Polskie Radio

Antysemityzm w Europie ma się dobrze. Jest raport UE

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 15:14
Antysemityzm jest rozpowszechnionym zjawiskiem w krajach Unii Europejskiej - wynika z przedstawionego w piątek raportu Agencji Praw Podstawowych UE (FRA). Agencja wezwała kraje "28" do walki z tym zjawiskiem, zwłaszcza w internecie.
Antysemityzm w Europie ma się dobrze. Jest raport UE
Foto: Wikimedia Commons אני יצרתי

Raport, pierwszy tego typu w UE, sporządzono na podstawie badania wśród Żydów, mieszkających w ośmiu krajach: w Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Węgrzech i Łotwie. To w tych państwach żyje 90 proc. społeczności żydowskiej w Unii.
Według 66 proc. Żydów antysemityzm jest problemem w krajach, gdzie mieszkają. Zdaniem 76 proc. respondentów w ciągu ostatnich pięciu lat zjawisko to się nasiliło. 38 proc. respondentów przyznało, że unika noszenia symboli, przez które mogą być rozpoznani jako Żydzi.
-To niepokojący przykład tego, jak uprzedzenia mogą się utrzymywać przez wieki. Dzisiaj nie ma na nie miejsca w naszym społeczeństwie - oświadczył szef FRA Morten Kjaerum.

Boją się napaści
33 proc. uczestników badania obawia się, że w ciągu następnych 12 miesięcy może paść ofiarą fizycznego ataku, a 46 proc. boi się, że będą obrażani lub szykanowani w miejscu publicznym. Odsetek osób, które zostały zaatakowane fizycznie jest o wiele niższy, ale tu bardziej od liczb liczy się poziom strachu - powiedział na konferencji prasowej rzecznik FRA Friso Roscam Abbing.

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie jeden na pięciu respondentów był nękany, został słownie obrażony lub zaatakowany fizycznie. Spośród tych osób ofiarami fizycznych ataków było 2 proc. respondentów. W badaniu zaznaczono też, że niewiele ofiar zgłasza ataki policji.
-Doświadczyłem antysemickich obelg nie od neonazistów czy lewaków, ale od zwykłych ludzi o umiarkowanych poglądach politycznych - powiedział cytowany w raporcie 30-latek z Niemiec.Z badania wynika, że w ciągu pięciu lat 29 proc. respondentów rozważało emigrację, gdyż nie czuło się bezpiecznie w kraju zamieszkania.

Najgorzej jest w internecie

Według szefa FRA wyjątkowo niepokojące jest zjawisko antysemityzmu w internecie, "który powinien być narzędziem komunikacji i dialogu, a staje się instrumentem antysemickiego prześladowania". Najgorsza sytuacja panuje we Włoszech, na Węgrzech, w Belgii i we Francji.
-Wydaje mi się, że od kiedy założyłam konto na Facebooku, doświadczyłam więcej antysemickich komentarzy niż przez całe życie. To bardzo przygnębiające. Tempo, w którym nieprzyjazne komentarze mogą być przekazywane, jest przerażające i prowadzi do poczucia głębokiego niepokoju, który może nie łączyć się z codziennym doświadczeniem bycia Żydówką w wielokulturowym społeczeństwie - powiedziała cytowana w raporcie 50-letnia kobieta z Wielkiej Brytanii.
Ponad połowa respondentów (59 proc.) uważa, że problemem jest także antysemityzm w mediach. W ostatnim roku ponad połowa ankietowanych (57 proc.) słyszała lub widziała twierdzenia, że Holokaust to mit lub że jest on wyolbrzymiany.
Według rzecznika FRA - istnieje przyzwolenie społeczne na antysemityzm. Dlatego tak duża odpowiedzialność spoczywa na osobach publicznych, np. politykach lub dziennikarzach. Powinni oni unikać antysemickich stwierdzeń i reagować na nie, np. jasno mówić, że są one nie do przyjęcia - zaznaczył.

"Trzeba zwalczać antysemityzm"
Unijna agencja w raporcie zaapelowała do krajów "28" o bardziej ukierunkowane działania na rzecz walki z antysemityzmem. Państwa UE muszą "skutecznie i kompleksowo rejestrować łamanie podstawowych praw społeczności żydowskiej" - podkreśliła FRA.
Wezwała też kraje do szukania sposobów zwalczania zjawiska antysemityzmu w sieci. Agencja proponuje, by państwa UE rozważyły utworzenie wyspecjalizowanych wydziałów policji, które kontrolowałyby przestępstwa nienawiści w internecie.

PAP, iz

Czytaj także

"Żydokomuna rządząca Polską to szkodliwy stereotyp"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 06:42
Profesor Paweł Śpiewak przekonuje, że mit Żydów komunistów mordujących polskich patriotów, to echo odwiecznych antysemickich stereotypów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kogo nie lubią Polacy? Rządowe badania nt. dyskryminacji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 14:26
- Największą niechęć odczuwamy wobec mniejszości seksualnych - donosi "Gazeta Wyborcza", która dotarła do badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarna lista Żydów"? UE nie ma takich planów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:59
Unia Europejska nie wprowadzi zakazu wjazdu dla "agresywnych żydowskich osadników”. Tak mówią dyplomaci i urzędnicy w Brukseli z którymi rozmawiało Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce legalnie działa partia, która tępi "Żydziorów"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 08:42
Choć konstytucja zabrania istnienia partii dopuszczających nienawiść rasową i narodowościową, w Polsce zarejestrowano ugrupowanie głoszące jawnie antysemickie poglądy - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski antysemityzm bez Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:49
Już po raz trzeci przeprowadzono badanie dotyczące antysemityzmu w Polsce. Choć liczba antysemitów spada, to taka postawa nadal jest dość powszechna w polskim społeczeństwie, choć Żydów jest wśród nas zaledwie kilka tysięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież: chrześcijanin nie może być antysemitą

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 15:00
- Sprzecznością byłoby, gdyby chrześcijanin był antysemitą, jego korzenie są żydowskie - mówił papież Franciszek delegacji rzymskich Żydów. Apelował o wykorzenienie antysemityzmu z serc ludzi.
rozwiń zwiń