Nawadniaj organizm. Poznaj triki, by o tym pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 13:47
Lato to pora roku, podczas której szczególnie powinniśmy dbać o nawodnienie naszego organizmu. Codzienne, regularne picie wody jest najlepszym sposobem by zapobiec odwodnieniu. Podpowiadamy, jak o tym pamiętać. 
Eksperci zalecają, w upały pamiętać o wodzie minieralnej
Eksperci zalecają, w upały pamiętać o wodzie minieralnejFoto: Oleksii Shalamov/ Shutterstock

Czas wakacji jest czasem laby i beztroski. By wypełni z nich korzystać warto pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowiu. Dzięki temu na pewno nie uciekną nam cudowne letnie chwile. Jedną z podstawowych kwestii dotyczących naszego zdrowia w upalne dni jest nawodnienie organizmu. Regularne picie może nas ustrzec przed odwodnieniem i związanymi z nim konsekwencjami. 

- Odwodnienie najczęściej występuje w nietypowych sytuacjach, gdy faktycznie, fizjologicznie nie dostarczamy wody do organizmu np. zbyt intensywni trenujemy, nie nawadniamy się - mówi Agata Gaździńska, kierownik Pracowni Dietetyki i Leczenia Otyłości w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. - Wodę tracimy nie tylko z moczem, ale również przez parowanie - oddaje. 

Objawy odwodnienia

Gdy dochodzi do odwodnienia organizmu, nasz organizm jasno nas o tym informuje. Objawy są łatwe do zauważenia, a ekspertka wymienia wśród nich: osłabienie, ból głowy, zawroty głowy, drżenie mięśni oraz objawy z zaburzeń układu krążenia, jak obniżone ciśnienie czy niemiarowe bicie serca. - Co istotne 10 procent utraty wody może spowodować nawet zgon - ostrzega rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Z tego względu zwyczaj regularnego picia jest szczególnie istotny. Pijmy zanim poczujemy pragnienie, zanim zachce się nam pić - dodaje.  

Niestety wielu z nas wie, że powinniśmy wypić minimum 1,5 litra wody dziennie, i wypija go przed południem. Myślimy, że mamy to "z głowy". - Nie, to nie wystarczy. Musimy się nawadniać regularnie, małymi porcjami - maksymalnie 1 szklanka wody na raz - podpowiada rozmówczyni Czwórki. 


Posłuchaj
03:54 czwórka stacja nauka 12.07.2022.mp3 Jak nawadniać organizm? Jak pamiętać o piciu wody? (Stacja nauka/Czwórka)

 

Ile powinniśmy pić wody?

Zapotrzebowanie na wodę każdego z nas jest indywidualne. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca picie około 30 ml wody dziennie na kilogram masy ciała. To zapotrzebowanie na wodę zależy te od naszego poziomu aktywności fizycznej i temperatury w jakiej przebywamy. - Gdy jest upał to zapotrzebowanie na wodę się zwiększa - wyjaśnia Agata Gaździńska. - Dla polskiego społeczeństwa są przyjęte następujące normy: dzieci, w zależności od wieku i płci powinny pić od 0,7 l do 2,5 l wody dziennie. Dorośli od 2 do 3 litrów dziennie. Najwięcej wody potrzebują kobiety w procesie laktacji i osoby intensywnie trenujące - dodaje. 

Dzienne spożycie wody powinniśmy zwiększać wraz z rosnącą temperaturą powietrza. Obok wody warto nawadniać się też izotonikami, herbatkami owocowymi i ziołowymi, sokami owocowymi i warzywnymi, najlepiej świeżo przygotowanymi. W aptekach możemy też kupić płyny nawadniające, w których są elektrolity w odpowiednim stężeniu. 

Triki na pamiętanie o wodzie

Wiemy, że powinniśmy pić wodę. Wiemy jak ją pić. Często jednak o tym nie pamiętamy. Agata Gaździńska podpowiada, co pomoże nam nie zapomnieć. - Dobrze zacząć dzień od szklanki wody. Dzięki temu wejdziemy w rytm, sprawi, że będziemy pamiętać o tej wodzie. Warto mieć butelkę wody stale przy sobie. Można kupić bidony i butelki z filtrami, dzięki którym zaopatrzymy się w wodę niemal w każdym miejscu. Do diety powinniśmy włączyć większą ilość warzyw i owoców, które są bogate w wodę - podpowiada. - Pracując postawmy szklankę wody obok siebie, gdy będziemy mieli ją blisko łatwiej będzie po nią sięgnąć - dodaje. 

Pamiętajmy też, że do nawadniania organizmu nie nadaje się ani kawa, ani herbata. Te są bardzo moczopędne, raczej prowadzą do wydalania wody z organizmu, niż jego nawadniania.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

Przyszłość miast a zmiany klimatyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 14:00
Wizja kryzysu klimatycznego wpływa na wiele aspektów naszego życia. Zmiany dotyczą każdego z nas z osobna, ale również tego, jak wyglądają i funkcjonują całe miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie marnujmy wody". Jak mądrze nią gospodarować?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 21:14
- Mamy przekonanie, że wody na pewno nigdy nie zabraknie, to nieprawda. Nie chodzi o to, by jej nie używać, ale o to, by używać jej mądrze i nie marnować - mówił w rozmowie z Czwórką Sławek Brzózek, ekolog.
rozwiń zwiń