Raport Białoruś

Białoruskie błędne koło: więzienie za brak rejestracji, a ta jest niemożliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:46
Na Białorusi niezależne organizacje pozarządowe z reguły nie dostają zgody na rejestrację. Natomiast za działalność bez niej grozi kara pozbawienia wolności. Dlatego Białoruski Dom w Warszawie uruchomiło centrum wspierające działaczy, którzy chcieliby zalegalizować organizację - w Polsce.
Aleś Zarembiuk
Aleś ZarembiukFoto: Białoruski Dom Warszawie/Igor Kulej

Centrum wspomagające białoruski trzeci sektor oferuje pomoc w rejestracji organizacji, porady prawne, różnego rodzaju pomoc praktyczną. Zaprasza aktywistów, którzy działają na terytorium Białorusi i nie mogą z powodów politycznych zarejestrować organizacji w białoruskim ministerstwie sprawiedliwości, tudzież taką zgodę im wycofano.

-  Projekt powstał dzięki naszym kolegom z Białorusi. Niejednokrotnie przedstawiciele organizacji pozarządowych zwracali się do nas, żebyśmy im pomogli w rejestracji w Polsce – powiedział portalowi Polskiego Radia Aleś Zarembiuk, kierujący centrum. Opozycjonista zaznacza, że legalizacja działalności pozwala na większą przejrzystość, bo pieniądze, które działacze dostają z funduszu pomocy rozwojowej czy wparcia demokracji, wpływają na konto organizacji. Dodatkowo, można wówczas ubiegać się o te fundusze europejskie, które nie mogą być przyznawane organizacjom niezarejestrowanym.

Aleś Zarembiuk podkreślił, że działalność niezarejestrowanej organizacji na Białorusi skutkuje odpowiedzialnością karną z artykułu 193 białoruskiego kodeksu karnego.  - Już kilka osób trafiło za kraty z tego powodu, m.in. działacze organizacji ”Partnerstwo”. Zajmowała się ona obserwacją wyborów. W 2006 roku na kary więzienia skazani zostali Emira Bronicka, Aleksander Szałajka, Andriej Astriejka. Był również proces tego rodzaju przeciwko Młodemu Frontowi i w nim także kilka osób zostało oskarżonych – mówi Aleś Zarembiuk.  Zaznacza, że sam też mógł trafić do więzienia, jako członek Młodego Frontu, w czasie gdy przeciw tej organizacji wszczęto sprawę karną.

Centrum wsparcia organizacji pozarządowych chce w przyszłości pomagać też w tłumaczeniu raportów o działalności dla ministerstw, składaniu sprawozdań do urzędu skarbowego i innych instytucji państwowych w Polsce. Wydana też będzie broszura z informacjami o działaniu organizacji pozarządowych w Polsce.

Białoruski opozycjonista zaznaczył, że na Białorusi działają organizacje zbliżone do władz, które starają się prezentować jako ruchy społeczne. - W istocie to struktury państwowe, tak jak BRSM (Białoruski Republikański Związek Młodzieży), czy Biała Ruś. Współpracują z władzą, nie są niezależne – wyjaśnił. Im centrum nie pomoże, bo nie są to de facto organizacje pozarządowe. - Ale każda inicjatywa obywatelska, która chce mieć rejestrację w Polsce, może liczyć na nasze wsparcie, rady i praktyczną pomoc w urzędzie skarbowym, przy składaniu sprawozdań i przy załatwianiu niezbędnych spraw – podkreślił działacz Białoruskiego Domu w Warszawie. Dodał, że rejestracja organizacji w Polsce nie jest na Białorusi zakazana.

PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wolności w Mińsku pod hasłem solidarności z Ukrainą. Zatrzymano co najmniej sześć osób

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 20:30
Około 2-3 tysięcy osób wzięło we wtorek udział w tradycyjnym marszu z okazji świętowanego przez białoruskie środowiska niezależne i opozycyjne Dnia Wolności. W tym roku akcja odbywała się pod znakiem wsparcia dla ukraińskiej walki o wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziesięciu posłów z Litwy zaopiekuje się więźniami politycznymi z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 22:04
Dziesięciu litewskich posłów różnych partii politycznych zobowiązało się do objęcia opieką po jednym białoruskim więźniu politycznym - ogłosił wiceprzewodniczący parlamentu Litwy oraz pomysłodawca akcji Petras Ausztreviczius. Zwrócą się do parlamentów innych państw UE, aby przyłączyli się do tej akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini w Warszawie: Ukraińcy walczą także o nasz kraj

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:50
Białoruska opozycja w Warszawie obchodziła Dzień Wolności, protestując przeciwko rozmieszczaniu rosyjskich baz na Białorusi. Przyłączyła się również do manifestacji Ukraińców przeciwko agresji Rosji na Krymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nie ma ani prawdziwych wyborów, ani samorządów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 15:22
Wybory lokalne na Białorusi przeszły niemal niezauważone. Opozycja białoruska tłumaczy, że nie mogą one budzić żadnych emocji, skoro głosowanie na Białorusi nie może odbyć się uczciwie, a władze lokalne nie są samorządami we właściwym tego słowa znaczeniu i prawie na nic nie mają wpływu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory na prezydenckie na Białorusi do 20 listopada 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:19
Aleksander Łukaszenka będzie w tym roku świętował 20-lecie piastowania urzędu prezydenta Białorusi i jak na razie nie zapowiada rezygnacji ze startu w następnych wyborach.
rozwiń zwiń