Polskie Radio
Section05
Mariusz Błaszczak

"Polska nie przyjmie uchodźców w ramach przesiedleń"

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom, że Polska nie przyjmie uchodźców w ramach dobrowolnych przesiedleń do Unii Europejskiej. Chodzi o najnowszą propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przyjęcia kolejnych 50 tysięcy osób, ale dobrowolnie, a nie w ramach obowiązkowego rozdzielnika. To był jeden z tematów spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Błaszczak Luksemburg

"Wojewodowie niezwłocznie przystępują do usuwania szkód"

Dwie ofiary śmiertelne, 39 osób rannych, największe zniszczenia w woj. lubuskim i wielkopolskim; wojewodowie niezwłocznie przystępują do usuwania szkód - poinformował w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, prezentując bilans nocnych wichur, które przeszły nad Polską. Jestem w kontakcie z premier Beatą Szydło; o godz. 13.30 pani premier będzie w woj. lubuskim, w Zielonej Górze - dodał szef MSWiA.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak pogoda wiatr

Dodatkowe zabezpieczenia na obozach harcerskich

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że organizacje harcerskie zostaną włączone w system ostrzegania przed nawałnicami. To odpowiedź na sytuację, gdy na obozie w Suszku w czasie nawałnicy zginęły dwie harcerki. Gościem Polskiego Radia 24 był Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 harcerstwo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak pogoda deszcz nawałnica

Szef MSWiA: bezpośrednia łączność na obozach harcerskich

Ponad 550 razy interweniowali w ciągu ostatniej doby strażacy, usuwając skutków podtopień i wichur. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, opady deszczu przechodziły przez obszar całego kraju, ale najbardziej intensywnie padało na południu. Wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla województw śląskiego i małopolskiego. – Służby, wojewodowie, a także zespoły zarządzania kryzysowego w powiatach i gminach są przygotowane – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak IMGW MSWiA nawałnica Hanna Gronkiewicz-Waltz Chojnice pogoda