Polskie Radio

Rewolucja na Ukrainie. Opozycja przejmuje władzę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 17:00
Koniec ery Janukowycza! Obowiązki głowy państwa przejął nowy przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow, który wywodzi się z partii opozycyjnej. Do wtorku ma powstać nowy rząd. 25 maja Ukraińcy będą wybierać prezydenta.
Audio
  • Tysiące ludzi znów na Majdanie. Mieszkańcy Kijowa przychodzą, by oddać część poległym od kul milicjantów. Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
Rewolucyjny weekend w Kijowie. Opozycja przejmuje władzę
Rewolucyjny weekend w Kijowie. Opozycja przejmuje władzęFoto: EPA/BODO MARKS

Opozycja bierze władzę w swoje ręce. Parlament odsunął od władzy nie tylko prezydenta Wiktora Janukowycza, ale też polityków zajmujących kluczowe stanowiska w państwie.

Ołeksandr Turczynow przejął obowiązki prezydenta>>>

Szefem resortu spraw wewnętrznych przestał być znienawidzony przez Majdan Witalij Zacharczenko. Leonid Kożar przestał pełnić funkcję szefa ukraińskiej dyplomacji. Zmienił się także prokurator generalny. Z informacji przekazywanych przez dotychczasową opozycję wynika, że Wiktor Pszonka chciał uciec z Ukrainy, ale został zatrzymany na lotnisku w Doniecku. Doszło do strzelaniny i Pszonce udało się zbiec. Nie wiadomo, gdzie się znajduje. Tak samo jak zagadką pozostaje miejsce pobytu Janukowycza.

W ramach nowych porządków opozycja chce powołać nowy rząd w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Skład Rady Ministrów ma być gotowy we wtorek. Wśród najpoważniejszych kandydatów na stanowisko premiera wymienia się między innymi: Arsenija Jaceniuka (szefa parlamentarnej frakcji Batkiwszczyna) oraz byłego ministra spraw zagranicznych Petro Poroszenko. W tym kontekście padało także nazwisko byłej premier Julii Tymoszenko, która w sobotę opuściła charkowskie wiezienie.

Tymoszenko oświadczyła jednak, że nie chce być premierem. Napisała, że jej rzekoma kandydatura jest dla niej samej niespodzianką. Nikt tego z nią nie konsultował. Podkreśliła, że nie chce kandydować i dlatego prosi by przerwać wszelkie spekulacje na ten temat.

Tymoszenko nie kryje, że gra o dużo wyższą stawkę: chce zostać prezydentem Ukrainy.  Deputowani zdecydowali, że wybory prezydenckie odbędą się 25 maja. Nie wiadomo, czy była premier pozostanie wspólnym kandydatem wszystkich sił opozycyjnych. W czasie, gdy przebywała w więzieniu, start w wyborach prezydenckich zapowiadali trzej liderzy ugrupowań opozycyjnych, czyli wspominany Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok.

Julia Tymoszenko wprost z więzienia przyjechała do Kijowa (źródło: UA 1+1/x-news)

Trudna do przewidzenia jest przyszłość dotychczasowego prezydenta. Frakcja parlamentarna Partii Regionów obarczyła Janukowycza całkowitą odpowiedzialnością za to, co stało się w kraju od początku protestów antyrządowych, które wybuchły w listopadzie 2013 roku.
- Przeżywamy jedną z najtrudniejszych i najbardziej tragicznych chwil w historii naszego państwa. Ukraina została ograbiona i porzucona, jednak nie ma to znaczenia wobec tragedii, która spotkała dziesiątki ukraińskich rodzin, które straciły swych bliskich po obu stronach konfliktu. Ukraina została zdradzona. Cała odpowiedzialność za to spoczywa na Janukowyczu i jego najbliższym otoczeniu - głosi oświadczenie frakcji Partii Regionów.

Według ostatnich oficjalnych danych w starciach zginęły 82 osoby. Kilkaset osób zostało rannych. Śledztwo w sprawie zabójstw, których ofiarą padli uczestnicy antyrządowych protestów, zostało już wszczęte . Wszystkie przypadki połączono w jedną sprawę dotyczącą masowego zabójstwa.

- Wszystkie zabójstwa, które zostały popełnione na Majdanie, wcześniej były rozproszone w oddzielnych sprawach karnych. Zajmowały się nimi organy spraw wewnętrznych niskiego szczebla. Milicja badała sprawy, w których ta sama milicja zabijała ludzi… - tłumaczył Ołeh Machnicki, odpowiedzialny za pracę prokuratury.

Według niego, podjęto działania, których celem jest zatrzymanie i postawienie przed sądem dotychczasowego prokuratora generalnego.

Trwają też poszukiwania Janukowycza. W sobotnie popołudnie przebywał najprawdopodobniej w Charkowie. W specjalnym nagraniu odgrażał się, że władzy nie odda.

"Nie wiadomo, gdzie jest Janukowycz"

Janukowycz: nie ustąpię (źródło: UA 1+1/x-news)

Na ulicach Kijowa porządku pilnuje Samoobrona Majdanu. Nie ma ani milicjantów, ani innych mundurowych.
Samoobrona Majdanu jest także w podkijowskiej rezydencji Janukowycza.
Widać, że prezydent i jego współpracownicy uciekali w pośpiechu. W willi znaleziono ślady po ogniskach, w których palono dokumenty. Jak relacjonują świadkowie, akt było bardzo dużo. Część wrzucono do pobliskiej rzeczki. Płetwonurkowie wyławiają papiery z wody. Są sortowane i przeglądane. Znaleziono między innymi rachunki opiewające na miliony dolarów. - To dokumenty rozliczeniowe potwierdzające bankowe wpłaty od sponsorów i kolegów Janukowycza na dziesiątki, dziesiątki milionów dolarów - twierdzą ludzie, którzy przeglądają papiery.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/asop

''

Zobacz więcej na temat: Kijów Rosja Ukraina
Czytaj także

Brzeziński: Zachód musi zaoferować gotówkę Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 17:34
USA muszą twardo rozmawiać z Rosją o Ukrainie, UE musi wyjść poza slogany i zaoferować Ukrainie pomoc finansową, bo kraj ten jest na skraju bankructwa - powiedział były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Zbigniew Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

23.02.2014 Partia Regionów oskarża Janukowycza. Były prezydent się ukrywa [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 14:00
Nowa rzeczywistość polityczna na Ukrainie. Władza w kraju przechodzi w ręce opozycji. Partia Regionów uznała zaś, że za to co się stało na Ukrainie, odpowiada Wiktor Janukowycz. Parlament musi wkrótce wyłonić nowy rząd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pusty pałac Janukowycza pod Kijowem. Setki porzuconych dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:00
Parlament przejął na własność państwa luksusową rezydencję odsuniętego dzień wcześniej od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Międzygórze (Meżyhiria), jeden z najlepiej strzeżonych dotąd obiektów w państwie, od soboty jest otwarte dla ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska telewizja: ukraińscy nacjonaliści polują na naszego reportera

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 11:22
Media państwowe informują o antyrosyjskich nastrojach na Ukrainie. Jako przykłady dziennikarze państwowej telewizji podają niszczenie pomników Lenina i groźby pod adresem jednego z ich reporterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komentatorzy: Ukraina wychodzi z postsowieckiej niewoli egipskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 14:41
Po obaleniu prezydenta Janukowycza ukraiński parlament na nowo tworzy system polityczny w kraju. Deputowani zdecydowali, że wskażą premiera do wtorku. Wybory prezydenckie wyznaczyli na 25 maja.
rozwiń zwiń