Czwórka

Najdroższe polskie obrazy na jednej wystawie

19.12.2011 13:29
– Okazuje się, że co innego nam się podoba, a na co innego jesteśmy w stanie wydać duże pieniądze – mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, dyrektorka galerii Art New Media, w której wystawiono najcenniejsze dzieła polskiego malarstwa współczesnego.

"Sztuka cenniejsza niż złoto. 21 najdroższych malarzy w Polsce" to tytuł wystawy, która powstała na podstawie notowań aukcyjnych w Polsce z ostatnich dwóch lat. Specjalnie w tym celu Galeria Art New Media stworzyła ranking najdroższych polskich malarzy współczesnych.

- Pomyślałam, że to byłoby ciekawe, bo i my jako galeria i widzowie mogliby się z tej wystawy dowiedzieć wiele rzeczy o naszych gustach i rynku sztuki w Polsce – mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, dyrektorka galerii. Zgromadzona na wystawie reprezentacja obrazów zaskoczyła gościa "Stacji kultura", gdyż okazało się, iż większość najdroższych współczesnych malarzy w Polsce to abstrakcjoniści, czyli reprezentanci kierunku nad Wisłą niezbyt popularnego.

- Czołówka malarzy ze względu na ceny osiągane przez ich obrazy przedstawia się następująco: Stefan Gierowski, Andrzej Wróblewski i Tadeusz Kantor potem jest Wojciech Fangor Jerzy Nowosielski i Roman Opałka – opowiadała w Czwórce Sokalska.

Zaskakujący dla wielu brak w zestawieniu dzieł najgłośniejszych polskich twórców ostatnich lat, czyli Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki czy Piotra Uklańskiego, dyrektorka galerii tłumaczyła faktem, iż malarze ci osiągają wysokie ceny na świecie, lecz w ciągu dwóch ostatnich lat nie byli odnotowani na rynku polskim.

Najdroższym obrazem, który znalazł się na wystawie jest dzieło Stefana Gierowskiego z lat 60. Zapłacono za nie 470 tysięcy złotych. Najcenniejsze polskie płótno malarstwa współczesnego z ostatnich lat, zostało namalowane przez Andrzeja Wróblewskiego, kosztowało 490 tysięcy.

- Porównując to do światowego rynku sztuki to bardzo mało, gdyż najwyższe ceny uzyskiwane za współczesnych artystów na świecie sięgaja 20 milionów dolarów, więc różnica jest gigantyczna – mówił gość Kasi Dydo.

Więcej na temat wystawy i opłacalności inwestowania w sztukę w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skradziona "Murzynka" odnaleziona w Berlinie

23.09.2011 06:20
W jednym z domów aukcyjnych w Berlinie wystawiono na sprzedaż obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, skradziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekord! Obraz polskiej malarki sprzedany za 8,5 mln dolarów

03.11.2011 05:30
Taką zawrotną sumę zapłacono za obraz Tamary Łempickiej "Rafaela na zielonym tle". To rekordowa cena za dzieło tej autorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła wystawa zdjęć Fridy Kahlo w Lizbonie

04.11.2011 19:42
Wybitna artystka, feministka, komunistka, ale przede wszystkim niezwykle silna kobieta, której życie naznaczone było cierpieniem. Taką Fridę Kahlo na zdjęciach mogą oglądać mieszkańcy Lizbony.
rozwiń zwiń