Polskie Radio

Szef KE: kryzys migracyjny w Europie będzie trwał kilka lat

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 12:42
Nie łudzę się, że to, czego dziś doświadczamy, szybko przejdzie do historii - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas wizyty w Pasawie w Bawarii.
Audio
  • Kraje członkowskie Unii Europejskiej chcą przyspieszyć proces deportacji nielegalnych migrantów, którzy nie mają szans na azyl w Europie. Do 2020 roku na ten cel ma być przeznaczonych 800 milionów euro z unijnego budżetu. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
Imigranci przebywają na grecką wyspę Lesbos, po przebyciu Morza Egejskiego, z wybrzeży Turcji
Imigranci przebywają na grecką wyspę Lesbos, po przebyciu Morza Egejskiego, z wybrzeży TurcjiFoto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

- Ludzie muszą wiedzieć, że (kryzys migracyjny) to nie jest problem chwilowy, przejściowy, ale że musimy się z nim zmagać dłużej - dodał szef KE, który w Pasawie, przy granicy niemiecko-austriackiej, odwiedził jeden z najważniejszych w Niemczech ośrodków przyjmowania migrantów. Ocenił, że kryzys na pewno nie zakończy się przed świętami Bożego Narodzenia.

Juncker podkreślił, że Europie "nie potrzeba nowych murów (...), a na pewno nie między państwami Unii". Bronił także niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przed krytyką ze strony niektórych polityków, według których działania kanclerz pogarszają sytuację. - Co innego mogła zrobić? Pozwolić, by ludzie radzili sobie sami? - zapytał.

SERWIS SPECJALNY: IMIGRANCI W EUROPIE
1234mn.jpg

Zdaniem przewodniczącego KE uchodźcy w przyszłości będą mieli swój wkład na rzecz europejskiego dobrobytu. "Kto ucieka, ten nie jest leniwy; to ktoś, kto decyduje i podejmuje ryzyko" - dodał, podkreślając, że do zwalczenia kryzysu konieczne jest działanie całej społeczności międzynarodowej.

Unia Europejska zmaga się obecnie z falą migrantów z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców do końca obecnego roku do Europy dotrze ok. 700 tys. migrantów, a przynajmniej drugie tyle - w roku 2016.

PAP/agkm

Czytaj także

Niemcy: ponad pół miliona osób złożyło w 2015 roku wnioski o azyl

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 21:51
Od początku roku w Niemczech zarejestrowano ok. 577 tys. ubiegających się o azyl. Tylko we wrześniu do systemu wstępnej rejestracji EASY wpisano ok. 164 tys. imigrantów - ogłosił w środę szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Angela Merkel potwierdza liberalną politykę wobec imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 14:08
Pomimo krytyki ze strony sojuszników oraz spadku popularności wśród wyborców kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że nie zmieni liberalnej polityki wobec uchodźców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z kryzysem migracyjnym. Nowe ustalenia UE

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 17:46
Kraje UE uzgodniły w czwartek, że będą szybciej i skuteczniej przeprowadzać deportacje nielegalnych imigrantów oraz wzmocnią ochronę zewnętrznych granic Unii. Na spotkaniu szefów MSW Francja zaproponowała plan stworzenia europejskiej straży granicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd przedstawił w Sejmie informację o uchodźcach. "Samorządy nie będą do niczego zmuszane"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 22:18
We wrześniu resort administracji wysłał do wojewodów pismo ws. możliwości ewentualnego zakwaterowania uchodźców oraz weryfikacji miejsc, do których mogliby trafić - wynika z informacji przedstawionej w czwartek w Sejmie przez szefa MAC Andrzeja Halickiego.
rozwiń zwiń