Raport Białoruś

Grupa kontaktowa w Mińsku: będzie korytarz do do miejsca katastrofy MH17

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 15:00
Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego zdecydowała w czwartek w Mińsku, że dostęp międzynarodowych ekspertów do miejsca katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy powinien zostać zachowany. Następne rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu.
Ukraiński żołnierz przed kolumną pojazdów OBWE
Ukraiński żołnierz przed kolumną pojazdów OBWEFoto: PAP/EPA/EVERT-JAN DANIELS

Komunikat grupy kontaktowej

- Uczestnicy omawiali sytuację wokół miejsca katastrofy MH17. Z zadowoleniem przyjęli fakt, że grupa międzynarodowych obserwatorów i śledczych uzyskała dostęp do miejsca katastrofy. Zobowiązali się do zapewnienia dalszego bezpiecznego dostępu międzynarodowym śledczym do miejsca katastrofy do czasu zakończenia czynności śledczych w tym miejscu- napisano w komunikacie grupy kontaktowej.

W katastrofie Boeinga 777 linii Malaysia Airlines lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur śmierć poniosło 298 osób, w większości byli to obywatele Holandii. Maszyna została zestrzelona 17 lipca rakietą ziemia-powietrze z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

W czwartek OBWE poinformowała, że tego dnia po raz pierwszy od niemal tygodnia na miejsce katastrofy lotu MH17 udało się dotrzeć zespołowi holendersko-australijskich ekspertów wraz z obserwatorami OBWE. W ostatnich dniach dostęp do tego miejsca uniemożliwiały toczące się walki między prorosyjskimi rebeliantami a siłami zbrojnymi Ukrainy.

W stolicy Białorusi Mińsku doszło w czwartek do spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego. W spotkaniu, jak poinformowała państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA, wzięli też udział przedstawiciele prorosyjskich separatystów. Na spotkanie przybyli były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow oraz przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini.

Hrojsman: korytarz będzie zachowany

Trójstronna grupa kontaktowa zdecydowała w czwartek w Mińsku, że korytarz, którym tego dnia eksperci międzynarodowi dotarli na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy, zostanie zachowany - przekazał z kolei  wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. - W ramach grupy kontaktowej ustalono, że wzdłuż tego korytarza, który sprawdziła w czwartek  misja OBWE wraz z partnerami z Holandii i Australii, nie będą prowadzone przez rebeliantów żadne działania bojowe. I taką decyzję podjęto dziś w ramach trójstronnej grupy kontaktowej - oświadczył z kolei w Kijowie  wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, który kieruje ukraińską państwową komisją do badania przyczyn katastrofy Boeinga 777 linii Malaysia Airlines.

Obecny na briefingu przewodniczący specjalnej misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan liczy na możliwość codziennej bezpiecznej pracy międzynarodowych ekspertów w miejscu katastrofy boeinga w obwodzie donieckim.

- Mamy nadzieję, że nasz zespół będzie mógł przez kolejne dwa-trzy tygodnie docierać tam codziennie, żeby prowadzić dochodzenie - powiedział turecki dyplomata. Nie był w stanie, jak pisze Interfax-Ukraina, skomentować doniesień o rosyjskich ekspertach, którzy mieli jakoby się udać na miejsce katastrofy, ani powiedzieć, czy międzynarodowi eksperci będą współpracować z rosyjskimi.

Apakan oświadczył, że teraz pracował tam zespół z Holandii i Australii, i że na miejscu chce się jak najszybciej znaleźć delegacja malezyjska.

W czwartek wieczorem wicepremier Ukrainy Hrojsman poinformował, że grupa kontaktowa w Mińsku uzgodniła też, że znajdujący się na terenie kontrolowanym przez separatystów wagon z rzeczami ofiar katastrofy boeinga zostanie przekazany komisji do badania przyczyn katastrofy.

Hrojsman powiedział, że strona ukraińska domaga się, by wagon ten został przemieszczony na teren pod kontrolą ukraińskiego wojska, a rzeczy - przekazane komisji do badania przyczyn katastrofy. - Na razie, niestety, tak się nie stało, lecz grupa kontaktowa zapewnia, że stanie się to w ciągu dwóch dni - powiedział wicepremier.

Rozmawiano o zakładnikach

Podczas spotkania omawiano również sytuację zakładników i innych osób przetrzymywanych w związku z konfliktem. - Jako pierwszy krok (uczestnicy rozmów) zobowiązali się do natychmiastowego uwolnienia zauważalnej liczby osób pozbawionych wolności - napisano w komunikacie grupy kontaktowej.

Grupa kontaktowa podkreśliła, że zwolnienie zakładników i innych bezprawnie przetrzymywanych osób jest ważnym elementem zapewnienia trwałego zawieszenia broni. Inne elementy to - według komunikatu - ustanowienie wspieranego przez OBWE mechanizmu monitoringu i weryfikacji, a także skuteczna kontrola granicy między Ukrainą i Federacją Rosyjską.

Członkowie grupy kontaktowej ustalili z przedstawicielami separatystów, że następne spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jednocześnie oczekuje się, że czwartkowe rozmowy będą kontynuowane w piątek w Mińsku na szczeblu ekspertów - podała telewizja białoruska, dodając, że ma to na celu opracowanie szczegółów technicznych omawianych kwestii.

Z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu w Mińsku spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim zwrócił się do Aleksandra Łukaszenki prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Przed rozpoczęciem rozmów Łukaszenka spotkał się w Mińsku z Kuczmą i zapewnił, że Białoruś będzie robić wszystko dla znormalizowania sytuacji na Ukrainie. Podkreślił też znaczenie współpracy białorusko-ukraińskiej, zwracając uwagę, że jeszcze za prezydentury Kuczmy (1994-2005) dwustronne obroty handlowe sięgały 6-7 mld dolarów.  - Dla nas jest to żywotnie ważne z punktu widzenia naszej Białorusi, a nie żadnego PR-u. Nikt nie robi PR-u na krwi, gdy giną ludzie. Dlatego może pan być pewien, że zorganizujemy tyle przedsięwzięć dla grupy, w której pan pracuje, ile trzeba - zaznaczył Łukaszenka.

Kuczma ze swej strony podkreślił, że Ukraina przeżywa bardzo trudny okres. - Na ostrzu noża stoi sprawa, czy Ukraina będzie istnieć, czy nie. Wydarzenia ostatnich miesięcy stwarzają więcej pytań niż odpowiedzi. A odpowiedzi niestety do tej pory brak. Przyjechaliśmy tu w pewnym sensie po odpowiedzi - zaznaczył.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści od kwietnia walczą z siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ulotki wzywające do pomocy dla Ukrainy i walki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:45
W ulotkach napisano, że rosyjsko-ukraińska wojna jest również wojną Białorusinów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: linie lotnicze zmieniają trasy lotów na Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:50
Białoruskie linie lotnicze Bieławia zmieniły trasy swoich lotów nad wschodnią Ukrainą w związku z czwartkową katastrofą samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych, w której zginęło blisko 300 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o wyłączenie rosyjskich kanałów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 23:00
Opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja wezwała władze, by zrezygnowały z rosyjskich stacji, jako źródła dezinformacji i propagandy. Rosyjska telewizja jest na Białorusi bardzo popularna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:30
Białoruś opowiada się za udziałem w dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Białoruskie MSZ twierdzi, że ma to służyć zmniejszeniu napięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś przejmie od Ukrainy produkcję broni dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:00
Rosja zaproponowała Białorusi produkcję podzespołów do broni, które dotychczas były wytwarzane na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSW Białorusi: zwiększyła się imigracja z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 10:50
Coraz więcej obywateli Ukrainy zwraca się do białoruskich wydziałów migracji o otrzymanie oficjalnego statusu na Białorusi - poinformował przedstawiciel Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji białoruskiego MSW Uładzimir Marhiewicz.
rozwiń zwiń