Polskie Radio

Grzegorz Schetyna: są pewne trudności ws. śledztwa smoleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 07:55
Nie popełniliśmy błędu nie domagając się międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej - uważa minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
Audio
  • Grzegorz Schetyna, szef MSZ: są pewne trudności ws. śledztwa smoleńskiego (Salon polityczny Trójki)
Szef MSZ Grzegorz Schetyna
Szef MSZ Grzegorz SchetynaFoto: Polskie Radio

- Są pewne trudności wynikające z faktu, że śledztwa prowadzone są równolegle w Polsce i Rosji, ale taką podjęliśmy decyzję, bo taka była rzeczywistość w 2010 roku. Uważam, że kolejne przedłużenie pracy prokuratury jest już ostatnim i śledztwo zostanie zamknięte do końca roku - powiedział.

Minister Schetyna odniósł się także do informacji podawanych przez niemieckiego dziennikarza, który twierdzi, powołując się na informacje niemieckiego wywiadu, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - Nie mam sygnałów, że ta notatka wnosi coś nowego do sprawy. Jeżeli polskie służby będą uważały, że tam znajduje się coś interesującego, to służby niemieckie na pewno pomogą i to udostępnią - powiedział.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Trudno sobie wyobrazić, żeby prezydent czy premier mogli polecieć teraz do Smoleńska - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, komentując skład polskiej delegacji na uroczystości 5. Rocznicy katastrofy Tu-154M.

Grzegorz Schetyna przyznał, że rząd długo zastanawiał się nad tym, kto ostatecznie powinien reprezentować Polskę w tym roku w Smoleńsku.

Minister przypomniał, że kilka tygodni temu do Rosji na pogrzeb Borysa Niemcowa nie został wpuszczony marszałek Senatu.

10 kwietnia do Smoleńska delegacji rządowej będą przewodniczyć szef kancelarii premiera Jacek Cichocki oraz minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Do Smoleńska lecą również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu. W uroczystości wezmą również udział rodziny ofiar katastrofy.
Centralne uroczystości 5. rocznicy katastrofy samolotu TU-154M odbędą się rano 10 kwietnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 11.00.

Pomnik smoleński

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna ma także dziś rozmawiać z ambasador RP w Moskwie o budowie pomnika smoleńskiego. Rosja chce, by w zamian za zgodę na budowę pomnika w Smoleńsku, Polska zezwoliła na wzniesienie w Krakowie pomnika czerwonoarmistów. Takie stanowisko przekazał minister kultury Rosji polskiej ambasador Katarzynie Pełczyńskiej - Nałęcz. Grzegorz Schetyna powiedział, że trudno to traktować jako poważną propozycję strony rosyjskiej. Jego zdaniem, pomysł, by zastosować "zasadę wzajemności" budowy pomników smoleńskiego i czerwonoarmistów, to "kiepski żart".

Doroczne wystąpienie szefa MSZ

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zapowiedział, że 23 kwietnia wystąpi przed Sejmem z informacją o celach i zadaniach polityki zagranicznej w 2015 r.

- Mamy już przygotowaną datę w ustaleniu z panią premier Ewą Kopacz. To jest 23 kwietnia tego roku - powiedział Schetyna.

Szef MSZ co roku wygłasza w Sejmie przemówienie nt. stanu i celów polityki zagranicznej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Grzegorz Schetyna (szef MSZ)

Data emisji: 2.04.2015

Godzina emisji: 8.12

to/fbi

Czytaj także

Antoni Macierewicz: ustalenia prokuratury w sprawie katastrofy smoleńskiej nie mają nic wspólnego z faktami

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 21:15
- Ustalenia prokuratury w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku nie mają nic wspólnego z ustalonymi dotychczas faktami - oświadczył Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw katastrofy smoleńskiej. Według śledczych, jedną z przyczyn katastrofy było zderzenie z brzozą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo smoleńskie. Ustalenia polskich prokuratorów dzielą polityków

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 11:31
Piątkowa konferencja Prokuratury Wojskowej na temat katastrofy smoleńskiej budzi wiele emocji. Politycy, którzy gościli w "Śniadaniu w Trójce" byli mocno podzieleni w ocenie ustaleń śledczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co z pomnikiem katastrofy w Smoleńsku? Rosjanie stawiają warunki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 12:32
Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z rosyjskim z ministrem kultury Władimirem Medinskim. Rozmowy dotyczyły budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, miejsc pamięci oraz współpracy kulturalnej.
rozwiń zwiń