Co dzieje się z ciałem człowieka na słońcu?
Choć zimna woda to ochłoda, to jednak przy bardzo wysokich temperaturach należy zachować umiar i rozsądek. Dlatego przed wejściem do wody w upalne dni trzeba przygotować organizm do spadku temperatury. Woda przewodzi ciepło znacznie lepiej i ochładza organizm 20 razy szybciej niż powietrze. - Na plaży nasze ciało oddaje dużo ciepła. Pocimy się, a nasza skóra jest bardzo mocno przekrwiona - tłumaczy Natalia Niedziela z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. - Kiedy gwałtownie wejdziemy do wody, następuje skurcz naczyń krwionośnych, który sprawia, że cała krew spływa do serca. Organ zostaje nagle mocno obciążony, dochodzi do sytuacji, w której zmniejsza się przepływ krwi do mózgu, i w efekcie może dojść do utraty przytomności.
Zimna woda zdrowia nie doda
Zimna woda może doprowadzić także do skurczu mięśni. - Możemy poczuć, że nagle nie jesteśmy w stanie się ruszyć, że jesteśmy "zamknięci". To jedna z oznak szoku termicznego - dodaje rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Pacjent może mieć wtedy hiperwentylację, bo ośrodek w mózgu dostaje informację, że organizm ma za mało tlenu. To jest bardzo niebezpieczne dla osób, które przebywają w wodzie. Człowiek może wtedy stracić kontrolę nad swoim ciałem, zasłabnąć, stracić przytomność i utonąć.
Jak wchodzić do wody?
By uniknąć takiej sytuacji, zanim się zanurzymy w wodzie, musimy się powoli schłodzić. Najpierw stopniowo zanurzamy pachy, klatkę piersiową i głowę, czyli te części ciała, gdzie znajdują się duże naczynia krwionośne.
04:45 CZWÓRKA Stacja Nauka - szok termiczny - 09.08.2022.mp3 Szok termiczny - co to jest i jak sobie z nim radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)
- Bardzo dobrym sposobem adaptacji jest też ochłodzenie karku wodą z morza czy z jeziora. Wtedy nasz organizm bardzo szybko poczuję tę zmianę, ale stanie się to w środowisku kontrolowanym - podkreśla ekspertka. - Do morza wchodzimy spokojnie, a do basenu nie wskakujemy. Wtedy prawdopodobnie nic nam się nie stanie.
Sprawdź także:
Szok termiczny - co robić?
Jeśli jednak będziemy mieć do czynienia z osobą, która doznała szoku termicznego, musimy jak najszybciej doprowadzić do ustabilizowania temperatury ciała poszkodowanego. Należy go przenieść w ciepłe, suche i bezwietrzne miejsce i zdjąć przemoczone ubranie. Osoby takiej nie należy nagle ogrzewać. Podnoszenie temperatury musi odbywać się stopniowo.
Zobacz: Gwiżdże, krzyczy, macha rękami. I dba o bezpieczeństwo nad wodą >>>
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 09.08.2022
Godzina emisji: 12.24
kul