Polskie Radio
Section05
e-book

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka bibliotekarz aktywność społeczeństwo KSIĄŻKA Audiobook gry planszowe gra miejska Monika Suszek Trójka

Tuwim, Gałczyński i Makuszyński dołączyli do domeny publicznej

- Od 1 stycznia każdy może opublikować utwory Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kornela Makuszyńskiego własnym kosztem, nie musząc prosić spadkobierców o zgodę ani nie płacąc za to żadnych licencji. Tak samo jest jeśli chodzi o postaci z tych utworów, jak choćby "Koziołek Matołek" czy "Małpka Fiki-Miki" - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Rojek z Fundacji Legalna Kultura.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kornel Makuszyński Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Paweł Siwek legalna kultura domena publiczna Dwójka

Rynek e-booków rośnie w tempie 50 proc. rocznie

Osoby wybierające książkę w wersji cyfrowej czytają niemal trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 proc. rynku książki w Polsce, to rosną w tempie 50 proc. rocznie. Szacuje się, że obecnie wartość rynku sięga 85 mln zł. Zwiększyć sprzedaż e-booków może pomóc proponowane przez Komisję Europejską ujednolicenie podatku VAT na e-booki i drukowane książki.
Zobacz więcej na temat:  ebook