Media publiczne "nie są w katastrofalnym stanie"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 07:47
– Nie należy przesadzać. Nikomu nie jest łatwo w tej chwili – mówił minister Bogdan Zdrojewski o mediach publicznych. Zapewnił, że pracuje nad tym, by odzyskały oddech.
Audio
  • Minister kultury Bogdan Zdrojewski w "Sygnałach dnia"
Minister kultury Bogdan Zdrojewski
Minister kultury Bogdan ZdrojewskiFoto: Polskie Radio

Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w "Sygnałach dnia”, że pracuje nad dostępnymi rozwiązaniami, by media publiczne były w lepszej kondycji finansowej. Pół roku temu minister cyfryzacji Michał Boni na konferencji w Polskim Radiu proponował, by przez sześć miesięcy opracować projekt finansowania dla mediów publicznych. Do tego nie doszło. Teraz można było usłyszeć od ministra Boniego, że w 2012 i 2013 roku nie ma potrzeby zmian systemowych w mediach publicznych. Minister Boni proponuje za to debatę, by zmiany wprowadzić na przykład od 2015 roku.

Bogdan Zdrojewski wyjaśnia, że minister Boni przyjrzał się legislacji dotyczącej mediów i doszedł do wniosku, że jego propozycja nie jest realna. Według ministra, problemem jest także kontekst europejski przepisów.

Minister dodał, że reklamy w telewizji i radiu na razie pozostaną. - Po wszystkich analizach wykonanych naprawdę bardzo rzetelnie wiemy, że telewizja publiczna bez reklam i radio bez reklam nie mają racji bytu w najbliższych dwóch-trzech latach – oświadczył minister. Nadzieje na to, że można taką telewizję zbudować, zostały stworzone bez takiej analizy – dodał Zdrojewski.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Jak zaznaczył, istnieje możliwość powołania Funduszu Misji Publicznej, niezależnego od rządu, jeżeli chodzi o dystrybucję środków finansowych. Bogdan Zdrojewski uściślił, że byłby on niezbyt wysoki.

Bogdan Zdrojewski ocenił, że media publiczne jeszcze nie są w bardzo złej sytuacji. - Mówienie o tym, że media są w katastrofalnym stanie, jest pewnego rodzaju przesadą. Nikomu nie jest łatwo w tej chwili – powiedział minister Bogdan Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski uważa, że media publiczne nie powinny być finansowane z budżetu państwa. Dodał, że budżet i tak bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, na przykład Polonię finansuje MSZ. Z kolei resort cyfryzacji wspiera digitalizację różnych zbiorów. Podkreśla, że telewizja i radio publiczne powinny być niezależne od rządu.

agkm

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: powinien powstać fundusz na rzecz misji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:11
Minister kultury złożył w ”Sygnałach dnia” życzenia z okazji 86. urodzin Programu Pierwszego Polskiego Radia i przedstawił wizję finansowania mediów publicznych. Jego zdaniem ten problem powinien zostać rozwiązany do końca roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Dworak: relacje z Euro tylko dzięki mediom publicznym

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 13:24
W czasie Euro 2012 media publiczne dobrze wypełniły swoje zadanie - oceniał w radiowej Jedynce Jan Dworak, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media publiczne w Polsce muszą istnieć

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:33
Minister Bogdan Zdrojewski poinformował, że premier Donald Tusk upoważnił go do rozmów na temat finansowania mediów publicznych z przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Efekty tych rozmów poznamy pod koniec tygodnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Boni: trzeba uruchomić rezerwy i pomóc mediom publicznym

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:41
Najpierw bieżąca pomoc, potem rozwiązania systemowe – tak zdaniem ministra administracji i cyfryzacji powinna wyglądać kolejność wsparcia dla mediów publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: wesprzemy media publiczne

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:46
Minister Kultury zapewnił, że pieniądze trafią do Polskiego Radia i Telewizji jeszcze w tym roku. Będą one pochodziły z funduszu promocji kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dotacja ministerstwa dla TVP i Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 18:03
Ponad 10 milionów złotych dotacji z funduszy Ministerstwa Kultury wesprze działalność mediów publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To niemożliwe". Radio i telewizja bez reklam?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 09:42
Bogdan Zdrojewski uważa, że nikogo w Polsce nie stać na finansowanie mediów publicznych w dotychczasowym kształcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boni: media publiczne potrzebują zmian systemowych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 12:04
Minister kultury i dziedzictwa narodowego pracuje nad różnymi scenariuszami w tej kwestii - poinformował minister cyfryzacji Michał Boni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiana trendu: rośnie ściągalność abonamentu!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 18:49
- W tym roku wpływy przekroczą 500 milionów złotych - mówił w Trójce Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radio tłumaczy sprawy związane z Europą"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 19:30
EuRaNet to organizacja zrzeszająca ponad 20 publicznych i prywatnych rozgłośni radiowych w całej Unii Europejskiej. Jej zadaniem jest przybliżanie słuchaczom tematyki unijnej - mówił w Jedynce prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń