okazja do zaprezentowania swojego dzieła. Większość tego typu sztuki audiowizualnej funkcjonuje na co dzień głównie w internecie, czasami w galerii - tłumaczy Bartek Bartos. - Są małe festiwale, które puszczają to w salach kinowych, no ale w takiej formule i w takiej skali pokazać swoją pracę to jest niezwykłe.


Posłuchaj
22:01 CZWORKA/Stacja Kultura - kinomural 9.03.2023.mp3 O Kinomuralu opowiada Bartek Bartos (Stacja Kultura/Czwórka)

 

 ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu)

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Silent Love" z nominacją do Orłów. Dokument oparty na bliskości i zaufaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 14:29
6 marca poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Wśród nominowanych w kategorii "Najlepszy film dokumentalny" znalazł się debiut reżyserski Marka Kozakiewicza pt. "Silent Love". Ten obraz to dokument o miłości. 
rozwiń zwiń