Nauka

Jądrowa walizka zasili misję na Marsa!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 10:05
Wielki krok do podoboju Marsa i Księżyca tuż przed nami. Wkrótce powstaną kosmiczne elektrownie jądrowe.
Wielki krok do podoboju Marsa i Księżyca już za nami. Kosmiczne elektrownie jądrowe są już przygotowane do produkcji.
Stan gotowości ogłosił James Werner z U.S. Department of Energy (DOE). Projekt kosmicznego zasilania jest wspólnym pomysłem DOE i NASA. Pierwszy prototyp powstanie w 2012 roku.
Kosmiczne elektrownie jądrowe różnią się od ziemskich. Do funkcjonowania nie potrzebują wielkich przestrzeni, skomplikowanych systemów chłodzenia i murów ze zbrojonego betonu. - Nikt nie rozpoznałby w naszym reaktorze systemu energii jądowej - mówi Werner. Rzeczywiście: reaktory mają mieć. ok. 30,5 cm szerokości i 61 cm wysokości, czyli rozmiary walizki, którą można wnieść na pokład samolotu.
Do tej pory kosmiczne zasilanie opierało się na energii słonecznej i paliwie chemicznym. To jednak ograniczone zasoby. Paliwo kiedyś się kończy, a energia słoneczna nie daje odpowiedniego "kopa", poza tym działą tylko wówczas, kiedy jest "słonecznie", w kosmosie to zaś nie takie oczywiste. Fuzja jądrowa powinna rozwiązać te problemy. - Reaktory jądrowe mogą generować energię w każdych warunkach, produkując stale taką samą ilość energii - mówi Werner. Nie tylko podczas marsjańskiej nocy, ale i po ciemnej stronie Księżyca, w kraterach, jaskiniach i innych tego typu miejscach. System ma generować do 40 kW energii, czyli tyle, ile zasila osiem domów na Ziemi. Da astronautom dostęp do prądu wszędzie tam, gdzie będą go potrzebowali.

Stan gotowości ogłosił James Werner z U.S. Department of Energy (DOE). Projekt kosmicznego zasilania jest wspólnym pomysłem DOE i NASA. Prototyp powstanie w 2012 roku.

Kosmiczne elektrownie jądrowe różnią się od ziemskich. Do funkcjonowania nie potrzebują wielkich przestrzeni, skomplikowanych systemów chłodzenia oraz murów ze zbrojonego betonu. - Nikt nie rozpoznałby w naszym reaktorze systemu energii jądrowej - mówi Werner. Rzeczywiście: reaktory mają mieć ok. 30,5 cm szerokości i 61 cm wysokości, czyli rozmiary walizki, którą można wnieść na pokład samolotu. 

Do tej pory kosmiczne zasilanie opierało się na energii słonecznej oraz paliwie chemicznym. To jednak ograniczone zasoby. Paliwo kiedyś się kończy, a energia słoneczna nie daje odpowiedniego "kopa"; poza tym działa tylko, gdy jest "słonecznie", co w kosmosie nie jest takie oczywiste.

Nowa technologia NASA i DOE powinna rozwiązać te problemy. - Reaktory jądrowe mogą generować energię w każdych warunkach, produkując stale taką samą jej ilość - mówi Werner. Nie tylko podczas marsjańskiej nocy, ale i po ciemnej stronie Księżyca, w kraterach, jaskiniach i innych tego typu miejscach.

System ma generować do 40 kW energii, czyli tyle, ile zasila osiem domów na Ziemi. Da astronautom dostęp do prądu wszędzie tam, gdzie będą go potrzebowali.

(ew/PhysOrg.com/abc.es)

Czytaj także

NASA rezygnuje z łazika

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 13:14
Badający Marsa "Spirit" nie będzie już jeździł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprzedaż w NASA: kup prom kosmiczny!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 13:51
NASA zamierza pozbyć się trzech promów kosmicznych i ponad 2 tysięcy innych przedmiotów. Oferty na Atlantis czy Endeavour można składać do 19 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Awaria kosmicznej klimatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 11:13
- Konieczne będą kolejne spacery w przestrzeni kosmicznej, by naprawić klimatyzację na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowali przedstawiciele NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec problemów na ISS

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 10:33
Klimatyzacja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny lot statku SpaceShipTwo

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 11:00
Trwa wyścig kosmiczny prywatnych firm. Gra idzie nie tylko o prestiż, ale przede wszystkim o lukratywne kontrakty z rządem USA. Ktoś musi przejąć schedę po wahadłowcach NASA. I wozić w kosmos turystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atom najtańszą energią

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 09:54
Energia atomowa jest najtańszą opcją energetyczną dla Wielkiej Brytanii na najbliższe lata. Takiego zdania są doradcy rządu w Londynie, którzy opublikowali kontrowersyjny raport w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balanga na Marsie prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 00:10
NASA zawsze pilnowała, żeby astronauci nie pomagali sobie procentami. Teraz to może się zmienić. Czerwone wino może pomóc w utrzymaniu wysokiej sprawności ciała w stanie nieważkości.
rozwiń zwiń