Rak płuca. "Nie działa profilaktyka, chorują coraz młodsi"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 19:50
W styczniu 2021 roku Główny Inspektorat Sanitarny zadeklarował, że do 2030 roku Polska będzie krajem wolnym od tytoniu. I choć liczba palaczy systematycznie spada, to jednak wciąż jest ich sporo - bo około 8 mln Polaków. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Rocznie w Polsce na raka płuca zachorowuje prawie 23 tys. nowych pacjentów. 18 tys. chorych umiera prof. Dariusz Kowalski

- Rak płuca jest najczęstszym nowotworem występującym po pierwsze w grupie mężczyzn, ale także i kobiet - zaznacza prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowy Instytut Onkologii-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca. - Jeśli zaś chodzi o przyczynę zgonów, jest pierwszą przyczyną śmierci z powodu chorób nowotworowych w obu grupach. 

Posłuchaj
03:19 CZWÓRKA Czat Czwórki - rak pluc 24.08.2021.mp3 "Rak płuca – kojarzysz?" - o nowej kampanii edukacyjnej (Czat Czwórki/Czwórka)

Nasza kampania adresowana jest do ludzi w każdym wieku, także do tych, którym ciężko jest zerwać z nałogiem. Apelujemy, żeby badać się profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Aleksandra Wilk

Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Forum Raka Płuca, organizatora kampanii "Rak płuca – kojarzysz?", zaledwie co trzecia niepaląca osoba wie, że nowotwór płuca jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu raka. Nieco większą świadomość mają osoby palące, ale ci z kolei wykazują mniejszą świadomość w zakresie szkodliwości palenia tytoniu w stosunku do osób niepalących. - Świadomość Polaków jest bardzo niska, przybywa chorych i to w coraz młodszym wieku. Mamy pacjentów diagnozowanych już w wieku 35 lat - mówi Aleksandra Wilk, koordynator i rzecznik prasowy Sekcji Raka Płuca Fundacji "To się leczy". 

Posłuchaj także:

Rak płuca jest jednym z nielicznych nowotworów, gdzie znamy czynnik etiologiczny. To palenie papierosów. 95 proc. wszystkich rozpoznań choroby dotyczy palaczy albo byłych palaczy prof. Dariusz Kowalski

Co więcej, palacze nie wiedzą także, jakie badanie profilaktyczne należy wykonać w celu wczesnego wykrycia raka płuca. A rak płuca najczęściej diagnozowany jest w stadium zaawansowanym wymagającym leczenia farmakologicznego, co jest związane z brakiem występowania objawów na wczesnym etapie choroby. Należy pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka płuca rośnie u osób, które palą wyroby tytoniowe od dłuższego czasu. Jednak ten trend można cofnąć. Po pięciu latach życia bez palenia papierosów ryzyko zachorowania na tytoniozależne nowotwory zmniejsza się, a po 10 latach jest już o połowę niższe niż to, które ma osoba paląca. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 15.30

kul

Czytaj także

Psycholog w każdej szkole potrzebny od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:50
Kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do tragedii - ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wtóruje mu Fundacja na Rzecz Praw Ucznia - inicjator akcji "Psycholog w każdej szkole".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezdrowe przekąski znikną ze sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:28
Od 1 kwietnia producenci niektórych rodzajów chipsów, batonów, czy ciastek muszą zmienić ich skład albo wycofywać je ze sprzedaży. Wchodzą bowiem w życie przepisy mające na celu ograniczenie tzw. tłuszczów trans w żywności.
rozwiń zwiń