Redakcja Polska

Koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. KE: nie ma w Polsce zagrożenia dla praworządności

06.05.2024 13:49
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada szybki koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. unijnego traktatu. Komisja uznała dziś, że nie ma systemowego zagrożenia dla praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce. Jej zdaniem wątpliwości rozwiewa plan reform wymiaru sprawiedliwości przygotowany przez nowy rząd wyłoniony po październikowych wyborach. Plan zawiera działania legislacyjne i nielegislacyjne. Ursula von der Leyen uznała to za przełom. 
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenShutterstock/Alexandros Michailidis

"Dziś jest nowy rozdział dla Polski. Po ponad 6 latach jesteśmy przekonani, że procedura z artykułu 7 może zostać zakończona. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy i głęboko zakrojonych reform. Ma to znaczenie dla narodu polskiego i dla całej Unii. Jest to świadectwo odporności, praworządności i demokracji w Europie" - napisała w oświadczeniu szefowa Komisji.

Pozytywna ocena Komisji dotycząca sytuacji w Polsce zostanie oficjalnie zaprezentowana 21 maja, na spotkaniu ministrów do spraw europejskich unijnych krajów w Brukseli. I wtedy - jak się oczekuje - państwa członkowskie uznają procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu za bezcelową i Komisja ją formalnie zakończy.

Takie też były oczekiwania ministra do spraw europejskich. Adam Szłapka mówił w ubiegłym tygodniu w Brukseli, że Polska zrobiła wiele, by doprowadzić do zakończenia procedury. Wyliczał przyjętą w Sejmie ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, w przygotowaniu ustawy o rozdzieleniu prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Starania polskiego rządu

Polska zabiegała, by Komisja zakończyła procedurę z artykułu 7. jeszcze w tym półroczu, za czasów przewodnictwa Belgii w Unii. Od 1 lipca pracami Wspólnoty będą kierować Węgry. W drugiej połowie roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, zacznie się tworzenie nowej Komisji Europejskiej i cała sprawa mogłaby się przedłużyć.

Procedurę praworządnościową z artykułu siódmego unijnego traktatu Komisja rozpoczęła przeciwko Polsce w grudniu 2017 roku. Powodem były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Ta procedura przede wszystkim napiętnowywała Polskę i osłabiała jej pozycję, ale nie doprowadziła do sankcji w postaci kar finansowych czy pozbawienia głosu w Unijnej Radzie. Żaden wniosek w tej sprawie nie został zgłoszony, ale też nie byłoby jednomyślności, by go zatwierdzić.

IAR/dad

Wzrost progu minimalnych wydatków w NATO do 3 procent. Radosław Sikorski: to nie jest stanowisko rządu

06.05.2024 09:40
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie uzgadniał z rządem propozycji podniesienia do 3 procent PKB minimalnych wydatków obronnych w NATO. W wywiadzie dla Polskiego Radia szef polskiej dyplomacji ocenił, że podniesienie tego progu mogłoby posłużyć Donaldowi Trumpowi do podważania zobowiązań, wynikających z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.

Rosja podnosi gotowość niestrategicznych sił jądrowych

06.05.2024 11:13
Rosja ogłosiła ćwiczenia niestrategicznych sił jądrowych. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że chodzi o "przygotowanie do podniesienia gotowości bojowej, związane z wypełnianiem zadań wojskowych". Moskwa oświadczyła, że ma to związek z oświadczeniami Zachodu, które nazwała "prowokacyjnymi".