Zaczęliśmy od małego poradnika, czyli od planowania domowego budżetu, tak żeby wystarczyło nam pieniędzy od "pierwszego do pierwszego". Następnie przeprowadziliśmy Was przez temat kart płatniczych i kredytowych w Polsce. Kolejnym poruszanym przez nas tematem była dostępność banków w Internecie i wykorzystanie nowych technologii przez banki. W połowie grudnia rozmawialiśmy o kredytach hipotecznych, na samochód i inne duże inwestycje. Skąd wziąć fundusze na takie zakupy? Jakie są zasady przyznawania kredytów, związane z tym koszty, a także ewentualne możliwości wcześniejszej spłaty? Przed Świętami szukaliśmy odpowiedzi na pytania, czym się zajmuje, czym jest Rada Polityki Pieniężnej, a po Świętach rozmawialiśmy o Bankach Centralnych w Europie. W pierwszym tygodniu stycznia nieco rozjaśniliśmy Wam pojęcia ekonomiczne, które często słyszymy: spread, inflacja, WIG itd. A czy zastanawialiście się kiedyś, na co idą nasze podatki, kto nimi gospodaruje, jak są planowane wydatki w budżecie państwa? O tym też juz rozmawialiśmy!
Badaliśmy również historię kryzysu gospodarczego, czyli wszelkie załamania gospodarcze w przeszłości, jak je pokonano, z czego wynikały i jakie wyciąga się z nich wnioski. Szukaliśmy także odpowiedzi na pytanie, jak planuje się działania gospodarcze na przyszłość. W najmroźniejszym tygodniu tego roku rozmawialiśmy o funkcjonowaniu amerykańskiego systemu finansowego. Tydzień później zbadaliśmy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje? Tego, jak co tydzień mogliście się dowiedzieć z audycji "Pod Lupą" i "Bed and Breakfast".
Tydzień później przyjrzeliśmy się historii Strefy Euro - które państwa są w tej strefie, jak ona działa, jakie są plusy i minusy wspólnej waluty. Zestawiliśmy ze sobą wszystkie za i przeciw wejściu Polski do strefy euro i sprawdziliśmy, jaka jest polska polityka monetarna wobec euro? Rozmawialiśmy też o kursach walut - co wpływa na siłę waluty, jak to się przekłada na nasze życie, ceny, kredyty... można by wymieniać bez końca. W ostatnim tygodniu w "Pod Lupą" i "Bed and Breakfast" rozmawialiśmy o historii pieniądza - skąd się wzięły pieniądze, jakie były inne środki płatnicze, jak wprowadzano waluty w poszczególnych państwach.
16 tydzień akcji, to również codzienne rozmowy o finansach w audycji "Czwarty Wymiar". Oto tematy, które mogliście usłyszeć i zobaczyć na naszej antenie:
Poniedziałek – Nowe technologie w bankowości technologicznej w dobie kryzysu.
Wtorek – Banknoty i ich najnowsze zabezpieczenia (w kryzysie zwiększa się bowiem liczba fałszywek, jak je rozpoznać?).
Środa – Bezpieczeństwo transakcji internetowych.
Czwartek – Najnowsze technologie stosowane w kartach płatniczych (m.in. zbliżeniowych).
Piątek – Zabezpieczenia bankowe, wymyślne sejfy, niezawodne systemy. Jak banki chronią nasze pieniądze?
Artykuły, dźwięki i wideo z audycji poruszających tę tematykę znajdziecie na naszej stronie internetowej.
Przez 16 tygodni, w każdy poniedziałek po godzinie 13 w audycji "Pod Lupą" oraz w niedzielę po 7.20 w audycji "Bed and Breakfast" przyglądamy się skutkom ekonomicznego kryzysu, z którym mamy obecnie do czynienia.
We współpracy z NBP zapraszamy do studia gości i rozmawiamy z nimi o wszystkim, co w związku z kryzysem bardziej i mniej dotyka każdego z nas. Możecie więc spodziewać się krótkich materiałów reporterskich - sond, minireportaży i wywiadów - zarówno audio jak i wideo. Czekamy również na Wasz głos w tej sprawie!
Poruszamy zagadnienia niezwykle istotne dla całej gospodarki oraz punkt widzenia przysłowiowego Kowalskiego, czyli skupiamy się na tematach poważnych, ale... w serwisie "Stop kryzysowi!" znalazło się też miejsce na komiksowe historyjki, traktujące rzeczywistość z lekkim przymrużeniem oka.
Projekt "Stop kryzysowi!" został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski.
Bądźcie z nami!
Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.