Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 12:09
- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Aktor Wojciech Dolatowski (filmowy Kuba) na planie filmu Śubuk w Przemyślu
Aktor Wojciech Dolatowski (filmowy Kuba) na planie filmu "Śubuk" w PrzemyśluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wielbiciele polskiego kina, drugiego dnia 57. FPFF, oprócz filmu "Śubuk" w reżyserii Jacka Lusińskiego mogli między innymi po raz pierwszy obejrzeć film "Tata" w reżyserii Anny Maliszewskiej. Oba obrazy pokazywane są w konkursie głównym tegorocznego festiwalu i walczą o Złote Lwy, oba poświęcone są także trudnemu rodzicielstwu.

"Film zrobiliśmy z gniewu" 

"Śubuk" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia walki matki autystycznego chłopca o prawo do jego edukacji. Jak wyjaśniał reżyser Jacek Lusiński, temat autyzmu stał się tylko pretekstem do tego, by ukazać niezwykle trudne położenie matek samotnie wychowujących niepełnosprawne czy chore dzieci. Przy tworzeniu filmu, jak podkreśla, towarzyszył mu gniew.

- System daje 2119 złotych dla matki, zakazując jej wykonywania innych czynności zarobkowych. Na jedno dziecko? Nie. Na wszystkie. Jeżeli masz troje dzieci, dostajesz taką samą kwotę. Jeżeli matka chce dorobić, to traci. Film zrobiliśmy z gniewu (...). I to nie jest kwestia tego rządu, tamtego rządu, to jest kwestia systemu, który od czasu wolnej Polski jest taki sam, z drobnymi korektami finansowymi - zaznaczył Lusiński.

[ŚUBUK - oficjalny zwiastun; źródło: YouTube; kanał: KinoSwiatPL]

W rolę matki dziecka z autyzmem wcieliła się Małgorzata Gorol. Aktorka podkreśla, że jest zaszczycona tym, że może reprezentować grupę matek samotnie wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. - Dla nich zrobiłam tę rolę. To jest film, żeby je przytulić, dodać im otuchy, żeby powiedzieć: widzimy was, jesteśmy z wami. Widzimy, co to jest za poświęcenie. To jest film dla urzędników, polityków, przedszkolanek, lekarzy, pracujących w państwowej służbie zdrowia, którzy źle traktują na każdym etapie: dochodzenia, załatwiania orzeczeń… - mówi aktorka.

"Tata" - o tacierzyństwie

W debiutanckim filmie "Tata" Anna Maliszewska podjęła kwestię trudnego ojcostwa. - Chciałam pokazać to, że nie wiadomo, jak być ojcem - mówi reżyserka. - Obserwuję to, że mężczyźni z pokolenia urodzonego w latach 60., 70,. 80., często wychowani przez samotne mamy albo mamy niekoniecznie samotne, ale bez udziału mężczyzn, wycofali się z życia rodzinnego. Wydaje mi się, że mężczyźni w moim wieku i młodsi nie do końca wiedzą, jak być tatą. Nie do końca wiadomo, jak być ojcem, jak być miękkim, czułym, delikatnym, wrażliwym. Jak stawiać na komunikację, która jest bardzo ważna w związkach, a jednocześnie być mężczyzną (...) - kontynuuje twórczyni filmu. - Dużo się mówi o macierzyństwie. Chciałabym, żeby przyszedł czas na tacierzyństwo, bo to pomoże kobietom i mamom - konkluduje.

"Apokawixa" - pierwszy polski film o zombie

Prezentacja "Apokawixy" została zaplanowana na środę 14 września. Xawery Żuławski podejmuje w swojej produkcji temat kondycji naszej planety. - Tu nie chodzi o proroctwa - mówi reżyser filmu. - Jeśli żyje się czujnie w naszych czasach i wrażliwie i empatycznie, trudno nie mieć innych wniosków - podkreśla Żuławski. Choć temat filmu jest poważny, to forma filmu jest pełna przewrotnego humoru. - Staram się być poważny, a wychodzi śmiesznie - wyjaśniał reżyser. - Może chodzi o to, że jestem wesołym człowiekiem i kiedy bardzo chce się coś zrobić na poważnie, to wychodzi śmiesznie. Już się do tego przyzwyczaiłem, ale myślę, że gdybym starał się to zrobić na śmiesznie, to wyszłoby na poważnie albo źle. To jest moja przewrotna natura - dodaje reżyser.

Na środę 14 września zaplanowano również m.in. premierowy pokaz filmu "Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida. Film inspirowany jest historią Macieja Berbeki, legendarnego polskiego himalaisty, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata.

[Broad Peak - oficjalny zwiastun; źródło: YouTube; kanał: NETFLIX.PL]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 9.30

djr

Czytaj także

"Airborne" - przez Tokio po Oscara? "Początkowo nie docierało to do mnie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 11:38
- W trakcie festiwalu miałem sen, że zajmuję ósme miejsce, a i tak obudziłem się szczęśliwy. Natomiast jak już wstałem i przeczytałem maila, że film może w przyszłym roku powalczyć o największą nagrodę w przemyśle filmowym, to wręcz spanikowałem, zacząłem krzyczeć i trząsłem się. Nie potrafiłem tego tak do końca przyjąć do świadomości - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Jobczyk, reżyser "Airborne", najlepszej animacji Short Shorts Film Festival Asia w Tokio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Całe spektrum polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:45
W Gdyni rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku o główną nagrodę - Złote Lwy - powalczy aż 20 produkcji, w sekcji filmów mikrobudżetowych zaprezentowanych zostanie 7, a w sekcji filmów krótkometrażowych 30 tytułów.
rozwiń zwiń