Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
Audio
  • Czego potrzebują młodzi, by zaistnieć na rynku pracy? - sonda (4 do 4/Czwórka)
  • Anna Balcerzak- Raczyńska i Agnieszka Bulik o zatrudnianiu młodych ludzi (4 do 4/Czwórka)
Anna Balcerzak-Raczyńska i Agnieszka Bulik w Czwórce
Anna Balcerzak-Raczyńska i Agnieszka Bulik w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

/

Komisja Europejska postanowiła wesprzeć młodzież na rynku pracy i zaproponowała przepisy dotyczące realizacji Inicjatywy na Rzecz Zatrudnienia Młodych, oraz dodatkowe pieniądze – 6 mld euro, do podziału w całej Europie. Do Polski na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi ma trafić w przyszłym roku 400 mld euro. Dzięki tym środkom osoby do 25. roku życia mają mieć zapewnione m.in. dobrej jakości praktyki i staże.

Zdaniem ekspertów, jedną z głównych przyczyn bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce jest brak doświadczenia. – Jeśli młodzi ludzie szybko nie podejmą pracy bądź stażu mogą mieć problem, bo pracodawca wybierze potem pracowników z doświadczeniem – mówi Agnieszka Bulik z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego z Randstad.

– Z badań realizowanych przez PARP i Uniwersytet Jagielloński wynika, że pracodawcy oczekują od przyszłych pracowników doświadczenia, ale najczęściej było to pół roku – mówi Anna Balcerzak- Raczyńska, starszy specjalista w Departamencie Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP . – Czasy, gdy przyszły pracownik powinien mieć 20 lat i 5 lat doświadczenia bezpowrotnie minęły.

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone: niektórzy piszą, że pieniądze się przydadzą, inni, że "nie należy wspierać, ani pomagać, bo młodzi sobie poradzą".

W Ministerstwie Pracy powstają jednak pomysły, jak spożytkować pieniądze, które Polska ma otrzymać. Jednym z nich jest zapytanie o zdanie najbardzdiej zainteresowanych, czyli młodych ludzi. – Pytanie, czy oni sami to wiedzą – pytają retorycznie goście Czwórki.

Dowiedz się więcej o tym, gdzie należy szukać pracy, by ją znaleźć, w jakich branżach jest zapotrzebowanie  na siłę roboczą i co zrobić, by osiągnąć wymarzone stanowisko. Posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4" .

(kd)

Czytaj także

Polska - to nie jest kraj dla młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 11:00
Są w Polsce regiony gdzie ponad 60 proc. bezrobotnych ma mniej niż 34 lata. Co dziesiąty ma wyższe wykształcenie. Jak mimo trudnej sytuacji na rynku pracy znaleźć zatrudnienie - radzi Agnieszka Blechert, psycholog biznesu i doradca personalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokaż mi swóją rodzinę, powiem Ci gdzie dostaniesz pracę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 15:00
Podobno dziś dyplomy, kursy, doświadczenie to za mało żeby znaleźć dobrą posadę. Teraz podobno liczy się też to z jakiego domu pochodzisz i jakim kapitałem kulturowym dysponujesz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń