Polskie Radio
Section05
Mariusz Błaszczak

"Śmierć Igora Stachowiaka przypomina mi czasy stalinowskie"

PO chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu szefowie MSWiA Mariusz Błaszczak i MS Zbigniew Ziobro przedstawili w Sejmie informację ws. okoliczności zatrzymania oraz późniejszej śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. W poniedziałek do Sejmu trafił wniosek w tej sprawie. O sprawie Igora Stachowiaka mówił w audycji Rozmowa PR 24 poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach polityka Michał Szczerba Platforma Obywatelska Sejm Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości policja polska policja Mariusz Błaszczak MSWiA

Śmierć Igora Stachowiaka. Szefowie policji odwołani

Na wniosek Komendanta Głównego Policji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołał komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa City Security, dr Mariusz Sokołowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Jachowicz z tygodnika „wSieci” oraz  Marcin Rybak z „Gazety Wrocławskiej”.
Zobacz więcej na temat:  policja policja polska MSWiA Mariusz Błaszczak

Szef MSWiA: relokacje próbą stworzenia nowego społeczeństwa

Mariusz Błaszczak ocenił, że kryzys migracyjny w Europie jest faktem; choć swoje apogeum miał w 2015 r., do dziś napływają do Europy kolejne fale migracji z Północnej Afryki, z Bliskiego Wschodu. Szef MSWiA był gościem Kongresu "Polska Wielki Projekt" i uczestniczył w panelu "Integralność Europy w obliczu kryzysu migracyjnego".
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie POLSKA Polska Wielki Projekt Mariusz Błaszczak

Unijna narada. Szef MSWiA za odsyłaniem imigrantów

W Brukseli dziś kolejna unijna narada poświęcona pracom nad nowym prawem azylowym. Będą o tym dyskutować ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów. Mariusz Błaszczak powiedział w środę, że jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn i - jak zaznaczył w TVP Info - taką propozycję przedstawi na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie MSWiA Mariusz Błaszczak uchodźcy Bruksela Unia Europejska ŚWIAT

Po 19 latach prokuratura postawiła zarzut zabójstwa

Przez prawie dwie dekady sprawca brutalnego morderstwa 17-letniej Iwony Cygan był nieuchwytny, sprawę więc umorzono. Dopiero gdy śledztwem zajęło się krakowskie Archiwum X, badające niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat, udało się zatrzymać podejrzanego. Paweł K., ps. Młody Klapa, który był poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania, został zatrzymany w Austrii. Obecnie jest już w Polsce. O sprawie Iwony Cygan i policyjnym Archiwum X mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa Collegium Civitas i były policjant kryminalny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zabójstwo policja MSWiA Mariusz Błaszczak kryminał

Rząd chce w miejsce BOR służby skutecznej i profesjonalnej

Dotychczasowy komendant małopolskiej policji, nadinsp. Tomasz Miłkowski, od środy obejmie stanowisko szefa Biura Ochrony Rządu. Poinformowała o tym premier Beata Szydło. Miłkowski oświadczył, że w BOR potrzebne są zmiany, ale osoby służące w formacji nie mają powodów do obaw. W Debacie Dnia komentarz Tomasza Pietrygi z Rzeczpospolitej i Jarosława Włodarczyka z Press Club Polska.
Zobacz więcej na temat:  Biuro Ochrony Rządu policja MSWiA Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm Mariusz Błaszczak Beata Szydło