"Wspieraj Kulturę". Dlaczego warto czytać książki?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 11:55
- Z czytaniem jest jak z chodzeniem na siłownię. Tu liczy się systematyczność. Niestety, nawyk sięgania po książki trzeba w sobie wypracować - tłumaczył Robert Jasiak, twórca inicjatywy "Wspieraj Kulturę".  
Rober Jasiak w studiu Czwórki
Rober Jasiak w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Robert od ponad dekady promuje czytelnictwo. Jest inicjatorem akcji "Literacka Ulica" i podcastu "Kartkowanie rąk nie brudzi".
  • Według badań Krajowego Instytutu Mediów w ubiegłym roku odnotowano wzrost czytelnictwa wśród nastolatków. 72 proc. badanych w tym wieku było czytelnikami książek. Niestety, ponad połowa wszystkich Polaków nie przeczytała w 2022 roku ani jednej pozycji.

- To i tak znakomity wynik i ja się bardzo z tego cieszę. To oznacza, że ci ludzie będą dorastać ze swoimi ulubionymi autorami - zaznaczał w rozmowie z Czwórką Robert Jasiak, twórca inicjatywy "Wspieraj Kulturę".

Przygodę z czytaniem można zacząć w każdym wieku 

Gość Czwórki nie zawsze był fanem literatury. - Jako nastolatek miałem inne priorytety, czytałem bardzo, bardzo mało, i głównie bryki, ściągi z lektur. "Kliknęło" mi głowie dopiero podczas przygotowań do matury i zdałem sobie sprawę, że zacząć swoją przygodę z czytaniem można właściwie w każdym wieku - wspominał. - Dopiero kilka lat temu zrozumiałem, że Mickiewicz czy Słowacki mówili w takim języku, jaki był dostępny w ich czasach. To była wówczas mowa ulicy - podkreślał. - Ta literatura nie zawsze niosła też pozytywny przekaz. Tymczasem warto pokazywać książki - drogowskazy, które pokażą młodzieży, jak być lepszym człowiekiem.

Pandemia - napędziła czytelnictwo?

- W tym czasie ludzie, którzy w życiu nie przeczytali żadnej książki, właśnie zaczęli to robić. Młodzi ludzie pozostawieni byli trochę sami sobie i literatura wyciągnęła do nich rękę. Czytali o problemach, jakie dotykały ich samych - opowiadał Robert Jasiak. Pojawiły się też nowe platformy literackie w sieci, które skupiają coraz więcej osób. - Tam mówienie o książkach jest nie akademickie, a prowadzone zwykłym językiem. Dzięki temu młodym adeptom czytelnictwa łatwiej jest trafić na właściwe pozycje, które będą zgodna z zainteresowaniami.

Sprawdź także:

Kto w Polsce nie czyta książek?

Badania Krajowego Instytutu mediów wykazały jednak, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku żadnej książki. - Z czytaniem jest jak z chodzeniem na siłownię. Tu liczy się systematyczność, której trzeba się nauczyć. Dziś panuje nacisk na pracę, więc nie starcza nam czasu na czytanie i relaks. Ciężko jest też wygrać książkom z serialami, których jest ostatnio bardzo wiele - tłumaczył Robert Jasiak.

Jak zaznaczał, książka może być świetnym prezentem na urodziny czy imieniny. - To naprawdę dobry pomysł na podarunek. Dziś poezja jest świetna i warto po nią sięgać - polecał. - Zachęcam nie tylko do odwiedzania księgarń czy bibliotek, ale także antykwariatów, najczęściej prowadzonych przez ludzi z pasją. Warto obcować w ten sposób z literaturą. 

Posłuchaj
21:45 literatura_PR4_AAC 2023_08_11-08-09-21.mp3 Robert Jasiak mówi o literaturze i zachęca do czytania książek (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Robert Jasiak ("Wspieraj Kulturę". Jest inicjatorem akcji "Literacka Ulica" i podcastu "Kartkowanie rąk nie brudzi")

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 09.20

kd

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń