Kultura

Z kamerą wśród punkowych komiksów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 08:56
Powstał film o pionierze undergroundowego komiksu w Polsce, żywej legendzie sceny punk - Dariuszu "Pale" Palinowskim. "Zakazany owoc nr 6" pokazany zostanie w Krakowie.

"Zakazany owoc" był punkową serią komiksową, która nie stroniła od seksu, przemocy, antyklerykalizmu i czarnego humoru. Pięć numerów, które na początku lat 90. narysował Dariusz "Pała" Palinowski ma status kultowy. Wystarczy powiedzieć, że najciekawsze polskie wydawnictwo komiksowe - Kultura Gniewu zostało założone właśnie po to, żeby wydać pierwszy numer "Zakazanego owocu".

Brutalna strona komiksu

Palinowski zaczynał jako wokalista punkowych zespołów 07 zgłoś się i Amen. W czasie transformacji systemowej zaczął rysować swoje pierwsze komiksy. Są to chaotyczne, wulgarne dzieła, które w bezlitosny sposób opisują otaczającą go rzeczywistość oraz samą scenę punk. Rysunek w prosty sposób konfrontuje czytelnika z brutalną stroną życia. Palinowski stał się pionierem niezależnego komiksu w Polsce. Rysowanie porzucił jednak w 2000 roku.


Powstał za to film dokumentalny "Zakazany owoc nr 6", który przygląda się Palinowskiemu po 10 latach życia w ukryciu. Będzie go można obejrzeć w czwartek, 7 kwietnia o godzinie 20.00 w Kawiarni Naukowej w Krakowie, wstęp wolny.


Rysownik wychodzi z cienia

Kamera śledzi starania Palinowskiego zmierzające do otwarcia w Toruniu sklepu o nazwie „Komix Gadżet Shop”. Filmowi towarzyszy muzyka zespołów związanych ze sceną punk, takich jak: Amen, The Bold & The Beautifull, Core Ball, Mass Kotki i On Yer Bike. O Palinowskim opowiadają znawcy komiksu: Jerzy Szyłak, Jarosław Składanek, Michał „Śledziu” Śledziński i Wojtek Obremski.

- "Zakazany owoc nr 6" jest dziełem wulgarnym, niekiedy bluźnierczym, szokującym. Taki jednak jest nasz bohater - piszą twórcy filmu, Le Kolektiff Negatif - Pała jest żywą historią punk rocka w Polsce i chętnie dzieli się tą historią z nami. Film ten jest więc historią jego życia jako punka, jako niezależnego rysownika, jako antyspołecznego ironisty.


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Komiksiarz, który nie został górnikiem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 11:07
Jego ojciec pracował w kopalni, większość jego znajomych również. On jednak został komiksiarzem...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Pinokio stał się bojowym robotem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 09:32
Początkowo był tylko drewnianą marionetką, ale popkultura zmieniła go w bohatera brutalnego komiksu, kosmonautę i gwiazdę niejednej rewii na lodzie. Pomyśleć, że twórca Pinokia - Carlo Collodi początkowo planował go w 15 rozdziale swojej książeczki po prostu uśmiercić!
rozwiń zwiń